Подходът да се ревизират общините, ако са поискали пари за

...
Подходът да се ревизират общините, ако са поискали пари за
Коментари Харесай

Томислав Дончев, ГЕРБ: Общините са в капан заради това, че все още няма приет бюджет

Подходът да се ревизират общините, в случай че са поискали пари за ток – не е добър и това е като да наказваш някой, който желае помощ.

Това разяснява във Варна депутатът от ГЕРБ Томислав Дончев, във връзка с въведеният в доста варненски общини, режим на уличното осветяване поради високите сметки за електричество, съобщи кореспондент на Радио „ Фокус “ – Варна.

Дончев уточни, че най-различни институции ревизират непрестанно общините и евентуално това са най-проверяваните институции в страната, наедно с министерствата и организациите.

„ Проблемът е двузначен. Голяма част от общините нямат пари, с цел да платят уличното осветяване, което в някои случаи е три пъти по-скъпо. По-големият проблем обаче е, че страната няма признат бюджет.

Това обаче, което по-рядко се загатва е, че когато страната няма признат бюджет, то тогава и общините нямат признати бюджети. Това значи, че те би трябвало да работят на разходните тавани от предходната година. Ами да, само че когато газът ти е със 150% нагоре, електричеството е с 250% нагоре, то в един миг се оказва, че нямаш право да платиш по-голяма сума, в сравнение с си платил предходната година и просто няма по какъв начин да се извърши сходен разход. Това е част от клопката, в който са попаднали общините. Затова бих предложил по-внимателен метод, тъй като нито един политик не е спечелил при война с локалната власт. Това въпреки всичко са персони определени от хората “, безапелационен бе Дончев.
Той добави, че средствата, които ще се доплащат за мегаватчас са незадоволителни и добави, че е чул и още един забавен анонс.

„ Става въпрос за окрупнени доставки на електрическа енергия, което съгласно мен е забавна концепция, само че няма по какъв начин да сработи бързо. Нужни са месеци, с цел да се провеждат всички действия, а за това време част от общинските и обществени услуги могат да затворят, тъй като сметките за ток и газ си вървят “, изясни Дончев.

На въпрос, какво се случва със средствата от Плана за възобновяване и изобщо дали е признат, Дончев съобщи, че по думи на премиера – проектът е изпратен, само че пък Европейска комисия са отговори, че проект друг от този, който са получили на 15-ти октомври от втория длъжностен кабинет – не са получавали.

„ В този смисъл, аз избирам да имам вяра на Европейската комисия. Може би е изпратена някаква версия или някакви оферти, само че за мен по-големият проблем е, че никой не е виждал тези оферти. Тук желая да уточня, че консултациите се вършат по следния метод: екип създава едно предложение, подлага го на публично разискване тук, в случай че има изобретателни хрумвания или рецензии, след което го приема и се изпраща в Европейска комисия.

Да съгласуваш нещо със заинтригуваните страни в България, с българските жители, нещо което е утвърдено или неодобрено от комисията, това не са обществени съвещания – това са следващи реакции.
Особено пък в случай че става дума за екзотични хрумвания. Какво имам поради – в региона на Стара Загора да се изгаря отпадък и останалата част от нужната топлоенергия да се добива от геотермални източници.

И аз обичам да съм самоуверен, и аз обичам да съм авангарден, само че едно сходно предложение би трябвало да бъде включено за финансиране и да се желае помощ от Брюксел, когато сме сигурни, че то може да сработи.

Защото опитът ми е посочил следното: в случай че си си наумил нещо, което е противоречиво и Европейска комисия не ти го утвърди – тогава е неприятно. По-лошо е обаче е да ти го утвърди, тъй като ще получиш пари, с които да реализираш противоречивата концепция, в един миг ще се окаже, че тя няма да даде нужния резултат и нито ще имаш ток, а също така ще би трябвало да връщаш и парите “, безапелационен бе Дончев.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР