Политологът Иван Начев в интервю за предаването България, Европа и

...
Политологът Иван Начев в интервю за предаването България, Европа и
Коментари Харесай

Иван Начев: Много трудно ще можем да излъчим комисар в рамките на този мандат на ЕК

Политологът Иван Начев в изявление за предаването " България, Европа и светът на фокус " на Фокус "  

Г-н Начев, първият изследователски мандат към този момент е в ръцете на ГЕРБ-СДС, те имат седем дни за сформиране на кабинет. Ако мандатът не бъде изпълнени ли не получи поддръжка на Народното събрание, следва вторият, който отива при " Продължаваме промяната “- " Демократична България “. Разбрахме, че родните политици ще търсят специалисти за експертно държавно управление с мандат една година. Сложен ли ще бъде този танц, господин Начев?

Много комплициран, защото постоянно когато опрем до специалисти някак си партиите стартират да припознават едни или други специалисти, по този начин да се каже започваме да разделяме специалистите на " наши “ и " ваши “, само че във всички случаи ние следим, най-малко все още, една подготвеност на партиите от така наречен " хартиена коалиция “ да поддържат едно държавно управление. Разбира се тук има няколко огромни незнайни за мен. Първо, огромното незнайно е кой в действителност ще управлява това държавно управление, дали действително препоръчаният за министър председател еврокомисар Мария Габриел или водачът на ГЕРБ Бойко Борисов. Втората огромна незнайна е обвързвана с това какви ще бъдат целите – тук не са значими толкоз специалистите, колкото фактически целите на това държавно управление.

Борисов сподели, че Мария Габриел ще има последната дума и бяха ни представяни и предходната седмица 10-те целта на ГЕРБ.

Да, да. Но по този начин или другояче те би трябвало да бъдат съобразени с краткосрочния, по този начин да го назовем, взор, който имаме. Защото представете си кой от нас би се съгласил до ръководи в границите на една година при една такава комплицирана настройка, и второ това не значи ли едно плячкосване или най-малко едно начало на плячкосване на европейските фондове, към които толкоз доста се стремим? Т.е. дали тези хора, които ще бъдат определени, няма да трансфорат министерствата в едни феодални пространства, което сме го следили в предходни на мандати на ръководството на ГЕРБ, в съдружни формати.

Според вас може ли и всяка партия да резервира все пак идентичността си, без това да попречва съставянето на държавно управление? Казахте първоначално за експертно държавно управление, че може би всеки в този момент ще каже: " Искам наши, желая ваши “ и по този начин ще има едно опълчване, само че допустимо ли е да се резервира идентичността на всяка една партия в едно такова държавно управление?

Да, допустимо е да се резервира, в случай че се приложи тази формула, която наподобява най-приемлива, т.е. да не бъде съдружно държавно управление, а да бъде експертно държавно управление, само че това значи, че това държавно управление става пленник във всеки един миг на политическата поддръжка от страна на тези партии. Аз по тази причина споделих целите, тъй като ние следим цели, само че зад тези цели стоят законодателни ограничения. И когато не може да се реализира единодушие или не може да се откри поддръжка за това законодателство вътре в Народното събрание, то тогава ще дойдат проблемите. Защото ние може да очертаем с вас сега най-прекрасните цели пред българското общество, и когато нямаме политическа поддръжка или някой различен ни дърпа конците от друго място, то в последна сметка да не успеем да осъществяваме това, което желаеме. А задачата на всяко едно ръководство, аз не се изтощавам да подсещам, в последна сметка е обществото да живее по-добре. Аз когато желая и слушам цели, желая да знам по какъв начин те ще доведат до това ние да живеем по-добре като страна членка на Европейския съюз, несъмнено.

Нека тук да кажем думите на госпожа Габриел, доскоро тя съобщи пред президента, че поема с отговорност проучвателния мандат: " Г-н президент, желая да ви благодаря, че вие и президентската институция сте гаранция за спазването на висшия закон на България – Конституцията “. Но вие отбелязахте нещо доста значимо: по какъв начин да работят политиците, като си показват, че ще би трябвало да създадат нещо за една година? Нали, оповестиха ни, че ще създадат вероятно кабинет за една година. Но това не опонира ли на Конституцията, господин Начев, поради това, че знаем мандатът би трябвало да е четири години?

Да, само че това изявление бих споделил е по-скоро политическо, тъй като помните първоначално се обсъждаше един период от три месеца, т.е. тука ние още веднъж имаме една незнайна дали този мандат фактически ще се извърши за една година или ще се изкара в тези 4 години на бъдещия парламент. Аз по тази причина споделих, че е доста значимо политическата поддръжка от страна на партиите, тъй като ние наблюдавахме в по-предишния парламент, т.е. последния път когато имахме постоянно държавно управление, какво стана, когато една от партиите се отдръпна от поддръжката. Затова споделям: това е доста комплицирано.

Разбира се, кое бихме споделили е позитивно? Най-много позитивни неща има за политическа партия ГЕРБ, тъй като партия ГЕРБ излезе от изолацията, в която беше последните няколко години, в прочут смисъл върна се на масата, тя води договарянията, и персонално нейния водач Бойко Борисов в прочут смисъл може да се каже е най-големият печеливш от цялата тази обстановка, и изключително с кандидатурата на госпожа Мария Габриел.

Тук обаче стои още веднъж една въпросителна: ясно е, че ние доста мъчно ще можем да излъчим още веднъж комисар в границите на този мандат на Европейската комисия, в случай че имаме постоянно държавно управление. А кой би бил губещ от цялата обстановка? Естествено всички останали празненство биха били губещи, тъй като виждате, те се показват в такава светлина, че в случай че не поддържат препоръчаното държавното управление от госпожа Габриел, сякаш те някак си са против въобще концепцията да има държавно управление в този парламент, в случай че го поддържат, това е малко като мъртва хватка, т.е. какви ще бъдат следствията за тези партии, ще ги забележим в бъдеще. Разбира се, губещ е " Продължаваме промяната “ дотолкоз, доколкото по този начин или другояче малко или повече легитимира ГЕРБ и държавното управление, което се пробва ГЕРБ да направи.

Г-н Начев, основният прокурор Иван Гешев скъса своята оставка. Как коментирате неговата изява? Задава ли се съгласно вас следващата война по върховете на страната?

Ами по-скоро това демонстрира, че в България няма самостоятелност на институциите, за която непрестанно ние се борим. И в тази ситуация за мен, ето, отново като казвате цели, доскоро говорихме за това, в тази ситуация за мен не е значимо толкоз дали той ще остане на този пост или няма да остане, дали ще има война или няма да има война, по-важно е какво се случва фактически със правосъдната власт и с така наречен и лелеяна от нас години наред правосъдна промяна. Т.е. по какъв начин ние, като български жители се усещаме предпазени, дали правосъдната система работи дейно, ефикасно, бързо, с цел да бъдат разрешавани нашите проблеми – нещо, което е доста по-съществено в сравнение с от това дали той ще бъде прокурор или не. Разбира се, стои въпросът: в случай че той бъде отхвърлен, кой или кое болшинство ще избере новият прокурор, тъй като ми се привижда, че това болшинство, което избра Гешев, в този момент се пробва да го смъкна, а и евентуално то ще се опита, в случай че се стигне несъмнено до неговата оставка или до неговото събаряне, ще се опита да избере нов основен прокурор. Т.е. отново виждаме директна интервенция на една власт в работата на друга власт.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР