Подпочвените води са последният ресурс, който трябва да бъде използван.

...
Подпочвените води са последният ресурс, който трябва да бъде използван.
Коментари Харесай

На фона на рекордни загуби по ВиК мрежата у нас, Велико Търново може да е следващият регион с режим

" Подпочвените води са последният запас, който би трябвало да бъде употребен ". Това съобщи в студиото на Нова телевизия деканът на Хидротехническия факултет в УАСГ доцент Петър Филков. Той акцентира, че те се възобновяват с друг ритъм и несъразмерното водочерпене крие риск. Подземните води са решение единствено в спешни обстановки и не могат да бъдат стратегическа опция.

На този декор, загубите по ВиК мрежата у нас доближават 60% - най-високият индикатор в Европа, разясниха специалистите. Градът-отличник в страната е София, следвана от Русе, само че и в двата случая става въпрос за загуби от порядъка на 50 на 100.

Именно това е и главната причина за задълбочаването на рецесията, която към този момент визира директно към половини милион поданици. Припомняме, че Ловеч също мина на воден режим, 40 дни след Плевен, макар че двата града се зареждат от един и същи водоизточник - Черни Осъм.
 Кражбите на вода в България костват над 115 милиона лв. за три години
Кражбите на вода в България костват над 115 милиона лв. за три години

Само за интервала 2022-2024 година са регистрирани над 55 млн. куб. м нелегално ползване

В диалога се включи и кметът на Ловеч Страцимир Петков. Той уточни, че с помощта на поправки и понижаване на налягането, потреблението е свалено от 130 на 90 литра в секунда, само че загубите отново остават към 50%. По думите му, в случай че в идващите 5 години водопроводът не бъде сменен, може да се стигне до сериозна водна рецесия.

Председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов съобщи, че е нужен " технико-икономически разбор, с цел да се избере най-адекватното дълготрайно решение ". На базата на подобен може да се реши дали да се прибегне до вода от река Дунав, да се построяват ли нови, или да се употребяват съществуващи язовири. Той разкри, че Европейската комисия изисква от България до януари да показа точни данни за показател на течовете и цели за тяхното понижаване.

Инж. Иванов предизвести още, че Велико Търново е пред риск от съществени проблеми, в случай че зимата остане без задоволителна снежна завивка и равнищата в язовир " Йовковци " продължат да спадат. Той уточни, че и Черноморието не може да бъде умерено, като ВиК-Варна към този момент превантивно търси различни водоизточници, с цел да избегне рецесия в идващ сезон.

Макар за Варна и Бургас да не се чакат проблеми тази година, обстановката остава нестабилна.

Инж. Лозко Лозев, ръководител на УС от Български ВиК Холдинг, беше безапелационен, че в идващите 5 години би трябвало да стартира всеобща замяна на мрежата, с цел да не се постанова непрестанно търсене на нови водоизточници, до момента в който наличните се губят в " продънена каца ". Според него точно това е основата, върху която би трябвало да се гради тактика за аварийно водоснабдяване.
 Нужни са над 25 милиарда лв., с цел да се реши рецесията с неналичието на вода в страната
Нужни са над 25 милиарда лв., с цел да се реши рецесията с неналичието на вода в страната

Пред Money.bg приказва доцент Болислав Великов - член на УС на Българската асоциация по водите (БАВ)

Темата за качеството на водата не трябва да се разделя от тази за нейната липса, разяснява още той. Лозев акцентира, че точно намаляването на загубите ще освободи запас за повишение на качеството на водата, тъй като ще могат да се изключат локални водоизточници, които са със нечисто качество.

Експертите се сплотиха към тезата, че потреблението на подпочвени води може да бъде единствено краткосрочна, спешна мярка. Устойчивото решение се крие в модернизацията на инфраструктурата и намаляването на загубите.
Източник: money.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР