Подготвяме се за имплозия на пазара на недвижими имоти Приемането

...
Подготвяме се за имплозия на пазара на недвижими имоти Приемането
Коментари Харесай

Лихвите в България ще скочат двойно след въвеждането на еврото

Подготвяме се за " имплозия " на пазара на недвижими парцели
Приемането на еврото ще докара до съществени последствия за българските жители, като най-драстичната смяна ще бъде удвояването на лихвите по ипотечните заеми. В влиятелен разбор за имотния пазар, Димитър Самодумов предизвестява, че страната ни е на прага на " имплозия " на пазара на недвижими парцели след влизането в еврозоната.

" Ще се удвоят лихвите по ипотечните заеми в България. И те ще се удвоят, тъй като се сменя методът, по който формулата ще се смени, " изяснява Самодумов. Според него, сега формулата в България за пресмятане на ипотечните заеми е основана върху цената на депозитите, която е ниска заради огромния остатък на капитал в банковата система.

България разполага с към 9-10 милиарда лв. повече в депозити, в сравнение с раздадени заеми в банките. " Това значи, че ресурсът, капиталът в България е на ниска цена. И ние го виждаме онлайн. Ипотечно кредитиране от под 2,5% се намира. Не е изключително мъчно, " показва специалистът.

В еврозоната обстановката е радикално друга. Големите търговски банки теглят капитал от Европейската централна банка на лихвени равнища, избрани от нея, които са доста по-високи. " Средните равнища на лихвите, и това може да го видите в страницата на Европейската комисия, в частта статистики, са над 4,5% приблизително ипотечно равнище за цялата еврозона. При нас ние сме на половина в дословен смисъл на думата, " изяснява Самодумов.

След влизането в еврозоната нашите банки ще могат да пласират депозитите си, където намерят за добре. " Защо аз да дам заем на 2,3%, като мога да дам на 4,7%? Естествено, че няма да получиш финансиране на 2,3% повече, " разяснява той.

Според специалиста, това ще се отрази и на месечните вноски по заемите: " Ако вие внасяте сега месечна вноска от 1800 лв., тя ще стане 2300-2200 лв., зависи от банката ви, от таксите и от застраховката ви. Но тя ще се качи с към 25-30% нагоре. "
Последствия за имотния пазар
Строителният бранш към този момент реагира на идните промени. В София разрешителните за строителство за предходната година са единствено една трета от тези, издадени две години по-рано. " Пловдив, Варна и Бургас настигнаха София по квадратури. Причините са две: скъпото финансиране и пречките от страна на общината, " разяснява Самодумов.

Експертът не вижда позитивни страни от влизането в еврозоната към днешна дата: " Няма да обменяш евро, като отиваш отвън България - това е ужасно! За 4,5% рента по ипотеката е едно вървене до обменното бюро. Доста скъпо. "

" България има най-ниското съответствие Брутният вътрешен продукт към дълг в целия европейски съюз. Италия е над 200%, Германия е на 86% и пораства нагоре. Франция е банкрутирала в дословния смисъл на думата. В момента се приготвя избавителен пакет, който ще се заплати от еврозоната. Т.е. ние ще платим за обществените услуги там, въпреки че сме единствено 1,6% от стопанската система на Европейски Съюз, " заключава Самодумов.
Алтернативи и прогнози
Експертът поучава вложителите и притежателите на жилища за отдаване чартърен да ги довършат, приготвят и отдадат: " От следващата година наемите ще порастват нагоре. Няма метод да загубите от парцела. Това е положителната вест. "

" Така че, когато няма пазар на продажби, има пазар на наеми, " обобщава Самодумов, предупреждавайки, че от на следващия ден, 1 януари 2026 година, финансирането ще стане доста по-скъпо.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР