След 6 г.: Съдът в Пловдив оправда бившата шефка на Басейнова дирекция по казуса в Захарния комбинат
*]:pointer-events-auto R6Vx5W_threadScrollVars scroll-mb-[calc(var(--scroll-root-safe-area-inset-bottom,0px)+var(--thread-response-height))] scroll-mt-[calc(var(--header-height)+min(200px,max(70px,20svh)))] " dir= " auto " data-turn-id= " request-WEB:1fb728f0-078e-46f7-ab8d-7707da893995-24 " data-turn-id-container= " request-WEB:1fb728f0-078e-46f7-ab8d-7707da893995-24 " data-testid= " conversation-turn-4 " data-scroll-anchor= " false " data-turn= " assistant " >
Със сълзи на очи от благополучие, някогашният шеф на Басейнова дирекция „ Източнобеломорски регион “ – Пловдив Цветелина Кънева напусна правосъдната зала през днешния ден, откакто Окръжен съд я оправда по обвиняванията за длъжностно закононарушение и занемареност. Решението идва шест години след шумния ѝ арест при показна акция на прокуратурата и полицията, разпоредена по времето на някогашния основен прокурор Иван Гешев.
Днешното съвещание бе последно пред първа инстанция по делото против Кънева, която не призна обстоятелствата от обвинителния акт и се разпитваха очевидци. През целия развой тя и отбраната ѝ поддържаха тезата, че е работила напълно в границите на закона и не е имала пълномощия за други дейности.
Според обвиняването Кънева не е упражнила надзор върху два тръбни кладенеца на територията на някогашния Захарен комбинат в Пловдив и не е издала заповед за тяхното очистване, защото не са били регистриани и това ги прави противозаконни. Така съгласно държавното обвиняване са настъпили вреди за Басейнова дирекция в размер на близо 13 700 лв.. По време на пледоариите прокуратурата съобщи, че обвинителната теза е потвърдена и изиска минимално наказване с изпитателен период от три години, като да признае Кънева за отговорна по обвинителния акт на наблюдаващия прокурор Пелтеков.
В правосъдната зала обаче стана ясно, че въпросните сондажи съществуват още от 70-те години – от времето на построяването на Захарния комбинат. Те са имали разрешителни по остарелия закон, само че след измененията в Закона за водите не са били пререгистрирани, заради което не са разполагали и с водомери за отчитане на употребяваната вода.
Защитата на Кънева уточни, че тя е научила за противозаконните кладенци от медийни изявления, след което неотложно е алармирала Икономическа полиция и е съдействала на всички институции. Адвокатът ѝ напомни още, че към оня миг обществено е било известно, че Захарния комбинат се държи от семейство Арабаджиеви. Впоследствие са били формирани актове и издадени наказателни постановления, а съгласно Кънева точно това са били законовите дейности, които е можела да предприеме. „ Не съм имала друга опция, с изключение на да ги глобя “, съобщи тя пред съда.
По време на съвещанието бе разискван и един от основните моменти по делото – периодите в Закона за водите. От отбраната подчертаха, че все още на започване на следствието срокът за пререгистрация на сходни уреди към момента не е бил изминал. Тогава той е бил до 2020 година, а след това е продължен до 2039 година. Именно заради това, съгласно отбраната, не е имало законово съображение за запечатване на сондажите. Допълнително било открито, че водата е чиста.
Адвокатът на Кънева дефинира обвинителния акт като неразбираем и уточни, че Басейнова дирекция няма пълномощия да запечатва обекти в частни парцели. По думите му на мястото не е имало различен водоизточник, а в предприятието са работили доста хора.
В правосъдната зала стана ясно още, че е имало диалози делото да завърши с наказване „ пробация “, само че Кънева и отбраната ѝ не са се съгласили, защото са били безапелационни, че тя е почтена.
След близо шест години сага магистратите оправдаха някогашната шефка на Басейнова дирекция по повдигнатите ѝ обвинявания. Решението не е дефинитивно и може да бъде протестирано от прокуратурата пред Апелативния съд в Пловдив.
Повече по тематиката: Прочетете още
Със сълзи на очи от благополучие, някогашният шеф на Басейнова дирекция „ Източнобеломорски регион “ – Пловдив Цветелина Кънева напусна правосъдната зала през днешния ден, откакто Окръжен съд я оправда по обвиняванията за длъжностно закононарушение и занемареност. Решението идва шест години след шумния ѝ арест при показна акция на прокуратурата и полицията, разпоредена по времето на някогашния основен прокурор Иван Гешев.
Днешното съвещание бе последно пред първа инстанция по делото против Кънева, която не призна обстоятелствата от обвинителния акт и се разпитваха очевидци. През целия развой тя и отбраната ѝ поддържаха тезата, че е работила напълно в границите на закона и не е имала пълномощия за други дейности.
Според обвиняването Кънева не е упражнила надзор върху два тръбни кладенеца на територията на някогашния Захарен комбинат в Пловдив и не е издала заповед за тяхното очистване, защото не са били регистриани и това ги прави противозаконни. Така съгласно държавното обвиняване са настъпили вреди за Басейнова дирекция в размер на близо 13 700 лв.. По време на пледоариите прокуратурата съобщи, че обвинителната теза е потвърдена и изиска минимално наказване с изпитателен период от три години, като да признае Кънева за отговорна по обвинителния акт на наблюдаващия прокурор Пелтеков.
В правосъдната зала обаче стана ясно, че въпросните сондажи съществуват още от 70-те години – от времето на построяването на Захарния комбинат. Те са имали разрешителни по остарелия закон, само че след измененията в Закона за водите не са били пререгистрирани, заради което не са разполагали и с водомери за отчитане на употребяваната вода.
Защитата на Кънева уточни, че тя е научила за противозаконните кладенци от медийни изявления, след което неотложно е алармирала Икономическа полиция и е съдействала на всички институции. Адвокатът ѝ напомни още, че към оня миг обществено е било известно, че Захарния комбинат се държи от семейство Арабаджиеви. Впоследствие са били формирани актове и издадени наказателни постановления, а съгласно Кънева точно това са били законовите дейности, които е можела да предприеме. „ Не съм имала друга опция, с изключение на да ги глобя “, съобщи тя пред съда.
По време на съвещанието бе разискван и един от основните моменти по делото – периодите в Закона за водите. От отбраната подчертаха, че все още на започване на следствието срокът за пререгистрация на сходни уреди към момента не е бил изминал. Тогава той е бил до 2020 година, а след това е продължен до 2039 година. Именно заради това, съгласно отбраната, не е имало законово съображение за запечатване на сондажите. Допълнително било открито, че водата е чиста.
Адвокатът на Кънева дефинира обвинителния акт като неразбираем и уточни, че Басейнова дирекция няма пълномощия да запечатва обекти в частни парцели. По думите му на мястото не е имало различен водоизточник, а в предприятието са работили доста хора.
В правосъдната зала стана ясно още, че е имало диалози делото да завърши с наказване „ пробация “, само че Кънева и отбраната ѝ не са се съгласили, защото са били безапелационни, че тя е почтена.
След близо шест години сага магистратите оправдаха някогашната шефка на Басейнова дирекция по повдигнатите ѝ обвинявания. Решението не е дефинитивно и може да бъде протестирано от прокуратурата пред Апелативния съд в Пловдив.
Повече по тематиката: Прочетете още
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




