Покупката на технически изправни газови бутилки е една от препоръките

...
Покупката на технически изправни газови бутилки е една от препоръките
Коментари Харесай

Внимание, опасно за живота: Как да използваме правилно газовите бутилки

Покупката на механически изправни газови бутилки е една от рекомендациите на Държавната организация за метрологичен и механически контрол (ДАМТН) за понижаване на риска при потребление на битови и туристически уреди със синьо гориво. Това оповестиха за Българска телеграфна агенция от Агенцията, потърсени за коментар по отношение на последните произшествия в София през почивните дни. Бутилките, които се пускат на пазара, имат табела със наложителна информация от производителя, на която са посочени данни за: дата на произвеждане, годината и месеца на техническия обзор, през който е минал уредът. Този механически обзор е наложителен за всяка газова бутилка и се прави през интервал от 10 години.

От Агенцията поучават да купуваме и използваме единствено газови бутилки, които нямат външни забележими недостатъци или разяждане (ръжда); от време на време да ревизираме вентила на бутилката с пенообразуващо веществото и когато се откри пропускане/изтичане на газ, неотложно да се спре потреблението на продукта. Бутилката би трябвало наложително да се цялостни на лицензираните пълначни пунктове, тъй като на тези места експерти вършат спомагателен външен обзор за положението на продукта, което цели да предотврати потреблението на дефектирала бутилка. Всяка газова бутилка би трябвало да бъде пълнена оптимално 80 % от размера й, с цел да се избегне рискът от произшествия заради препълването й.

От Агенцията поучават да използваме единствено особено предопределен за газ обединителен маркуч, който да свързва газовата бутилка и газовия апарат. Освен това върху този маркуч би трябвало трайно да е записано, че е създаден за приложимост за газови уреди.

При констатиране на нередовност на газова бутилка неотложно да бъде спряна използването й и да бъде заменена с друга, която е механически изправна, предлагат още специалистите.

От Агенцията припомнят, че газовите бутилки за транспортируемо съоръжение под налягане попадат в обсега на Наредба за значителните условия и оценяване сходството на транспортируемо съоръжение под налягане (НСИОСТОН) (обн. Дъждовни води. бр. 77 от 07.11.2011 г.), която вкарва в българското законодателство Директива 2010/35/ЕС.

Газовите бутилки би трябвало да бъдат с трайно нанесена върху продукта маркировка за сходство - π, която е съпроводена от идентификационен номер на нотифицирания орган, направил оценката на сходството на продукта; да има информация за продукта: название на производителя или идентифициращо го означение; година на производство; серия или фабричен номер; налягане - изпитателно и работно; размер в литри; номер на приложения стандарт.

При какви случаи най-често се стига до произшествия

Най-честите произшествия при употреба на газови бутилки се получават при пропускане/изтичане на газ от бутилката и присъединителните детайли - вентили, маркучи; при неизправна газова бутилка или корозирала такава; при пълнене на бутилката в нелицензирани пълначни пунктове; при пълнене на бутилката над 80 на 100 от размера й, което води до препълване.

До произшествия се стига и при потребление на обединителен маркуч, който не е особено предопределен за газ, както и в случай че бутилките се употребяват на закрито, когато производителят има експлицитна рекомендация за потребление единствено навън.

Проверките

ДАМТН има пълномощия да ревизира газови бутилки при продажба в комерсиалните обекти. Потребителят е задължен да следи за редовността на газовите бутилки, които са в развой на употреба, припомнят от Агенцията. Главна дирекция " Надзор на пазара " при ДАМТН през годините прави надзор на предлаганите в комерсиалната мрежа газови бутилки. При последната планова инспекция през 2023 година са тествани общо 297 броя газови бутилки - туристически и за бита. За 21 типа са открити официални несъответствия, които включват липса на копие от документ за сходство, който наложително би трябвало да съпровожда продукта при продажбата му. Установено е след това, че за тях производителите и вносителите са подхванали съответните дейности по премахване на несъответствието. Газовите бутилки са окомплектовани с този документ.

През 2024 година ДАМТН е планувала реактивни дейности, като досега няма публично постъпили тъжби и сигнали за предлагани несъответстващи газови бутилки.

Източник: Българска телеграфна агенция

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР