Понякога е по-добре да си поддържащият актьор, отколкото главната звезда.

...
Понякога е по-добре да си поддържащият актьор, отколкото главната звезда.
Коментари Харесай

Германският външен министър може само да спечели от ролята на "поддържащ актьор" преди изборите

Понякога е по-добре да си поддържащият артист, в сравнение с основната звезда. Това е нещо, което Зигмар Габриел, външният министър на Германия, е потвърдил, откогато подаде оставка като водач на социалдемократите (ГСДП) и повери работата - и шанса да оспори канцлерското място на Ангела Меркел - на някогашния ръководител на Европарламента Мартин Шулц.

Докато Шулц се бори да направи пробив в акцията си за премахване на Меркел в изборите този месец, Габриел се наслеждава на невероятен напредък в известността си. Този поврат го слага в мощна позиция като по-влиятелния от двамата, в случай че ГСДП най-после повтори сегашната си роля като младши сътрудник на консерваторите на Меркел след изборите.

Като част от размяната на функции сред високопоставени социалдемократи късно през януари Габриел разгласи, че се отхвърля от лидерския пост в партията, няма да се кандидатира за канцлер и от министър на стопанската система ще стане министър на външните работи. Тогава това изглеждаше като оскърбление, а външното министерство - като утешителна премия.

В новата си роля обаче 57-годишният провокира вниманието през ден със смели изказвания за Турция, американския президент Доналд Тръмп и Русия - както и по тематики, които са единствено индиректно свързани с външна политика, като немската автомобилна промишленост.

Новата известност на Габриел, както и високата степен на обществено наличие, са подразнили някои представители на ГСДП. Докато съгласно някои Габриел просто си прави работата като първи посланик - " и го прави добре " - други имат вяра, че той приготвя почвата, с цел да си обезпечи личното си политическо бъдеще след изборите на 24 септември. " Просто подгрява, " сподели представител на партията в Бундестага, поискал анонимност.

В " дома " на Габриел

Преди две седмици Габриел стартира - за изненада да мнозина - да акцентира от ден на ден какво са постигнали ГСДП в държавното управление в държавното управление с консерваторите на Меркел през последните четири години. " Постигнахме доста, макар че ГСДП получи едвам 26 %, а консерваторите на Меркел - над 40 на 100 от вота на изборите през 2013 година, " сподели Габриел на избирателен протест предходната седмица на пазарен площат в личния си изборен регион, Залцгитер, до момента в който публиката очакваше появяването на Шулц, наслаждавайки се на бира и братвурст. " Провървя ни, че Меркел главно искаше да стане канцлер, а остави на нас да вършим политика, " сподели той. " С наслаждение споделям, че Ангела Меркел е добър канцлер, ао ГСДП се грижи за нея. "

Подтекстът на това обръщение беше: Още от същото няма да е толкоз зле. Това докара до бурни овации в Салцгитер, общественост от 31 градчета и села, разграничени от полета и заводи. Шулц обаче се пробва да придаде друг колорит на посланието, обявявайки, че избира партията му да не прекарва още четири години в сянката на Меркел. След като дойде и се качи на сцената, той постави старания да акцентира на топлата си връзка с Габриел. Започна с думите, че Залцгитер е вярното място, " с цел да стане ясно, че в политиката съществува нещо, което доста хора отхвърлят: другарството сред двама души, които носят отговорност за ГСДП. "

Вероятно на смешка обаче той не поддържа доста сърдечно наличието на Габриел на митинга. " Особено се веселя, че седи тук на първия ред и че ме поддържа и няма да ме прекъсва с вмятания по време на речта ми. "

От момента, в който беше номиниран за канцлер, Шулц одобри, че от време на време няма да може да предскаже дейностите на Габриел съгласно представител на ГСДП, непосредствен до претендента. Шулц обаче от ден на ден се нервира от скорошните изказвания на Габриел, в това число от скорошните експлицитни припомняния за " огромната коалиция " с Меркел.

 Германският външен министър може единствено да завоюва от ролята на
© Fabrizio Bensch, Reuters

От " претендент камикадзе " до " завърнал се "

Когато Габриел разгласи през януари, че няма да е претендентът на ГСДП за канцлер, опита хода като " услуга на партията " и не скри обстоятелството, че му е било мъчно. Повече от седем години Габриел, социалдемократ до мозъка на костите си, който споделя, че влезнал в политиката като отговор на нацистката идеология на татко си, беше началник на партията и се опита да измъкне най-старата немска партия от най-лошата рецесия в историята ѝ.

През това време той се трансформира в изкупителна жертва за всичко, което се обърка. Особено откакто пое икономическото министерство през 2013 година, той постави старания да сдобри желанията на притиснатата от рецесия партия с решенията за политики, които трябваше да прави като министър - от време на време отчуждавайки лявото крило в ГСДП, а различен път вбесявайки центристите. Популярността му спадна толкоз, че концепцията той да се кандидатира за канцлер подтикна представители на партията в Народното събрание да го кръстят " претендента камикадзе ".

Само седем месеца по-късно обаче Габриел се издигна и стана третия най-популярен политик в Германия - след Меркел и финансовия министър Волфганг Шойбле - и доста пред Шулц, който е на седмо място, съгласно скорошно изследване на организация " Форшунгсгрупе Вален ". Макар че по принцип заемащият поста външен министър нормално да е релативно известен, този напредък е незабравим - изключително поради, че се случи по същото време, по което партията му изгуби поддръжка, след първичния подтик, предизвикан от кандидатурата на Шулц като кандидат-канцлер.

Габрил също така мина през забележима персонална смяна - изгуби много от тежестта си и в този момент е по-малко нападателен и по-хумористично надъхан по време на изявленията, към този момент приказва за това по какъв начин съумява да прекара цели уикени с младите си дъщери.

 Германският външен министър може единствено да завоюва от ролята на
© Muhammad Hamed, Reuters

Кампания за мир

Той също по този начин води сериозна акция по тематика, която наподобява близо до сърцето му - съпротивлява се против концепцията, че Германия би трябвало да удвои военните си разноски до 2 % от Брутният вътрешен продукт, с цел да се съобрази с задачите на НАТО - и с настояванията на Доналд Тръмп. " Германия остава мощ на мира в Европа, а не въоръжена мощ, " сподели Габриел в Залцгитер и получи овации от множеството.

Такива тематики са част от задачата му като външен министър, само че в ГСДП няма единодушие дали прекомерно явната му роля оказва помощ на партията в акцията.

Докато съгласно някои Габриел оказва помощ да се усъвършенства ситуацията на ГСДП, други считат, че преекспонирането му отклонява вниманието от Шулц и засенчва някои от опитите на претендента на набере поддръжка.

В частни диалози представители на партията предизвестяват, че когато става дума за личната му политическа карера, Габриел би спечелил малко от победа на Шулц. Ако Шулц, обратно на всички упования, някак успее да обърне събитията в своя изгода в последната минута и да стане канцлер, влиятелният пост на Габриел като външен министър евентуално ще отине при съдружен сътрудник.

" Нещата обаче, ще наподобяват друго, в случай че Германия стигне до още една огромна коалиция сред консерваторите на Меркел и ГСДП като младши сътрудник. Тогава външното министерство евентуално ще остане в ръцете на социалдемократите. И кого мислите, че ще желае ГСДП да види във външното министерство? " попита представител на партията. " Провален претендент или човек, който непринудено е подал оставка като ръководител за положителното на партията? "

Всичко, което би трябвало да знаете за: Изборите в Германия (109)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР