Полският археолог Анастасия Ступко-Любчинска е установила как в опитни майстори

...
Полският археолог Анастасия Ступко-Любчинска е установила как в опитни майстори
Коментари Харесай

Храмът на Хатшепсут бил майсторска школа в Древен Египет

Полският археолог Анастасия Ступко-Любчинска е открила по какъв начин в опитни майстори са обучавали своите възпитаници, излиза наяве от обява в The Art Newspaper с отпратка към научното издание Antiquity.

Въпреки че учените от дълго време са разбрали какви стадии в основаването на творби на древноегипетското изкуство могат да бъдат разграничени, те рядко съумяват да намерят доказателства за своите догатки на образеца на непокътнати предмети.
Любопитни секрети от Древен Египет
Древен Египет е велика цивилизация, която е дала на света хилядолетни пирамиди, основала е календара и първа е усвоила медицина, астроно...

 

Ступко-Любчинска съумяла да реконструира методите за работа на художниците в хода на проучвания, извършени в Храма на Хатшепсут – жена фараон, управлявала от 1473 до 1458 година пр.н.е. Величественият Заупокоен храм на Хатшепсут се намира на западния бряг на река Нил, паралелно до Долината на царете. Стените на параклиса, ситуиран в храма, са изпъстрени с релефи, на които е изобразена върволица по поднасяне на блага.

„ Многобройните фигури, повтарящите се избрани детайли, дружно с тяхната изключителна непокътнатост, ни предоставиха неповторимата опция по-близо да се срещнем с тези, които са се трудили в параклиса, с техническия развой на тяхната работа, нейната организация и условия “, споделя Ступко-Любчинска.

По-рано археолозите смятаха, че чираците не са прекосявали образование в настоящи планове, само че Ступко-Любчинска е изяснила, че в храма на Хатшепсут майсторите са коригирали грешките на своите възпитаници и са им разрешавали независимо да издълбават секции.
Мумия прекатурва визиите на учените за античните майстори
Мумифицираните остатъци на жрец на възраст над 4000 години могат да пренапишат историята на античните египетски погребални традиции, со...

Учените са на мнение, че по-малко опитните художници са създавали тялото, ръцете и краката на фигурите, а майсторите – лицето. И майстори, и чираци са работили върху перуките, защото за тях е било належащо доста време. Също е открито, че художниците са били разграничени на две групи, всяка от които се е трудила върху своята стена. Това е довело до разлики в качеството на работата и в някои художествени решения.

 

Още от ИНТЕРЕСНО:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР