Полигоните за безопасно шофиране трябва да станат част от подготовката

...
Полигоните за безопасно шофиране трябва да станат част от подготовката
Коментари Харесай

Министър с леден душ на шофьорите: Вкарват мераклиите за книжка в екстремни ситуации

Полигоните за безвредно шофиране би трябвало да станат част от подготовката на водачите. Започваме изследвания за тяхното внедряване в програмата за образование, сподели министърът на превоза и известията Георги Гвоздейков на среща с родители на деца и младежи, починали при пътни произшествия. Това оповестиха от пресцентъра на Министерството на превоза и известията.
Задължителната подготовка на кандидат-водачите на полигон бе отстранена в България преди близо 30 години.
„ Като човек, който се е занимавал дълги години с професионален авто спорт, знам, че главният съставен елемент в образованието на водачите е практиката и това е нашият главен фокус сега “, уточни Георги Гвоздейков.
Той изясни, че страната разполага със свои терени, върху които могат да се изградят този вид полигони, а финансирането да се обезпечи по линия на фондовете за пътна сигурност. Става въпрос за уреди, които да оферират симулация на разнообразни рискови условия и обстановки, с цел да имат водачите по-добра подготовка, изясни министърът.
По думите на Гвоздейков дигитализацията на процеса на подготовка на претендентите за водачи ще го направи доста по-прозрачен и ще увеличи контрола.
„ Цялата документи, обвързвана с практическата подготовка на кандидат-водачите, би трябвало да стане електронна и всички документи на хартия напълно да отпаднат. По този метод няма да е допустимо един автоинструктор по едно и също време да образова двама курсисти и ще се прекрати фиктивното образование на водачите, каквито случаи са установени от Изпълнителна организация „ Автомобилна администрация “ при инспекции в разнообразни автошколи “, акцентира Гвоздейков.
От началото на септември маршрутите при практическите изпити на претендентите за водачи на моторни транспортни средства се дефинират автоматизирано посредством електронна система като мярка за възстановяване на сигурността на придвижване по пътищата.
Родителите на деца, починали при произшествия, желаеха незабавни законодателни и административни ограничения за прекъсване на пътната престъпност. Те настояха за обезпечаване на най-малко един специалист по пътна сигурност във всеки регионален град, тъй като все още неналичието на такива експерти извънредно доста забавя хода на делата. Друго искане, което беше сложено по време на срещата, е да бъде въведено последователно увеличение на привилегиите за шофиране, до момента в който водачите получават опит.
Миналата седмица в Националния институт по криминалистика към Министерство на вътрешните работи беше открита система за лабораторен разбор на кръвните проби за съществуване на опиати. Имайки тези апарати, доста ще съкратим периода за правене на експертизите и ще подобрим процеса по правосъдие, сподели тогава министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР