Поляците ще гласуват в неделя, 18 май, за нов президент.

...
Поляците ще гласуват в неделя, 18 май, за нов президент.
Коментари Харесай

Поляците се готвят за оспорвана президентска надпревара след 10 години управление на Дуда

Поляците ще гласоподават в неделя, 18 май, за нов президент. Очаква се изборите да доведат до балотаж сред демократичния кмет на Варшава Рафал Тшасковски и национално-консервативния историк Карол Навроцки.

Ако социологическите прогнози се потвърдят, това ще значи конфликт на 1 юни сред двамата претенденти, подкрепяни от двете партии, доминирали полската политика през последните две десетилетия — доминация, от която мнозина гласоподаватели към този момент са изтощени.

Тшасковски, сегашен любимец, е заместник-председател на центристко-дясната „ Гражданска платформа “ на премиера Доналд Туск.

Навроцки, който изостава с 4–6% в изследванията, е подкрепян от опозиционната партия „ Право и правдивост “ (ПиС), която загуби властта преди 18 месеца.

Президентът на Полша има право на несъгласие върху законопроекти, тъй че резултатът от тези избори ще бъде от основно значение. Коалицията на Туск не разполага с задоволително болшинство в Народното събрание, с цел да преодолее президентско несъгласие — инструмент, който актуалният поста Анджей Дуда, някогашен член на ПиС, употребява нееднократно. Но в този момент тази бариера може да отпадне, защото Дуда няма право да се кандидатира още веднъж след два мандата.

Избирането на Туск за министър председател в края на 2023 година бе възприето от интернационалните наблюдаващи като избавление на демократичната народна власт след осем години на десен властнически популизъм при ръководството на ПиС.

Критиците упрекваха ПиС в преобразяване на публичните медии в агитационен инструмент на консервативно-католическата им идеология, политизиране на администрацията и правосъдната власт, както и репресии против съдии, които се опълчват на промените.

От своя страна държавното управление на Туск също употребява съмнителни правни похвати, с цел да си върне контрола върху публичните медии. То прекрати правото на мигрантите от Беларус да подават молби за леговище и не извърши основни обещания като либерализация на строгия абортен режим в страната.

„ Това не е успех на демократичните полезности, а избор сред малоумен десен властнически популизъм и двуличен, в морално отношение безнравствен демократичен популизъм “, разяснява пред Би Би Си Константи Геберт, колумнист в „ Култура демократична “.

Изборите могат да бъдат решени още в първия тур, в случай че някой претендент получи над 50% от гласовете, само че изследванията сочат, че ще има балотаж на 1 юни.

Мирослав Казновски от Зелената партия, която е част от обединението на Туск, декларира, че макар разочарованията ще гласоподава за Тшасковски.

„ Разочарован съм, че съдружното държавно управление се пробва да угоди на десния електорат, вместо да пази личните си полезности “, сподели той.

В един от дебатите претендентът на ПиС Навроцки, развял малко полско знаме, опита да засрами Тшасковски, като му подаде малко дъгова знаме — знак на ЛГБТ+ общността. Тшасковски, прочут бранител на ЛГБТ+ правата, го сложи на пода, което накара левия претендент Магдалена Бейят да се приближи и да съобщи: „ Аз не се срамя от него — на драго сърце ще го взема “.

Казновски добави: „ Миграцията, ЛГБТ+, правата на дамите и екологията изцяло изчезнаха от дневния ред, само че рискуваме още веднъж да се върнем към властническо ръководство с ориенталски уклон. “

Туск даде обещание легален аборт до 12-та седмица, само че не извърши това заричане. Той управлява необятна коалиция от центристи, леви и дясно-консервативни партии, която обаче е блокирана от вътрешни несъгласия по въпроси като абортите и еднополовите партньорства — още преди Дуда да наложи несъгласие.

След началото на съветската пълномащабна инвазия в Украйна, сигурността се трансформира във водеща тематика в политическия спор. Външният министър Радослав Сикорски съобщи, че точно твърдата позиция по сигурността и миграцията е помогнала да се победи ПиС на изборите през 2023 година

Часове преди края на предизборната акция, Туск упрекна съветски хакери в хакерски атаки против уеб сайтове на ръководещите партии. Сайтът на Гражданската платформа и този на аграрния им сътрудник — Полската национална партия — бяха краткотрайно недостъпни.

Полша възнамерява тази година да похарчи 4.7% от Брутният вътрешен продукт за защита — най-високият % измежду страните от НАТО. Туск желае да предложи на всички пълнолетни мъже опция за военно образование. По време на акцията Тшасковски беше сниман по време на базова военна подготовка.

Либералният кмет издигна твърди послания за сигурност и миграция, което накара ПиС да го упрекна, че ще каже всичко, с цел да завоюва изборите. Подобно мнение споделя и държавният чиновник Войчех Карлик, който ще гласоподава за Навроцки:

„ Навроцки ще пази полските ползи в Европейски Съюз. Той е благонадежден, за разлика от Тшасковски, който непрестанно си мени мнението по значими въпроси “, счита той.

Навроцки бе подложен на рецензии поради скандал с покупка на общинско жилище от възрастен мъж в неприятно здравословно положение на 90% под пазарната цена — против заричане за помощ и грижа. След като изгубил контакт с пенсионера, който в това време бил настанен в дом за възрастни, Навроцки даде обещание да подари парцела на щедрост. Скандалът към този момент не е навредил съществено на поддръжката му.

Проучванията демонстрират, че никой от 13-те претенденти няма да завоюва задоволително гласове, с цел да бъде избегнат балотажа сред двамата любимци.

Умората от превъзходството на Градска канализация и ПиС пораства. През март 38-годишният краен десен либертарианец и пивовар Славомир Менцен съвсем изпревари Навроцки в изследванията, привличайки млади мъже с послания срещу миграцията и в поддръжка на данъчни облекчения на събития вид „ Бира с Менцен “. Но поддръжката му спадна, откакто предложи въвеждане на студентски такси и цялостна възбрана на абортите, даже в случаи на обезчестяване.

Психотерапевтът Александра Янушевич разяснява: „ Уморих се от хватката на Градска канализация и ПиС. Политиката, която виждаме, е главно популизъм, който експлоатира страстите на гласоподавателите. Още не съм решила за кого да гласоподавам, само че знам, че след това иска ми се гади. “

Адвокатът по човешки права Малгожата Шулека е съгласна, че в обществото царува политическа отмалялост.

„ Полската политика припомня на посещаване в Макдоналдс “, споделя тя. „ Отиваш с вяра за нещо друго, само че най-после излизаш с бургер и пържени картофки. Надеждата ми е за президент, който може да замрази поляризацията и да стартираме още веднъж да приказваме един с различен. “
Източник: eurocom.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР