Поне 37 души бяха убити днес в атака, извършена от

...
Поне 37 души бяха убити днес в атака, извършена от
Коментари Харесай

Десетки жертви при терористична атака в Сомалия

Поне 37 души бяха убити през днешния ден в офанзива, осъществена от бойци на терористичната формация " Аш Шабаб " против три военни поделения, обявиха сомалийските управляващи в Могадишу, представени от ДПА.

В нападенията при крайбрежната област Галгадуд са починали осем бойци на държавните сили и 29 от ислямистките бойци, разгласи представител на сомалийското държавно управление. Местните управляващи считат, че действителният брой на жертвите е доста по-голям и сред тях има и цивилни, а ранените са също толкоз многочислени.

Чрез собствен радиоговорител групировката съобщи, че повече от 60 държавни бойци са били убити и са били взети доста оръжия и боеприпаси, откакто бойците ѝ са завладяли краткотрайно централния окръг Ел Деере в региона Галгадуд. Говорители на държавното управление обаче отхвърлиха това изказване, като акцентираха, че информацията и от двата източника към момента не е достоверна.

" Аш Шабаб ", която е обвързвана и с " Ал Каида ", се бори срещу държавното управление в Могадишу от години и прави офанзиви в Кения и Уганда.

Правителствените войски бяха изтласкали бойците на " Аш Шабаб " от региона Галгадуд по време на нахлуване против ислямистите през 2022 година През последните месеци групировката последователно възвърна наличието си там.

Крайбрежните райони на Сомалия са от стратегическо значение за " Аш Шабаб ", защото обезпечават на ислямистите спомагателни направления за доставка на оръжие.

Експерти по интернационалната сигурност плануват усилване на съдействието сред " Аш Шабаб " и режима на хусите в Йемен, съобщи Българска телеграфна агенция.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР