Поне една четвърт от световното население има психични разстройства. Тези

...
Поне една четвърт от световното население има психични разстройства. Тези
Коментари Харесай

Расте броят на психичните разстройства, провокирани от стрес

Поне една четвърт от международното население има психологични разстройства. Тези данни цитира в предаването Нощен небосвод проф. Вихра Миланова, шеф на Клиниката по психиатрия към Александровска болница в София.

„ Даже в друго проучване този брой стига до 40%. Отнесено към нашето население, почти една четвърт имат някакви психологични разстройства “, изясни тя.

„ Това значи тежките болести – шизофрения, биполярно афективно разстройство почти по 1% от популацията, само че, да кажем, тревога – генерализирана тревога, паническо разстройство, уплахи, посттравматичен стрес – честите разстройства, там са над 11%. Да прибавим другите уплахи на взаимозависимост – към алкохол, психоактивни субстанции, модерните – към хазарт, интернет, компютър. Също по този начин се прибавят разнообразни депресивни положения – те са също по този начин една огромна част. Добавят се и хората, които имат и хранителни разстройства. Става един доста огромен дял. “

Това обаче не значи, че това са заболели хора отвън обществото, разяснява психиатърът. „ Повечето от тези положения не са трайни. Те са краткотрайни. Една част от тях минават непринудено, други – благодарение на психиатри или на други експерти, са преодолими. “

Началният интервал на шизофренията постоянно се подценява

11 април е Световен ден за битка с шизофренията. Шизофренията изисква дълготрайно лекуване, изясни проф. Вихра Миланова.

Най-често първите признаци при шизофренията се демонстрират в млада възраст. „ Заболяване, което визира хората в най-продуктивната възраст. По-често се демонстрира във възрастта 17-18-19-20-годишна възраст. Засяга еднакъв брой дами и мъже, като мъжете боледуват по-тежко. “

Специалистът обърна внимание върху обстоятелството, че минава дълъг интервал от началото на болестта, до момента в който се потърси профилирана помощ. „ Обикновено минават две-три, дори повече години. Първите прояви не се одобряват от най-близкото обграждане като болестни, още по-малко от самия пациент. “

Освен необщителност и липса на предпочитание за другарство, нерядко нескрито излизат и други присъщи признаци, измежду които слухови халюцинации и мисли за гонене. Губи се връзка с действителността. „ Те живеят в един различен свят, неведнъж не могат да го споделят и по тази причина остават странни, чудати, неразбираеми от най-близките си хора. “

При среща със експерт и изключително в случай че болният одобри да взима медикаменти, доста бързо деянията на заболяването се преодоляват, акцентира проф. Миланова. „ Доста пациенти, взимайки медикаменти, тъй като това се постанова за по-дълго време, тези хора съумяват да продължат да живеят напълно пълноценно. “

Психиатрията е много напред в медикаментозното лекуване и прецизната диагностика на това положение, безапелационна е Вихра Миланова. „ Това е заболяване, което изисква дълготрайно лекуване. Около 50% от болните доста бързо съумяват да се възстановят и болестта има проходим ход, т.е., може да се овладеят и предотвратят идващите пристъпи. Около 25% от болните може да нямат други пристъпи и при другата част от болните болестта протича по-неблагоприятно: с чести утежнявания или непрестанен ход. “

Нарастват разстройствата, свързани със напрежението от всекидневието

Има наклонност за увеличение на тези психологични болести, които са свързани със напрежението в всекидневието. „ Така наречените чести болести – тревога, някои форми на меланхолия, под паника разстройства, уплахи – това са болести, които са релативно по-„ леки “. Те са свързани доста повече със напрежението в всекидневието и по тази причина и хората, които търсят помощ при експерт, нараства. “

Българите се самолекуват освен при общи неразположения, само че и когато не се усещат удобно. Мнозина заобикалят ограничаващия режим за закупуване на избрани медикаменти, набират си ги, само че „ самолекувайки “ се по този метод могат да стигнат до взаимозависимост и това е рисково, тъй като се появява проблем при прекъсване на лекуването, уточни проф. Миланова.

Биполярното разстройство е познато в предишното като циклофрения. Наричано още „ хамелеонът в психиатрията “, тъй като има два разнообразни епизода – депресивен и маниен. Това също е заболяване, което стартира в млада възраст, само че в множеството случаи протича удобно, в случай че се следва медикаментозно лекуване, което да предотвратява следващ епизод, сподели експертът.

По-неблагоприятна е обстановката на прекосяване от едното положение в друго с доста къси или съвсем без „ светли шпации “, означи психиатърът. „ Така нареченият циклиращ ход. Тогава, когато болните взимат единия тип лекарства, той оказва помощ да преминат в противоположното положение. Например антидепресантът спомага за развиването на мании и противоположното. “

Манията мъчно се лекува вкъщи

Много от тези заболели не е елементарно да бъдат уверени да си взимат медикаментите, изключително когато са добре, регистрират лекарите. „ Много мъчно се лекува фикс идея у дома. Още по-трудно е те да признаят и да постъпят в болница, където е по-безопасно да останат в този интервал и доста по-бързо се възвръщат. Те нямат съзнанието за болест или имат сдържаност, която до края не им разрешава да се лекуват пълноценно, не си давайки вярна оценка за това по какъв начин ги възприемат близките. “

Снимка: Ивелина Георгиева
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР