Победителят във фотографския конкурс Prix Pictet улавя красотата и суровостта на живота в провинциален Раджастан

...
Дете, стоящо босо, привидно играещо с торба на главата си;
Коментари Харесай

Дете, стоящо босо, привидно играещо с торба на главата си; възрастна жена, изплезила език по време на медицински преглед; семейство, седнало в празна стая в деня на Холи, гледащо в камерата; момиче, висящо с главата надолу от дърво, главата й в ръцете на друго момиче.

За портфолио, включващо тези изображения, заснети в провинциален Раджастан, индийският фотограф Гаури Гил спечели престижната награда Prix Pictet, световна награда за фотография и устойчивост.

По време на посещенията си в западен Раджастан през последните 24 години, Гил каза в изявление, че е „била свидетел на сложна реалност“, непозната преди за нея като „жителка на града“, докато тя се е занимавала тясно с маргинализираните общности, живеещи там.

„Да живееш беден и без земя в пустинята означава неизбежно разчитане на себе си, един на друг и на природата“, добави тя. „Тези фрагменти от споделен опит сега обитават голям фотографски архив, наречен Бележки от пустинята.“

Стартирала за първи път през 2008 г., наградата за фотография Prix Pictet има за цел да улови и подчертае проблемите на работата по теми, свързани с устойчивостта. Всяко от 10-те му издания се фокусира върху различен аспект на устойчивостта и тазгодишното състезание беше на тема „Човек“.

Това изображение на ледника Kötlujökull в Исландия беше взето от Рагнар Акселсон през 2021 г.“ class= Това изображение на ледника Kötlujökull в Исландия е направено от Рагнар Акселсон през 2021 г. Рагнар Акселсон

Единадесет други портфолиа от работа бяха избрани за наградата. Те включват поредица от снимки на Рагнар Акселсон, изобразяващи инуитски ловци и ненетски ловци на северни елени, чийто начин на живот е застрашен от климатичната криза, и изображения на Сиан Дейви, заснемащи посетители в задната й градина, всички в различни пози сред дивите цветя.

Алесандро Чинкуе също беше избран за снимките си, „разказващи за трудното съжителство между местното население кечуа в Перу, тяхната земя и минната индустрия“, каза той в изявление.

Фокусирайки се върху темата „Човек“, организаторите на наградата имаха за цел да „насърчат по-задълбочено разбиране на нашата споделена човечност и да вдъхновят смислени разговори по проблемите, които засягат всички нас“, каза Изабел фон Рибентроп, изпълнителен директор на Prix Pictet, в изявление.

Снимките, включени в краткия списък, ще бъдат изложени в Музея на Виктория и Албърт в Лондон до 22 октомври, преди да бъдат показани в музеи по света, включително в Истанбул, Дъблин, Банкок и Стокхолм.

Селекция от изображения може да видите в галерията по-горе.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР