Под прикритието на тъмнината в странична улица на Атина в

...
Под прикритието на тъмнината в странична улица на Атина в
Коментари Харесай

"Мислят, че са над закона": Насилие в Гърция заради опити да се опази древното наследство на Миконос

Под прикритието на тъмнината в странична улица на Атина при започване на март археологът Манолис Псарос бил атакуван, до момента в който вървял към колата си. Било 20:30 часа, по-късно, в сравнение с нормално държавният чиновник се прибирал от офиса си в постройката на министерството на културата под Акропола, споделя " Гардиън ".

" На идващия ден имаше обща и трябваше да прегледам документите си за Миконос ", споделя Псарос, който дава отговор за острова. " Спомням си по какъв начин се приближих до колата, само че по-късно всичко е размазано ", добавя той. " Знам единствено, че бях ударен по главата откъм гърба с такава мощ, че изгубих схващане. "

Когато пристигнал в схващане в болничното легло на 8 март, бил със счупени ребра, строшен нос и толкоз мощно засегнати очи, че зрението му остава повредено.

За лекарите това били рани, които казвали: Псарос явно е бил ритан и удрян при нахлуване, носещо всички белези на професионален удар. 52-годишният мъж е имал шанса да оцелее.

Няколко седмици по-късно последствията от нападението, което можеше да остане неусетно, се усещат в цяла Гърция. Докато полицията задълбочава следствието си, фокусът пада върху най-известния остров за празненства в Европа, където строителното безумство е сложило археологическата работа, натоварена със отбраната на богатото културно завещание на Миконос, във война със строителните бизнесмени.
През последното десетилетие Псарос управлява отдела, който издава разрешителни за градеж за известното място в Егейско море.

" Всичко към нападението е показателно за това какъв брой отвън надзор е излязла обстановката в Миконос ", споделя Деспоина Кутсумба, която ръководи Асоциацията на гръцките археолози. " Ясно е, защото няма други претекстове, че това е удар в мафиотски жанр, осъществен от хора, които са следвали Манолис от работа. Става въпрос за големи бизнес ползи и задачата е била да всее боязън в сърцата на археолозите ".

Дясноцентристкото държавно управление на Гърция наподобява е според. От министър-председателя Кириакос Мицотакис до правоприлагащите органи и локалните чиновници - имаше консенсус, че аномията, която е в основата на противозаконното строителство на една от най-популярните дестинации в Гърция, е обвързвана с закононарушение, за което причинителите към момента не са открити. От години Миконос е място за развлечение на богатите; неговите питейни заведения, заведения за хранене и плажове от ден на ден носят големи облаги. Но бруталното нахлуване против Псарос разкри и една по-тъмна страна.
На 22 март, когато Мицотакис свика среща на висши министри от кабинета, с цел да обсъдят случая, публични лица намерено описваха Миконос като " страна в страната ".

Изразявайки тези опасения, гръцкият министър председател предизвести, че ще бъдат наложени ограничения за публичен ред. Очаква се да дойде първият от 100 спомагателни чиновници по сигурността, в това число служители на реда, проверяващи финансови закононарушения, екологични и строителни инспектори. Мерките против противозаконното строителство в селските региони, както на Миконос, по този начин и на прилежащите острови, също ще се засилят.

" Немислимо е, че има остров, на който някои хора считат, че са над закона ", сподели министър-председателят Мицотакис, като добави, че за оправянето с сходна обстановка е нужна увереност.

Гръцката общественост от археолози, група от не повече от 1000 души, от дълго време се счита за страж на изключителното историческо завещание на страната. За мнозина те са последната опора против опустошенията, които от ден на ден се свързват с туризма.

Но защото секторът съставлява 25% от Брутният вътрешен продукт - и е най-големият мотор на гръцката стопанска система - това е внимателен акт на балансиране, който подсигурява признаването на потребността от гости и запазването на естествената хубост, която също ги примамва в страната. Драматичното завръщане на туризма след пандемията не оказа помощ. Предвид че Гърция чака още един рекорден сезон - предходната година тя беше третото най-посещавано място на земята - опасенията на археолозите, принудени да се оправят с прословутата мудна администрация, нямат огромно значение за вложителите.
Глобите, налагани на нарушителите за създаване на вили, хотели и плажни питейни заведения покрай или на антични места, " са нищо " спрямо вероятните облаги, споделят локални поданици.

През последните години вложители от Близкия изток също оповестиха спорни проекти за създаване на туристическо населено място с пристанище, където да могат да дебаркират суперяхти.

" Искаме страната да бъде съдружник, с цел да отбрани нашия остров ", сподели неотдавна кметът на Миконос Константинос Кукас. " Искаме да се засилят механизмите за надзор и, несъмнено, отхвърляме всяка опасност против държавни чиновници. Днес това са археолозите, на следващия ден ще бъдем ние ", добави той.

Времето, споделя Кутсумба, е от значително значение: преди две седмици колежка от Миконос също е получила заплашителни известия. " Ако държавното управление има поради това, което споделя, ще би трябвало да стартира да унищожава противозаконни здания ", отбелязва ръководителят на археологическата асоциация.

" В момента това е Миконос, само че по-късно ще бъде някой различен остров. Дойде време за деяние и това значи изпращане на булдозери. Това е единственият език, който ще схванат. Трябва да се даде образец и би трябвало да се даде в този момент. "

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР