Полицията в Ню Делхи обискира домовете на видни журналисти, свързани

...
Полицията в Ню Делхи обискира домовете на видни журналисти, свързани
Коментари Харесай

Индийската полиция нахлу в новинарски сайт, критикуващ правителството на Моди, подхранвайки страховете за свободата на пресата

Полицията в Ню Делхи обискира домовете на видни публицисти, свързани с ляво насочена новинарска организация, известна с контрола си върху индийското държавно управление, в ход, който медийните групи характеризират като най-новата офанзива против свободата на печата.

Четиридесет и шест души са разпитани и са конфискувани цифрови устройства и документи за проучване, сподели полицията в Делхи в малко изказване след акцията във вторник.

Разпитаните включват кореспонденти, редактори и сътрудници, свързани с NewsClick, самостоятелен новинарски уеб страница, прочут с гневни рецензии към държавното управление на премиера Нарендра Моди.

Полицията сподели, че е арестувала редактора на изданието, Прабир Пуркаястха, и негов сътрудник, Амит Чакраварти, и се води следствие по отношение на индийския Закон за предварителна защита на противозаконните действия или UAPA, антитерористичен закон, който критиците разказват като „ драконовски ” и прави съвсем невероятно приемането на гаранция.

Някои от отведените за разпит оповестяват за нападенията в Twitter, в този момент прочут като X, до момента в който се организират.

В един финален пост преди нейните устройства да бъдат взети, писателят и деятелят Бхаша Сингх написа: „ Най-накрая последният туит от този телефон. Полицията в Делхи конфискува (sic) телефона ми.

В 8.05 сутринта локално време журналистът Абхисар Шарма сподели, че полицията в Делхи е в дома му и се кани да вземе устройствата му. Часове по-късно той добави: „ След еднодневен разпит от специфичната килия в Делхи, се върнах вкъщи. На всеки заложен въпрос ще бъде отговорено. Няма от какво да се страхуваш. И ще продължа да подпитвам хората с власт и изключително тези, които се опасяват от елементарни въпроси.

Акциите раздрусаха и разгневиха самостоятелните медии в Индия, които споделят, че Моди и неговата дясна Bharatiya Janata Party (BJP) стягат хватката си върху свободата на печата.

CNN се обърна към BJP за коментар.

Говорейки на събитие в Одиша във вторник, министърът на информацията и излъчването Анураг Тхакур сподели, че не е належащо да оправдава дейностите на полицията.

„ Ако някой е направил нещо неправилно, организациите са свободни да организират следствия против тях според избрани насоки “, сподели той.

Индия, с население от 1,4 милиарда души, е най-голямата народна власт в света и един от най-големите медийни пазари в света.

Медиен личен състав пред специфичната клетка на полицията в Делхи в Ню Делхи, Индия, на 3 октомври. Медиен личен състав пред специфичната клетка на полицията в Делхи в Ню Делхи, Индия, 3 октомври. Алтаф Кадри/АП

Но администрацията на Моди е неведнъж упреквана в заплашване на пресата, задушаване на свободата на словото и цензуриране на самостоятелни новинарски организации.

Индийската фондация за цифрови вести Digipub съобщи, че е „ надълбоко загрижена “ от нападенията.

„ Това изведе модела на случайно и сплашващо държание на държавното управление на друго равнище “, се споделя в изказване. „ Индия е в низходяща серпантина във връзка с свободата на пресата и други ранглисти за цивилен свободи и човешки права, а войната на индийското държавно управление против медиите е леке ​​върху най-голямата народна власт в света. “

Гилдията на редакторите на Индия съобщи, че е загрижена, че нападенията са „ още един опит за заглушаване на медиите “, като в същото време прикани държавното управление да следва „ надлежния развой “ и „ да не основава обща атмосфера на заплашване под сянката на драконовски закони “.

Пресклубът на Индия съобщи, че е „ взаимен с публицистите и изисква държавното управление да разкрие детайлности “.

Репресиите във вторник идват осем месеца откакто индийските данъчни управляващи нахлуха в офисите на BBC в Ню Делхи и Мумбай, откакто излъчиха документален филм, критикуващ ролята на Моди в смъртоносните протести през 2002 година

Офиси на други самостоятелни търговски обекти са били обискирани в предишното, а интернационалната група за права с нестопанска цел Amnesty спря активността си през 2020 година след „ цялостното заледяване “ на нейните банкови сметки от индийското държавно управление.

Индия падна с 11 позиции до 161 от 180 народи в тазгодишния Световен показател за независимост на печата, оповестен от Репортери без граници, и в този момент е класирана сред Лаос и Джибути.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР