Прокуратурата установи нарушения по казуса „Бутамята“
Поне две нарушавания са открити в процедурата по отдаване на терени за новия къмпинг на плаж " Бутамята " в Синеморец. Това обявиха от окръжната прокуратура в Бургас. Решенията са взети от общинския съвет в Царево. Темата стана настояща поради съмнения към процедурата по отдаване чартърен на земите и цената от 6700 евро годишно за 35 дка територия.
Става дума за общо четири терена. Два от тях са частна общинска благосъстоятелност, а другите два – обществена общинска. Според прокуратурата парцелите частна общинска благосъстоятелност не могат да се отдават чартърен посредством тръжна процедуда, тъй като това е нелегално.
Освен това това е открито, че парцелите са предпазена територия, част от парк " Странджа " и " Натура 2000 ". В този случай е наложителна предварителна оценка Оценка на въздействието върху околната среда, само че такава не е направена, написа Mediapool.
" Прокурорът, направил инспекцията, е направил предложение до ръководителя на Общинския съвет в Царево да бъдат подхванати дейности по обновяване на производството и анулация на решението. Теренът попада в предпазена зона и е било редно, преди изобщо да се вземе сходно решение, да бъде поискано мнение от Регионална инспекция за опазване на околната среда – Бургас. В самото решение на общинския съвет е разказана активността, за която се отдава теренът – разполагане на кемпери и палатки, което допуска дейна човешка активност в предпазена зона от мрежата " Натура 2000 “, сподели пред Българска национална телевизия Христо Колев от окръжната прокуратура в Бургас.
Той добави, че в случай че общинският съвет не преразгледа решението си, прокуратурата ще го нападна в съда.
Кметът на Царево Марин Киров пък съобщи, че решенията са взети преди месеци и до момента никой не се е усъмнил в законността им. Това съгласно него е „ малко притеснително “.
Междувременно РИОСВ-Бургас спря построяването на платения къмпинг. Бяха връчени актове поради слагане на лека ограда и изкопаване на канали за вода и ток без да има издадено позволение за тази активност.
Наемателят и вложител в къмпинга – сдружението " Пепе.бг " - настояват, че от години на въпросния терен се практикува диво къмпингуване, което замърсява околната среда. Те споделят, че желаят да сложат завършек на „ този безпорядък като осигурим цивилизовани условия за обикновено, следено и съобразено с природата престояване “. Плановете са за слагане на 85 каравани и 20 кемпера.
Става дума за общо четири терена. Два от тях са частна общинска благосъстоятелност, а другите два – обществена общинска. Според прокуратурата парцелите частна общинска благосъстоятелност не могат да се отдават чартърен посредством тръжна процедуда, тъй като това е нелегално.
Освен това това е открито, че парцелите са предпазена територия, част от парк " Странджа " и " Натура 2000 ". В този случай е наложителна предварителна оценка Оценка на въздействието върху околната среда, само че такава не е направена, написа Mediapool.
" Прокурорът, направил инспекцията, е направил предложение до ръководителя на Общинския съвет в Царево да бъдат подхванати дейности по обновяване на производството и анулация на решението. Теренът попада в предпазена зона и е било редно, преди изобщо да се вземе сходно решение, да бъде поискано мнение от Регионална инспекция за опазване на околната среда – Бургас. В самото решение на общинския съвет е разказана активността, за която се отдава теренът – разполагане на кемпери и палатки, което допуска дейна човешка активност в предпазена зона от мрежата " Натура 2000 “, сподели пред Българска национална телевизия Христо Колев от окръжната прокуратура в Бургас.
Той добави, че в случай че общинският съвет не преразгледа решението си, прокуратурата ще го нападна в съда.
Кметът на Царево Марин Киров пък съобщи, че решенията са взети преди месеци и до момента никой не се е усъмнил в законността им. Това съгласно него е „ малко притеснително “.
Междувременно РИОСВ-Бургас спря построяването на платения къмпинг. Бяха връчени актове поради слагане на лека ограда и изкопаване на канали за вода и ток без да има издадено позволение за тази активност.
Наемателят и вложител в къмпинга – сдружението " Пепе.бг " - настояват, че от години на въпросния терен се практикува диво къмпингуване, което замърсява околната среда. Те споделят, че желаят да сложат завършек на „ този безпорядък като осигурим цивилизовани условия за обикновено, следено и съобразено с природата престояване “. Плановете са за слагане на 85 каравани и 20 кемпера.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




