След пожара в цех за пластмаса в Стара Загора: Има ли опасно...
Пожарът в базата за боклуци край Стара Загора е изцяло овладян и загасен. Няма данни за токсично замърсяване на въздуха, а измерванията демонстрират, че качеството му остава в норма.
Огънят избухна в събота следобяд в завод за преправка на пластмаса наоколо до града. Пламъците унищожиха хиляди тонове пластмасови боклуци, а гъстият черен пушек провокира паника измежду жителите на района. В разгара на случая регионалният шеф предложи на хората краткотрайно да държат прозорците си затворени.
„ Вчерашният ден беше стеснителен за жителите на региона, само че за благополучие обстановката към този момент е изцяло овладяна “, съобщи регионалният шеф доцент доктор Калоян Дамянов пред NOVA.
Щетите са сериозни
Огънят е предизвикал обилни материални загуби. Сред унищоженото имущество са машини и сортировъчна линия. Засегнато е и ново оборудване за разделно събиране и компостиране на боклуци, което е било въведено в употреба преди едвам шест месеца.
Вече е почнало следствие, което би трябвало да откри аргументите за възникването на пожара.
В гасенето са взели участие осем екипа на пожарната. Благодарение на бързата им интервенция е било предотвратено разпространяването на огъня към прилежащи индустриални бази, автокъщи и автоморги.
Огромният облак пушек е бил забележим от десетки километри и е видян даже от поданици на Чирпан и Казанлък.
По думите на шефа на РДПБЗН – Стара Загора старши комисар Стоян Колев обстановката е била извънредно комплицирана. Освен високата температура и бързото разпространяване на пламъците, пожарникарите са се сблъскали и с проблеми в хидрантната система поради ниско налягане на водата, което е наложило спомагателното ѝ превозване.
Работници от прилежащи обекти описват, че пожарът се е развил извънредно бързо.
„ Всичко потегли доста ненадейно. Горяха пластмаси и найлони, а мощният вятър в допълнение усложняваше обстановката “, споделят очевидци.
Само половин час след експлоадирането на пожара на място е бил обезпечен екскаватор, с чиято помощ е построена просека за ограничение на разпространяването на пламъците. Пожарникарите са останали на терен през цялата нощ, до момента в който обстановката бъде изцяло овладяна.
МОСВ: Няма риск за здравето на хората
От Министерството на околната среда и водите потвърдиха, че не са регистрирани превишения на нормите за качество на атмосферния въздух. Автоматичната измервателна станция „ Зелен чеп “ не е записала повишени стойности на следените индикатори. От Регионална инспекция за опазване на околната среда – Стара Загора твърдят, че няма заплаха за здравето на популацията.
За спомагателна сигурност в региона не престават 72-часови измервания посредством мобилна автоматизирана станция, ситуирана до детска градина в квартал „ Самара “.
Огънят избухна в събота следобяд в завод за преправка на пластмаса наоколо до града. Пламъците унищожиха хиляди тонове пластмасови боклуци, а гъстият черен пушек провокира паника измежду жителите на района. В разгара на случая регионалният шеф предложи на хората краткотрайно да държат прозорците си затворени.
„ Вчерашният ден беше стеснителен за жителите на региона, само че за благополучие обстановката към този момент е изцяло овладяна “, съобщи регионалният шеф доцент доктор Калоян Дамянов пред NOVA.
Щетите са сериозни
Огънят е предизвикал обилни материални загуби. Сред унищоженото имущество са машини и сортировъчна линия. Засегнато е и ново оборудване за разделно събиране и компостиране на боклуци, което е било въведено в употреба преди едвам шест месеца.
Вече е почнало следствие, което би трябвало да откри аргументите за възникването на пожара.
В гасенето са взели участие осем екипа на пожарната. Благодарение на бързата им интервенция е било предотвратено разпространяването на огъня към прилежащи индустриални бази, автокъщи и автоморги.
Огромният облак пушек е бил забележим от десетки километри и е видян даже от поданици на Чирпан и Казанлък.
По думите на шефа на РДПБЗН – Стара Загора старши комисар Стоян Колев обстановката е била извънредно комплицирана. Освен високата температура и бързото разпространяване на пламъците, пожарникарите са се сблъскали и с проблеми в хидрантната система поради ниско налягане на водата, което е наложило спомагателното ѝ превозване.
Работници от прилежащи обекти описват, че пожарът се е развил извънредно бързо.
„ Всичко потегли доста ненадейно. Горяха пластмаси и найлони, а мощният вятър в допълнение усложняваше обстановката “, споделят очевидци.
Само половин час след експлоадирането на пожара на място е бил обезпечен екскаватор, с чиято помощ е построена просека за ограничение на разпространяването на пламъците. Пожарникарите са останали на терен през цялата нощ, до момента в който обстановката бъде изцяло овладяна.
МОСВ: Няма риск за здравето на хората
От Министерството на околната среда и водите потвърдиха, че не са регистрирани превишения на нормите за качество на атмосферния въздух. Автоматичната измервателна станция „ Зелен чеп “ не е записала повишени стойности на следените индикатори. От Регионална инспекция за опазване на околната среда – Стара Загора твърдят, че няма заплаха за здравето на популацията.
За спомагателна сигурност в региона не престават 72-часови измервания посредством мобилна автоматизирана станция, ситуирана до детска градина в квартал „ Самара “.
Източник: marica.bg
КОМЕНТАРИ




