Полярните региони и Европа са най-силно засегнати от през 2022

...
Полярните региони и Европа са най-силно засегнати от през 2022
Коментари Харесай

2022 г. е била петата най-топла година в историята на човечеството


Полярните райони и Европа са най-силно наранени от през 2022 година, сочи нов разбор. 2022-ра година е била петата най-топла в международен мащаб съгласно данните на службата на Европейски Съюз за мониторинг на климата „ Коперник “.
Снимка: iStock

Европа е претърпяла най-топлото си лято, като през последните 30 години температурите са се нараснали повече от два пъти над междинното за света и по-бързо от всеки различен континент, написа Би Би Си.

Последните осем години са и най-топлите, които са били регистрирани до момента. Те са били с повече от 1 градус над дълготрайната междинна стойност. Това от ден на ден се приближава до прекосяването на прага от 1,5 градуса, който е основна граница за.

Европа и полярните райони - в епицентъра на стоплянето

В западната част на Европа беше извънредно горещо, а в северните и източните страни – студено. Така годината падна до втората най-топла на Стария континент.

Температурните върхове в доста западноевропейски страни бяха счупени, в това число и в Обединеното кралство, а летните горещини и интензивните засегнаха доста региони.
Снимка: iStock

По данни на службата „ Коперник “ Европа е с най-голям ритъм на повишение на температурата от всички континенти в света. Дори нормално по-хладният месец октомври в Европа беше с към 2 градуса над междинното за предходната година.

Част от аргументите за това са, че сухоземните региони се затоплят по-бързо от моретата и това способства за стоплянето на континента. Друг фактор е близостта до, която се затопля към четири пъти по-бързо от междинното за света.
Снимка: iStock

В двата полярни района също се следиха рекордно високи температури, като на някои места температурите се покачиха с повече от 2 градуса по Целзий над междинната стойност за интервала 1991-2020 година

Снимка: iStock


Във Восток в термометрите доближиха 17,7 градуса, които са най-високите в 65-годишната история на метеорологичната станция.
Снимка: iStock

Значителни рекордни горещини бяха регистрирани и в Близкия изток, Централна Азия и Китай, а в Пакистан и елементи от Индия имаше горещи талази.

Част от следствията

През 2022 година наблюдавахме и въздействието на редица рискови феномени, свързани с изменението на климата, като разрушителните, взели доста жертви.

Снимка: iStock


В целия свят се покачиха и равнищата на парниковите газове, като метанът се увеличи с повече от междинното за последните години.
Снимка: iStock

През лятото пък горските пожари, регистрирани във Франция, Германия, Испания и Словения, отделиха най-високите излъчвания на въглероден диоксид от 20 години насам.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР