Има подготвени и компетентни хора, но липсва структура и координация
Полковник о.з. инж. Венцеслав Велев е роден на 9 юли 1954 година в Пловдив. Завършва ВНВАУ в Шумен със компетентност „ АВ-АТЧ “. През 1985 година приключва 2-годишен постоянен курс на образование във ВА „ Г.С.Раковски “ със компетентност " Артилерийско въоръжение ". През 2008 година приключва ВТУ „ Св. Св. Кирил и Методий “ гр. Велико Търново със компетентност „ Стопанско ръководство “. Служи 31 години в Българската войска като офицер и минава през разнообразни длъжности от работа „ Артилерийско въоръжение “, работа " РАВ и РЛТ " на КСВ и отдел " Бойни муниции " в Генерален щаб на БА. Бил е народен представител в работна група на НАТО. Завършва военната си кариера през 2009 година. През 2024 година започва акция по възобновяване на образованието на експерти по муниции в България, което е прекъснато във военния университет в Шумен през 2000-та година.
" Уместен е въпросът при съществуването на системата BG Alert, за какво още веднъж хората не са знаели накъде да се изтеглят при случая в Елин Пелин "
- Защо е значимо да бъде възобновено образованието по муниции във военния университет в Шумен?
- Темата за образованието по муниции е извънредно значима. Ситуацията се утежнява от позиция сигурността на хората. Важно е да се подчертае, че закритата през 2000 година 5-годишна компетентност " Бойни муниции " във военния факултет в Шумен, създаваше система от образования и познания, с които се постигаше висока професионална подготовка на бъдещите офицери за работа с барути и взривни субстанции, както и свързваше теорията с практиката, нещо което не може да се реализира с къс курс или за една година в магистърска стратегия, единствената, която има на този стадий. Имайки поради усложнената климатична конюнктура в страната, многото производства, съхранението на взривоопасни материали в гражданския бранш, извънредно е належащо да има специалисти, само че тези специалисти да имат задълбочени, систематични познания. Оттук нататък те ще знаят по какъв начин да работят или да не работят в избрани обстановки.
- Защо ние сега не разполагаме с Гражданска отбрана?
- Това е отвън моята компетентност, само че като някогашен боен и специалист в тази област мога да кажа, че имаше Гражданска отбрана, за какво беше разрушена, за какво беше отстранена, най-вероятно по политически аргументи. Но тя беше оборудвана с всичко належащо, с хора, с екипи, към регионалните шефове имаше структури, които се занимаваха с създаването на проекти, които в случаи на такива произшествия като в Елин Пелин, по какъв начин да се работи и по какъв начин да се ръководи една такава рецесия. Между другото във Военна академия се образоваха регионалните шефове навръх тази тема - основаване на проекти, ръководство на рецесии. Тогава се образоваха половин или една година регионалните шефове, фрагменти, които тъкмо в тази сфера да ръководят рецесии от сходен темперамент, което е извънредно значимо.
- Смятате ли, че тъй като ни липсва такава организация сега не можем да се оправяме с спешни обстановки?
- Слушайки разбори и оценки на разнообразни политици и специалисти, те показват такова мнение, че няма стиковка сред институциите. Уместен е въпросът при съществуването на системата BG Alert, за какво още веднъж хората не са знаели накъде да се изтеглят при случая в Елин Пелин. Тези процедури би трябвало да бъдат създадени от регионалната администрация, както и проекти за ръководство на рецесии. Това регионалният шеф не може да го направи, може да го направи конструкция към него. Но още веднъж хората споделиха, че не е станало ясно на популацията в коя посока и по кой път да се извърши евакуацията.
- Нов свидетел от Елин Пелин описа, че по пътя към пожарите не е видял коли за спешна помощ и служители на реда, мислите ли, че е обикновено, какъв брой време им би трябвало, с цел да се отзоват?
- Много е мъчно в тази конюнктура да решиш къде да отидеш, къде да разположиш пожарникарския състав и колите за спешна помощ, тъй като не знаеш какво може да гръмне и да се възпламени, може да се окаже, че тези коли за спешна помощ са задоволително близо и те да пострадат, както и пожарникарите. Това са 1000 градуса. Вярно, някъде нещо не беше стиковано, за в бъдеще да създадат протокол, да си изчистят взаимоотношенията. Не бих си разрешил на този стадий да подлагам на критика състава, който не разреши да се стигне до по-големи вреди - материални и човешки.
- В момента някъде организират ли се образования по какъв начин да се реагира в спешни обстановки?
- Едва ли се организират някъде такива образования, доколкото ми е известно.
- Откъде смятате, че би трябвало да се стартира, с цел да се възродят такива образования?
- Действително отнякъде би трябвало да се тръгне. Водещо е да се сътвори Гражданска отбрана, една от функционалностите е тъкмо тази просветителна подготовка, система за ограмотяване на популацията за деяние при сходни случаи и рецесии. Може да е при наводняване, може да е при земетресение. При разнообразни обстановки те да разработят разнообразни сюжети, по какъв начин да се постъпва в такива случаи и най-удобното разпространение е посредством медиите. Всички гледаме телевизия, четем вестници и дружно с овластените структури да се стартира разпространение на тематиката.
- Попадали ли сте в сходни животозастрашаващи обстановки?
- За благополучие не, само че отново се връщам на образованието, което е извънредно значимо. Тези хора, които приключват този курс на образование във факултета знаят следствията от дейностите и боравенето с муниции и взривните субстанции и знаят какво може да се случи, тъй като има сътрудници, които не им е ясно това и с лека ръка взимат едно или друго решение, което след това може да се окаже съдбовно. Това също е извънредно значимо, да следваш протокол. Аз в никакъв случай не бих разрешил в извънработно време да се правят каквито и да било операции, това е безусловно неразрешено. За нас има правилници, закони, които споделят, че в извънработно време в сходен вид складови региони е безусловно неразрешена всякаква активност. Изключва се всичко и остава единствено защитата. Макар и пиротехника, това е безусловно недопустимо и в случай че имаше един подготвен експерт на терен, най-малкото би се възпротивил и не би позволил това да се прави. Ако комерсиализацията се постави преди ограниченията за сигурност, виждате до какво води.
- Т.е. във всяко едно такова дружество би трябвало да има подготвени и готови хора когато и да е, с цел да се съблюдават ограниченията за сигурност?
- Разбира се, да, 24/7 да има такива хора разполагаем, които знаят разпоредбите, законите, знаят устройствата на съответните материали, които се съхраняват. Всеки материал има своята специфичност на боравене, предпазване и операция и по този начин нататък и той би трябвало да е осведомен извънредно тъкмо какво може или не може да прави с него.
- Ако има функционираща Гражданска отбрана, смятате ли, че можем да се усещаме по-сигурни и готови в сходни обстановки?
- Разбира се. До 2011 година съществуваше Гражданска отбрана, имаше структури на национално и на локално равнище. Имаше съоръжение, имаше екипите, най-много хората знаеха по какъв начин да работят. Имаха правила и проекти, това е по-важното да имаш проект, да имаш правила и протоколи.
- От психическа позиция, по какъв начин човек може да резервира хладнокръвие в подобен миг?
- Много мъчно. Както се споделя, в случай че не е бил " гърмян ", в случай че не е минал през сходен случай и сходно събитие, доста мъчно би се ориентирал като приказваме за елементарния човек, който не е квалифициран и подготвен да минава през сходни обстановки.
- Все отново, като умел боен, имате ли някакъв съвет, който бихте дали за опазване на хладнокръвие в рискова обстановка?
- Много мъчно се дават препоръки за сходни обстановки. Хората сме доста разнообразни, всеки реагира по друг метод. Хората се плашим от разнообразни неща, на чисто човешка основа...
- Смятате ли, че в такива моменти апелът " Без суматоха " оказва помощ и няма ли тъкмо противоположният резултат?
- Нещата са комплицирани, обстановката е непредвидима, никой не може да планува един пожар да вземем за пример по какъв начин ще се развие, само че отново се връщаме на Гражданска отбрана и основаването на просветителни клипове и филми, които да се дават по малкия екран, по кое време и по какъв начин да се работи. Малко или доста всеки, виждайки по какъв начин би трябвало да се реагира в сходни случаи, въз основата на видяното и наученото би реагирал доста по-правилно, в сравнение с в случай че не ги знае, в случай че не ги е чувал или виждал въобще.
- Смятате ли, че има потребни практики, които можем да заимстваме от чужбина?
- Нещата би трябвало да се усъвършенстват на локална основа. Има готови и способени хора, въпросът е да се сътвори нужната организация, да се сътвори структурата, която към този момент да поеме и да провежда съответните мероприятия, проекти и по този начин нататък. Тя е доста значима и водеща.
" Уместен е въпросът при съществуването на системата BG Alert, за какво още веднъж хората не са знаели накъде да се изтеглят при случая в Елин Пелин "
- Защо е значимо да бъде възобновено образованието по муниции във военния университет в Шумен?
- Темата за образованието по муниции е извънредно значима. Ситуацията се утежнява от позиция сигурността на хората. Важно е да се подчертае, че закритата през 2000 година 5-годишна компетентност " Бойни муниции " във военния факултет в Шумен, създаваше система от образования и познания, с които се постигаше висока професионална подготовка на бъдещите офицери за работа с барути и взривни субстанции, както и свързваше теорията с практиката, нещо което не може да се реализира с къс курс или за една година в магистърска стратегия, единствената, която има на този стадий. Имайки поради усложнената климатична конюнктура в страната, многото производства, съхранението на взривоопасни материали в гражданския бранш, извънредно е належащо да има специалисти, само че тези специалисти да имат задълбочени, систематични познания. Оттук нататък те ще знаят по какъв начин да работят или да не работят в избрани обстановки.
- Защо ние сега не разполагаме с Гражданска отбрана?
- Това е отвън моята компетентност, само че като някогашен боен и специалист в тази област мога да кажа, че имаше Гражданска отбрана, за какво беше разрушена, за какво беше отстранена, най-вероятно по политически аргументи. Но тя беше оборудвана с всичко належащо, с хора, с екипи, към регионалните шефове имаше структури, които се занимаваха с създаването на проекти, които в случаи на такива произшествия като в Елин Пелин, по какъв начин да се работи и по какъв начин да се ръководи една такава рецесия. Между другото във Военна академия се образоваха регионалните шефове навръх тази тема - основаване на проекти, ръководство на рецесии. Тогава се образоваха половин или една година регионалните шефове, фрагменти, които тъкмо в тази сфера да ръководят рецесии от сходен темперамент, което е извънредно значимо.
- Смятате ли, че тъй като ни липсва такава организация сега не можем да се оправяме с спешни обстановки?
- Слушайки разбори и оценки на разнообразни политици и специалисти, те показват такова мнение, че няма стиковка сред институциите. Уместен е въпросът при съществуването на системата BG Alert, за какво още веднъж хората не са знаели накъде да се изтеглят при случая в Елин Пелин. Тези процедури би трябвало да бъдат създадени от регионалната администрация, както и проекти за ръководство на рецесии. Това регионалният шеф не може да го направи, може да го направи конструкция към него. Но още веднъж хората споделиха, че не е станало ясно на популацията в коя посока и по кой път да се извърши евакуацията.
- Нов свидетел от Елин Пелин описа, че по пътя към пожарите не е видял коли за спешна помощ и служители на реда, мислите ли, че е обикновено, какъв брой време им би трябвало, с цел да се отзоват?
- Много е мъчно в тази конюнктура да решиш къде да отидеш, къде да разположиш пожарникарския състав и колите за спешна помощ, тъй като не знаеш какво може да гръмне и да се възпламени, може да се окаже, че тези коли за спешна помощ са задоволително близо и те да пострадат, както и пожарникарите. Това са 1000 градуса. Вярно, някъде нещо не беше стиковано, за в бъдеще да създадат протокол, да си изчистят взаимоотношенията. Не бих си разрешил на този стадий да подлагам на критика състава, който не разреши да се стигне до по-големи вреди - материални и човешки.
- В момента някъде организират ли се образования по какъв начин да се реагира в спешни обстановки?
- Едва ли се организират някъде такива образования, доколкото ми е известно.
- Откъде смятате, че би трябвало да се стартира, с цел да се възродят такива образования?
- Действително отнякъде би трябвало да се тръгне. Водещо е да се сътвори Гражданска отбрана, една от функционалностите е тъкмо тази просветителна подготовка, система за ограмотяване на популацията за деяние при сходни случаи и рецесии. Може да е при наводняване, може да е при земетресение. При разнообразни обстановки те да разработят разнообразни сюжети, по какъв начин да се постъпва в такива случаи и най-удобното разпространение е посредством медиите. Всички гледаме телевизия, четем вестници и дружно с овластените структури да се стартира разпространение на тематиката.
- Попадали ли сте в сходни животозастрашаващи обстановки?
- За благополучие не, само че отново се връщам на образованието, което е извънредно значимо. Тези хора, които приключват този курс на образование във факултета знаят следствията от дейностите и боравенето с муниции и взривните субстанции и знаят какво може да се случи, тъй като има сътрудници, които не им е ясно това и с лека ръка взимат едно или друго решение, което след това може да се окаже съдбовно. Това също е извънредно значимо, да следваш протокол. Аз в никакъв случай не бих разрешил в извънработно време да се правят каквито и да било операции, това е безусловно неразрешено. За нас има правилници, закони, които споделят, че в извънработно време в сходен вид складови региони е безусловно неразрешена всякаква активност. Изключва се всичко и остава единствено защитата. Макар и пиротехника, това е безусловно недопустимо и в случай че имаше един подготвен експерт на терен, най-малкото би се възпротивил и не би позволил това да се прави. Ако комерсиализацията се постави преди ограниченията за сигурност, виждате до какво води.
- Т.е. във всяко едно такова дружество би трябвало да има подготвени и готови хора когато и да е, с цел да се съблюдават ограниченията за сигурност?
- Разбира се, да, 24/7 да има такива хора разполагаем, които знаят разпоредбите, законите, знаят устройствата на съответните материали, които се съхраняват. Всеки материал има своята специфичност на боравене, предпазване и операция и по този начин нататък и той би трябвало да е осведомен извънредно тъкмо какво може или не може да прави с него.
- Ако има функционираща Гражданска отбрана, смятате ли, че можем да се усещаме по-сигурни и готови в сходни обстановки?
- Разбира се. До 2011 година съществуваше Гражданска отбрана, имаше структури на национално и на локално равнище. Имаше съоръжение, имаше екипите, най-много хората знаеха по какъв начин да работят. Имаха правила и проекти, това е по-важното да имаш проект, да имаш правила и протоколи.
- От психическа позиция, по какъв начин човек може да резервира хладнокръвие в подобен миг?
- Много мъчно. Както се споделя, в случай че не е бил " гърмян ", в случай че не е минал през сходен случай и сходно събитие, доста мъчно би се ориентирал като приказваме за елементарния човек, който не е квалифициран и подготвен да минава през сходни обстановки.
- Все отново, като умел боен, имате ли някакъв съвет, който бихте дали за опазване на хладнокръвие в рискова обстановка?
- Много мъчно се дават препоръки за сходни обстановки. Хората сме доста разнообразни, всеки реагира по друг метод. Хората се плашим от разнообразни неща, на чисто човешка основа...
- Смятате ли, че в такива моменти апелът " Без суматоха " оказва помощ и няма ли тъкмо противоположният резултат?
- Нещата са комплицирани, обстановката е непредвидима, никой не може да планува един пожар да вземем за пример по какъв начин ще се развие, само че отново се връщаме на Гражданска отбрана и основаването на просветителни клипове и филми, които да се дават по малкия екран, по кое време и по какъв начин да се работи. Малко или доста всеки, виждайки по какъв начин би трябвало да се реагира в сходни случаи, въз основата на видяното и наученото би реагирал доста по-правилно, в сравнение с в случай че не ги знае, в случай че не ги е чувал или виждал въобще.
- Смятате ли, че има потребни практики, които можем да заимстваме от чужбина?
- Нещата би трябвало да се усъвършенстват на локална основа. Има готови и способени хора, въпросът е да се сътвори нужната организация, да се сътвори структурата, която към този момент да поеме и да провежда съответните мероприятия, проекти и по този начин нататък. Тя е доста значима и водеща.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ