Почти 10 000 болни от COVID-19 регистрира и днес здравната

...
Почти 10 000 болни от COVID-19 регистрира и днес здравната
Коментари Харесай

Заради ниски клинични пътеки за ковид: Общински болници през фалит, частни може да затварят отделения

Почти 10 000 заболели от COVID-19 записва и през днешния ден здравната ни система. Засега към момента места в лечебните заведения има, само че прогнозите са, че през идната седмица тази обстановка ще се промени.

В същото време частните и държавните болнични заведения сигнализираха, че са изправени пред съществени финансови усложнения поради понижените си бюджети в разгара на петата коронавирус вълна.

Пациенти с COVID-19 се одобряват за лекуване в болница по една от три клинични пътеки. Парите, които се отпускат по тях от Здравната каса едвам стигат за 5-дневно лекуване на случаите, при които няма затруднения, пресмятат от Българската болнична асоциация.

“Здравната пътека за коронавирус сега е 1450 лева С най-малък престой 5 дни. Искам да Ви кажа, че не ми е прочут случай в нашето лечебно заведение и в заведенията, които аз познавам в Болничната асоциация да бъдат изписани пациенти преди 5 дни, т.е., преди минималния престой. Както и да ги считаме, едни 300, 400 лева дневно при всички случаи са незадоволителни. В най-хубавия случай може би стигаме 0 на 0, само че те са толкоз малко случаите, че виждаме, че лечебните заведения като цяло, не приказваме за обособени лечебни заведения се оплакват и в действителност са обезпокоени от опцията да не престават да лекуват пациенти с коронавирус, заради обстоятелството, че задлъжняват и не могат да покриват разноските, които вършат ", изясни пред Българска национална телевизия Андрей Марков - заместник-председател на Българска болнична асоциация.

Той споделя, че в най-голяма част от случаите служат главно за обезпечаване на топло, на някаква храна, на някои типове препарати, не постоянно в оптимален размер и като цяло са дефицитни във връзка с покриването на всички разноски в системата.

„ В обстановка, в която пациент с Ковид имат рухване на хемоглобин да вземем за пример, което е всекидневно положение на тези заболели, се ползват 4 - 5 ампули " Албомин ". Една ампула е 100 лева Голяма част от пътеката отива за това лекуване, само че не всички го ползват, тъй като пред уплахата, че няма да могат да покрият разноските, не ги осигуряват”, сподели Марков. Той добави неведнъж пациентите, което съгласно лечебното заведение е безусловно неприемливо и неразрешено, си носят някои медикаменти, да търсят способи да си ги доставят от аптечната мрежа или по неведоми пътища да си обезпечават в допълнение медикаменти с връзки, с познати, с транспортни средства от чужбина и така нататък

" Много са разнообразни разновидностите на разноски, те са безкрайни сега. Един престой от 7 дни в нашето лечебно заведение коства към 6000 лева, т.е. ние харчим по към 700-800 лева дневно. Пациенти, които обитават към 90 дни в реанимация, а такива има не малко, разноските са от порядъка на 50 - 60 000 лева за всеки ", изясни Андрей Марков.

За да не банкрутират и да не връщат пациенти, доста лечебни заведения разчитат на дарения от пациенти. А от Асоциацията на лечебните заведения упорстват за нарастване на клиничните пътеки.

„ Моето мнение е, че би трябвало да стане 5000 лева и то в този момент и незабавно. Защо хората в България умират повече от Ковид, а другите страни не толкоз?”, сподели още Марков.

Ако няма смяна на цените на клиничните пътеки, най-засегнати ще са общинските лечебни заведения, а в частните може да се стигне до затваряне на отделения.

От Здравната каса не пожелаха да разясняват тематиката, поради липса на бюджет за 2022г. През 2021-а Касата е платила за лекуване на пациенти с COVID-19 малко над един милион и 600 000 лева, а от началото на пандемията до момента на лечебните заведения са изплатени над 2 милиона и 100 хиляди лева

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР