Полша трябва да плаща на Европейската комисия неустойка в размер

...
Полша трябва да плаща на Европейската комисия неустойка в размер
Коментари Харесай

Полша осъдена да плаща на ЕК 1 млн. евро неустойка на ден

Полша би трябвало да заплаща на Европейската комисия наказателна клауза в размер на 1 млн. евро всеки ден. Това постанови Съдът на Европейския съюз поради неизпълнено решение, увеличаващо напрежението сред Полша и блока.

Страната би трябвало да отстрани дисциплинарната гилдия на своя Върховен съд поради подозрения за нейната самостоятелност, само че към момента не го е направила макар настояването на Комисията. Така през септември Европейска комисия е поискала от Съда да наложи наказания в размер, „ който може да насърчи тази страна членка “ да работи.

Съдът на Европейски Съюз към този момент санкции Полша с 500 хиляди евро дневно за това, че се опълчи на правосъдно решение за прекъсване на интервенциите във въглищната мина Туров на чешката граница, напомня „ Ройтерс “.

Тогава Варшава даде обещание да продължи интервенциите и съобщи, че няма да заплаща санкциите, свързани с мината.

След постановлението представителят на държавното управление Пьотр Мюлер разяснява в Twitter, че „ пътят на наказванията и изнудването към страната ни не е верният “.

„ Съдът на Европейски Съюз изцяло подценява и пренебрегва полската конституция и решенията на Конституционния арбитражен съд “, написа на собствен ред в Twitter зам.-правосъдният министър Себастиан Калета.

Плащането на глобата влиза в действие, считано от деня, в който Полша бъде известена за решението.

Въпросът за върховенството на закона е на дневен ред за Полша през последните месеци, изключително след решението на Конституционния съд на страната, че някои закони на европейската общественост опонират на конституцията, а Европейски Съюз „ работи отвън обсега на компетенциите си “.

Председателят на Европейска комисия Урсула фон дер Лайен тогава даде обещание да употребява „ всички пълномощия “, с които разполага, за използване на законодателството на Европейски Съюз.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР