Полицията арестува десетки протестиращи, които излязоха на протест в подкрепа

...
Полицията арестува десетки протестиращи, които излязоха на протест в подкрепа
Коментари Харесай

Арестуваха студенти от Колумбийския университет и Йейл заради протест в подкрепа на палестинците

Полицията арестува десетки протестиращи, които излязоха на митинг в поддръжка на палестинците в университета Йейл, Нюйоркския университет и Колумбийския университет, съобщи " Ройтерс ".

Полицейските репресии идват, откакто Колумбийският университет анулира занятията си в понеделник в отговор на протестиращите, които сложиха палаткови лагери в кампус на университета предходната седмица.

Протестиращите са блокирали придвижването към кампуса на Йейл в Ню Хейвън, Кънектикът, като са упорствали за освобождение на учебното заведение от производителите на военни оръжия.

Полицията е арестувала повече от 45 стачкуващи, съгласно студентския Yale Daily News.

В Ню Йорк служителите на реда са се нахвърлили върху тълпата в Нюйоркския университет, откакто стотици стачкуващи в продължение на часове са се противопоставяли на предизвестията на университета, че ще бъдат изправени пред последици, в случай че не изоставен площада, където са се събрали. Видео в обществените мрежи сподели по какъв начин полицията събаря палатки в лагера на протестиращите.

Говорител на нюйоркската полиция споделя, че арестите са били осъществени след сиглнал, подаден от университета. Все още не е прочут общият брой на арестуваните. Не се оповестява и за ранени.

Протестите в Йейл, Колумбия, Нюйоркския университет и други академични кампуси в цялата страна започнаха в отговор на ескалацията на израелско-палестинския спор.

Немат Минуче Шафик, президент на Колумбийския университет, споделя, че университетът анулира присъствените часове и минава към онлайн образование, с цел да " деескалира недоволството и да ни даде опция да обмислим идващите стъпки ".

Миналата седмица Шафик се е обадил на полицията в Ню Йорк, с цел да разчисти палатка, която протестиращите сложиха на основната поляна на Колумбийския университет, като упорствали учебното заведение да се освободи от вложения, свързани с Израел. Ходът на президента беше наказан от някои преподаватели.

Училището споделя, че палатковия лагер нарушава разпоредбите. Полицията арестува повече от 100 студенти в четвъртък по обвинявания в нелегално влизане. Отстранени са и десетки студенти, участващи в митингите. Свързаният лицей Барнард също в профил свои протестиращи студенти.

Според Немат Минуче Шафик напрежението ескалира поради лица, които не са свързани с университета, " които са пристигнали в кампуса, с цел да преследват личните си цели ". Това президентът сподели пред Камарата на представителите на Съединени американски щати, защитавайки реакцията на учебното заведение от хипотетичния антисемитизъм на протестиращите.

Републиканците в Камарата на представителите и Сената, както и най-малко един сенатор демократ, желаеха Шафик да подаде оставка.

Основният донор на университета Робърт Крафт също не беше удовлетворен от дейностите на Колумбийския университет.

Крафт, който е и притежател на тима по американски футбол New England Patriots, е дарил милиони долари и заплаши да спре по-нататъшно финансиране. В изказване той е споделил, че не му е " комфортно да поддържам университета, до момента в който не бъдат подхванати коригиращи дейности ".

Протестиращите студенти прекараха няколко нощи в спане навън на поляната и още веднъж опънаха палатки. Студентите проведоха както мюсюлмански, по този начин и еврейски молебствия в лагера, а някои изнесоха речи, осъждайки Израел и ционизма и възхвалявайки палестинската въоръжена опозиция.

Повече от 100 преподаватели от Колумбийския университет се причислиха към студентите.

Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън, който беше подложен на критика от протестиращите за даването на финансиране и оръжия на Израел, сподели в изказване в неделя, че неговата администрация е сложила цялата мощ на федералното държавно управление зад отбраната на еврейската общественост.

" Дори през последните дни станахме очевидци на тормоз и апели за принуждение против евреи ", сподели Байдън. " Този ​​крещящ антисемитизъм е неоправдателен и рисков - и няма безусловно никакво място в университетските кампуси или където и да било в нашата страна. "

Студентски уредници от лагера в Колумбия разкритикуваха изказването на Байдън, отбелязвайки, че някои от уредниците на митинга са евреи и че новинарските издания са се съсредоточили върху " подпалващи персони, които не ни съставляват ".

" Ние твърдо отхвърляме всяка форма на ненавист или фанатизъм и сме бдителни против не-студенти, които се пробват да нарушат солидарността, изкована сред студентите - палестинци, мюсюлмани, араби, евреи, черни и пропалестински съученици и сътрудници ", споделиха те в изказване.

" За нас е доста ясно, че хората извън не схващат защо става дума в този лагер ", сподели Леа Салим, второкурсничка от Барнард, която споделя, че е била една от 15-те еврейски студенти, задържани на поляната на Колумбийския университет предходната седмица. Салим споделя, че не е антисемитско да се подлагат на критика дейностите на Израел в Газа.

 

Източник news.bg

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР