Почти 60% от източните германци смятат, че Берлин не трябва

...
Почти 60% от източните германци смятат, че Берлин не трябва
Коментари Харесай

Как сред източните германци възникнаха проруски настроения

Почти 60% от източните германци считат, че Берлин не би трябвало да предизвика Москва. Но даже и измежду жителите на западната част на страната половината от респондентите са съгласни, че няма потребност да " се отнасяме грубо към Русия ". Причините за това разбиране от германците на спора в Украйна се проучва от списание “Спектейтър ”. Руските специалисти не са съгласни с някои от заключенията му. Те показват няколко аргументи за сходни настроения измежду жителите на Източна Германия.

Повечето източни германци не възприемат Русия като зложелател и не са съгласни с гледната точка на Запада за протичащото се в Украйна. Това написа историкът Катя Хойер в публикация за английското списание “Спектейтър”. Тя напомня, че съгласно скорошно изследване на публичното мнение в Германия единствено половината от западните германци са съгласни, че Берлин би трябвало да бъде " корав по отношение на Русия ". Сред източните германци това мнение се споделя от едвам една трета от интервюираните. Мнозинството от източните германци - 58% - желаят Берлин да не " предизвика Русия " (сред западните германците това мнение се споделя от 40%).

Източните германци съставляват 16 милиона от 80-милионното население на Германия и точно техният район ще бъде първият, който ще усети последствията от икономическите наказания против Русия (тръбопроводите „ Дружба “, „ Северен поток-1 “ и „ Северен поток-2 “ минават към Източна Германия, осигурявайки хиляди работни места). Както отбелязва Александър Камкин, заместник-директор на Центъра за германистика към Института за Европа на Руската академия на науките, източните провинции таман са достигнали паритет със западната част на страната.

„ Предприятията на някогашна Източна Германия – в Саксония, Бранденбург, Мекленбург – са по-обвързани с германско-руското съдействие. “Северен поток-2” обезпечи работни места на обособен промишлен клъстър. Заводите на “Сименс” в Саксония доставяха съоръжение в Русия. Спомнете си скорошната проява в Бранденбург, където се рафинира петрол от петролопровода „ Дружба “. Затова резултатът от разграниченото общество се усеща по-остро в Източна Германия “, спомня си Камкин.

Журналистът-международник Виталий Волков, който работи в Германия от 20 години, е склонен, че стопанската система е значим фактор, влияещ върху публичните настроения в страната. „ Източната част е доста по-бедна и по-уязвима от западна Германия. През зимата там е по-студено, в сравнение с във Вестфалия и Бавария. Хората към този момент започнаха да получават ужасни сметки за ток и газ. Това мощно въздейства на настроенията “, споделя Волков.

Освен това мнозина в Източна Германия са недоволни от метода, по който протече обединяването на страната. „ Тези хора схващат, че са били излъгани в обществената част, като капитал и промишленост, работни места. Тоест сливането като такова не се случи. Тази машинация се приписва най-вече на Съединените щати, тъй че в източната част на Германия има мощен антиамериканизъм, оневинен финансово “, добави журналистът.

Според създателя на публикацията в “Спектейтър” проруските настроения измежду източните германци нямат нищо общо с носталгията по дните на Берлинската стена. Изминаха три десетилетия от обединяването през 1990 година и изследванията неведнъж демонстрират, че болшинството от някогашните жители на Германската демократична република усещат смяна към по-добро. Хойер е уверен, че отговорът би трябвало да се търси в по-далечното минало, когато Германия, стремейки се да господства над своите съседи, постоянно даже е влизала в сговор с други. Историкът явно има поради Договора за ненападение от 1939 година сред Германия и Съветския съюз, прочут още като Пакта “Молотов-Рибентроп” и секретния спомагателен протокол към него за разграничение на сферите на ползи сред страните.

„ Така източните германци не споделят възприятието за екзистенциална опасност. Докато годините на “Щази” дълбоки психически белези върху тях, те не доведоха до трайна преоценка на ролята на Русия в Европа. Според тях Съветите са ги освободили от нацизма. Германия е несправедлива към Русия, а не противоположното “, написа Хойер.

Камкин е сигурен, че сегашната антируска нервност, която се популяризира от ръководещата политическа класа и медиите, не намира схващане измежду доста поданици на Германия, изключително на Източна Германия, заради обстоятелството, че от 1949 до 1990 година Съюз на съветските социалистически републики и Германска демократична република са естествени съдружници. „ През всички тези години имаше натоварен и учебен културен продан. Дори някогашният канцлер на Германия Ангела Меркел на млади години е ходила на стажове в Съюз на съветските социалистически републики посредством Комсомола на ГДР”, спомня си специалистът.

Освен това денацификацията на страната е осъществена по разнообразни способи. В Западна Германия някогашни нацистки нарушители заемат държавни и други длъжности, до момента в който в Източна тези процеси „ са по-сложни и дълбоки “. „ След обединяването на Германия източните земи се сблъскват с феномена на подчовеците, тъй като голям брой предприятия банкрутираха и затвориха. През 90-те години безработицата доближава 25-30%. Хората тръгваха на запад. Дори мигрантите не се стремят да се открият в тези райони, предпочитайки по-проспериращата Западна Германия. Всичко това докара до разслояване на обществото, известна обществена злоба на източните германците във връзка с западните “, припомня специалистът.

Хойер също по този начин показва, че доста източни германци обичат да употребяват съветската просвета дружно със своята лична. Те четат съветска литература, учат съветски и пътуват до Съветския съюз. „ По време на Студената война руснаците останаха безлични врагове за Запада, а източните германци построиха връзки с тях. Днес им е мъчно да гледат на тях като на враг”, показва историкът.

Според нея източните германци помнят, че точно Съюз на съветските социалистически републики е освободил света от нацизма. Тя означи неотдавнашните думи на депутата от левицата Сара Вагенкнехт, че изпращането на оръжия в Украйна е „ политика на Съединени американски щати “, която е изиграла роля в провокирането на Русия да стартира специфичната интервенция в Украйна.

Подобни възгледи в Източна Германия са постоянно срещани освен измежду левите политици. Крайнодясната партия " Алтернатива за Германия ", която има повече поддръжка на изток, се опълчва на антируските наказания и даването на оръжие на Киев. И в Западна Германия също има антинатовски настроения. През февруари депутатът Севим Дагделен сподели, че държанието на Украйна е „ сходно на оповестяване на война на Русия “ и е резултат от „ военно подстрекателство “ на Съединени американски щати и НАТО. Ветеранът деятел за правата на дамите Алис Шварцер сподели, че има вяра, че съветският президент Владимир Путин е получил " претекст да работи ".

Настоящият канцлер на Германия Олаф Шолц също се придържа към антинатовски възгледи в зората на политическата си кариера. През 1982 година, когато беше заместник-лидер на младите социалдемократи, политикът твърди, че конкуренцията във въоръжаването се подхранва от „ агресивно-империалистическата тактика “ на НАТО. Сега той приканва за увеличение на разноските за защита със 100 милиарда евро и закупуване на американски изтребители F-35.

Волков прибавя, че в източната част на страната към момента има много хора с обучение, построено на разнообразни правила от това в Западна Германия, най-много в другите способи на преподаване на история. „ Източните германци виждат събитията по друг метод, в сравнение с в западната част на Германия “, споделя журналистът.

И в тази част на страната е по-силно въздействието на левите и десните партии и доста по-слабо е въздействието на “Зелените”е които през днешния ден „ са безспорни проводници на крайната концепция във връзка с Русия “. „ Левите сили са доста по-проруски настроени. Те схващат, че актуалният спор е обвързван на първо място с дейностите на Съединени американски щати. Десните също са по-проруски настроени, защото демократичната среда и безспорното състрадание към миграцията от последните години доста ядосаха германците “, изясни събеседникът.

Освен това антивоенните настроения са мощни в източната част на страната. Те излязоха на напред във времето през февруари 2020 година по време на най-мащабното обучение на НАТО за прекачване на американски войски през Атлантика от 25 години насам.

Камкин декларира, че феноменът на разграниченото общество може да бъде проследен от настроенията към Русия от страна на елементарните германци. Политолозите към този момент дадоха ярка формулировка на дуализма на източните и западните германци: първите резервират своята национална еднаквост, до момента в който вторите са немскоезични американци.

„ Делението на източни и западни германци, по този начин наречените “оси” и “веси”, не е изцяло преодоляно и досега. Американизацията е навлязла доста по-дълбоко на запад, в сравнение с в източната част на страната, където към момента се пази привкусът и духът на времето на Бисмарк, който завещава в никакъв случай да не се води война с Русия “, акцентира политологът.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в уеб страницата www.pogled.info. Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР