Полша ще изпрати 10 000 войници на границата с Беларус, докато напрежението нараства на фона на войната на Русия в Украйна

...
Полша възнамерява да изпрати 10 000 войници по границата си
Коментари Харесай

Полша възнамерява да изпрати 10 000 войници по границата си с Беларус, каза министърът на отбраната на страната в четвъртък, докато Варшава се тревожи от присъствието на руски -свързани наемници от групата Вагнер в Беларус и мигранти, опитващи се да преминат границата без разрешение.

Отделно полската армия заяви, че претърсва район близо до границата с Беларус за изгубен фитил от ракета, но че не представлява заплаха, защото „детонаторът има вградена защита“. Предпазителят е бил изгубен по време на "интензивни дейности с използване на специализирано оборудване за гарантиране на сигурността", казаха военните.

"Във вторник, след края на бойните полети, един от хеликоптерите, извършващи патрулиране в граничната зона е установено, че няма предпазител в една от ракетите. Полетът е извършен по граничната ивица и не се е състоял над населени места", се казва в изявление на военните, призовавайки жителите да сигнализират на полицията, ако видят липсващ елемент.

Русия за отваряне на миграционния маршрут в акт на „хибридна война“, насочен към създаване на нестабилност на Запада.

Беларус твърди, че сега разполага с руско ядрено оръжие на своя земя  

Полша също се тревожи за присъствието на бойци от групата Вагнер, които се разположиха в Беларус след краткотраен бунт в Русия през юни. Тревогите се засилиха допълнително миналата седмица, когато два беларуски военни хеликоптера навлязоха за кратко във въздушното пространство на Полша, нещо, което Варшава разглежда като умишлена провокация.


С парламентарните избори в Полша, насрочени за 15 октомври, консервативната управляваща партия , Право и справедливост, се опита да демонстрира, че е сериозен по отношение на сигурността, тъй като търси безпрецедентен трети мандат.

Официален представител на НАТО каза по-рано тази седмица, когато Беларус започна военни учения близо до границата си с Полша, че западният военен алианс наблюдава ситуацията в Беларус, но не вижда непосредствена заплаха.

„НАТО значително увеличи отбранителното си присъствие в източната част на алианса в отговор на агресивните действия на Русия и ние продължаваме да правим необходимото, за да възпрем всяка заплаха и да защитим всеки сантиметър от територията на съюзниците“, Това каза в понеделник говорителят на НАТО Оана Лунгеску.

"Не виждаме никаква пряка или непосредствена военна заплаха, представлявана от наемниците на Вагнер за нашите съюзници, но оставаме бдителни", добави Лунгеску.

Източник: cbsnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР