Кач парата, шор бозата*
По селата в Монтанско към момента стоят плакатите на ГЕРБ и Движение за права и свободи от акцията за евроизборите
© Цветелина Белутова В ранния следобяд в монтанското село Долни Цибър, община Вълчедръм, съвсем не се виждат хора по улиците. Пред ниска сграда, която е заведение, има единствено една маса и към нея седят четирима възрастни мъже - двама играят карти, а останалите ги гледат. Когато ги питаме за европейските избори, двама съвсем по едно и също време дават отговор, че са дали своят вот за Българска социалистическа партия. Отговорът им е неочакван, тъй като от гласувалите общо 819 души в двете изборни секции в селото социалистите имат цифром и словом едвам 20 гласа.
Големият победител в Долни Цибър е ръководещата ГЕРБ, за която са дали своят вот внушителните 661 души, следвани от Движение за права и свободи със доста по-малък брой гласове - 107. Има 10 гласа и за Вътрешна македонска революционна организация. На забележката, че Българска социалистическа партия се е показала доста едва на тези избори, а ГЕРБ е победила безапелационно, мъжете поправят, че не ГЕРБ е победила, а " са победили парите ". " Парите бият. За нашите хора няма тия или ония. Те отиват при този, който дава парите. Те споделят по този начин и по този начин никой от тях няма да направи нищо и по-добре да взема тези 30 лева ", споделят мъжете. А на въпроса не са ли давали пари и от Българска социалистическа партия дават отговор: " Различни пари са дали. " И изясняват, че не ги били раздали авансово, както ГЕРБ, а обещавали за след изборите. Те обаче отхвърлят да кажат кой тъкмо е раздавал пари. Вместо това ни препращат към " махалата ". " Питайте махалата. Там всичко ще ви кажат ", споделят те. Това наподобява необичайно поради обстоятелството, че популацията в селото е най-вече ромско като се изключи " две-три къщи българи " съгласно уточнението на мъжете.
Абонирайте се за Капитал Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък Защо махалата гласоподава за ГЕРБ
" Махалата " се разгръща главно от двете страни на една улица, дълга 2-3 километра, по поречието на Дунав и първото нещо, което прави усещане, са новите бордюри и тротоари с плочки, както и квалифицираната за асфалтиране централна улица. " Да знаете какво беше тук, когато минаваха колите - и прахуляк, и знамение, а вижте в този момент ", споделя Лиляна Славчева. Това е едно от обясненията й за огромната изборна победа на ГЕРБ в селото. Оказва се, че тротоарът в махалата е приключен малко преди европейските избори и след повече от 15 години обещания пътят да се ремонтира асфалтирането на цялата улица е планувано да завърши в края на лятото, малко преди локалните избори тази есен. Другото пояснение на дамата е, че хората са удовлетворени, тъй като от към една година част от тях имат работа с помощта на обществените стратегии за претовареност. " Една година работим по този начин и сме удовлетворени. Преди нямахме една стотинка и се чудехме от кое място да си вземем един самун ", прецизира Славчева.
В махалата обаче има и друго пояснение за съкрушителната победа на ГЕРБ на евроизборите в селото. " 30 лв. ", дават отговор съвсем в хор трима мъже незабавно откакто чуват въпроса по какъв начин партията на Бойко Борисов е съумяла да реализира този резултат в Долни Цибър. " Нормално. Плащат си и... В това село 99% от хората са безработни ", споделя единият от мъжете, който се показва като Боби. И добавя: " Ти и да не гласуваш, отново все едно си дал своя вот, тъй като си има хора от комисията - задраскват те там, че си дал своя вот, и готово. Има си нагласено всичко. "
Разказва, че се връща в селото за малко, тъй като сходно на доста други свои съселяни върви постоянно в Германия, откъдето докарва разнообразни артикули, с цел да ги продава, тъй като тук " няма живот ". " Карат ни да се продаваме като Юда, дето продал Христос, но това е ", дава отговор метафизичен различен от мъжете, който пък е показан като жичкаджия (електротехник). А юноша, който споделя, че не е дал своя вот, тъй като преди малко се е върнал от Холандия, иронизира обстановката в селото към изборите по този начин: " Направиха тротоарите и изпълниха реката (Дунав - бел. ред.) с риба. "
Тротоарът на централната улица в махалата в Долни Цибър е построен тъкмо преди европейските избори, а проектите са пътят да бъде асфалтиран преди локалните избори през есента
Фотограф: Цветелина Белутова Мъжете дефинират като " невероятно " в селото да има хора, които да са дали гласа си за Вътрешна македонска революционна организация. " Това е невероятно, циганско село да гласоподава за най-големия нацист ", споделят мъжете. Нямат и пояснение по какъв начин Движение за права и свободи има толкоз гласове на изборите.
Пред кметството в Долни Цибър мъж, който сподели, че е бил ръководител на една от секционните комисии в селото, изяснява, че не можем да беседваме с кмета Камен Димитров, тъй като е тежко болен и го няма, макар че съгласно хората той е на работа. По думите му всичко, което се прави в селото, се прави с поддръжката на ГЕРБ и това е повода хората да гласоподават всеобщо за ръководещата партия. Оказва се, че кметът, който преди четири години се е кандидатирал за поста от Движение за права и свободи, в този момент към този момент е от ГЕРБ. " Преди време Движение за права и свободи се провалиха с техните обещания и затова кметът се е преориентирал към ГЕРБ ", изяснява мъжът. И обобщава: " Нашият кмет е гербаджия и ние си поддържаме кмета. "
Интересно е, че на евроизборите през 2014 година ГЕРБ няма гласове в селото, а Движение за права и свободи има 577. На парламентарните избори през 2014 година пък жителите на Долни Цибър бойкотирали вота, като единствено осем души отишли до урните в двете секции. Причината - всички партии обещавали преди изборите, само че нито една не изпълнявала обещанията си по-късно съгласно обясненията на локалните.
Любопитен подробност от гласуването в Долни Цибър на евровота е, че хората не са употребявали преференцията. От всички дали своят вот за ГЕРБ за Мария Габриел има шест преференциални гласа, два за Андрей Ковачев и един за Емил Радев. При Движение за права и свободи преференциално е гласувано единствено за Петър Чобанов (бившият финансов министър в кабинета " Орешарски " и някогашен народен представител от Движение за права и свободи в предходния парламент), който е събрал 34 гласа. " Той беше народен представител от Монтана и помагаше на хора от района на децата им по една обучителна стратегия ", обясни мъжът. А обяснението му за неналичието на преференции за ГЕРБ е, че хората не познават претендентите от листата.
Септемврийци за Движение за права и свободи
На двайсетина километра от Долни Цибър, в с. Септемврийци, отново в община Вълчедръм, резултатът от евроизборите е съвсем същият, единствено че за Движение за права и свободи. Там в двете секции от общо 450 дали своят вот придвижването получава 338 гласа против 50 за Българска социалистическа партия и 23 за ГЕРБ. Възрастен мъж, който седи на маса пред селския магазин, разяснява резултата с ромската фраза " Кач парата, шор бозата " (израз за " плащаш - получаваш " ).
В селото ромското население е към 80%. Мъжът споделя, че откогато Искра Фидосова и Димитър Аврамов не са към този момент в ГЕРБ, а Аврамов е към този момент народен представител от Движение за права и свободи, резултатът в селото е все подобен. Оказва се, че и тук цената на един глас е 30 лева " Тук пристигнаха и Вътрешна македонска революционна организация, и " Воля " с пари, но не можаха да надвият ", споделя мъжът. Обяснява, че и от ГЕРБ са се опитвали да купуват гласове, само че една жена се обадила на полицията в деня на изборите. После пък от полицията споделили, че нищо не е намерено. Разказва, че още в 5.30 сутринта в деня на изборите 4-5 момчета от селото, прекупвачи на гласове за Движение за права и свободи, почнали да раздават пари пред тото пункта. Той се обърнал към служителя на реда, който му дал отговор, че това не е негова работа, тъй като той отговарял единствено за пункта. Мъжът твърди също, че пари са раздавани и два дни преди изборите по време на събора в селото, на който участвал и депутатът от Движение за права и свободи Димитър Аврамов. Заради името на компанията му " Гала холдинг " в селата от Монтанско го назовават Галата. По думите на мъжа " 40-50 българи също са взели пари и са дали своят вот за Движение за права и свободи ".
Той има пояснение и за високия брой преференции за съвсем всички претенденти от листата на придвижването в селото. В едната секция да вземем за пример Мустафа Карадайъ има 39 преференциални гласа, Делян Пеевски - 22, 14 - Илхан Кючюк, 16 - Искра Михайлова, 21 - Севим Мусак, 35 - Танер Кабилов и 19 - Сунай Якуб. " Чрез преференциите регистрират гласовете. Примерно един от прекупвачите споделя, че може да докара гласове от две фамилии, различен повече. Когато са вкупом гласовете, не могат да заловен дали са си изпълнили обещанията, а по този начин ги хващат ", коментира мъжът.
За кмета на селото Емил Крумов споделя, че е от основаното от Аврамов съдружие " Бъдеще за Северозападна България ", макар че на локалните избори се е явил като претендент на Народен съюз. Чрез тази конструкция, която обгръща и кметове от други два региона - Враца и Видин, депутатът от Движение за права и свободи упражнява политическата си власт с изключение на икономическата, която има посредством бизнеса си. Освен това на локалните избори през 2015 година Аврамов е издигал претенденти за кметове посредством обединението " Бъдеще за Бойчиновци " и има общински съветници в града и селски кметове. Такъв е кметът на с. Портитовци Кирил Янев. На евроизборите Движение за права и свободи печели там безапелационно със 179 гласа от 231 дали своят вот. Подобно на Септемврийци и там преференциите за листата на Движение за права и свободи са разпръснати сред другите претенденти.
Пак пари
" Не съм гласувала на изборите, само че през целия ден в неделя (деня на вота - бел. ред.) следих кой гласоподава. Българи нямаше. След това не смогвах да скапвам двайсетолевките, с които ромите идваха да пазарят, откакто си бяха пуснали бюлетините. И това е всякога ", споделя Мая Тачева, която държи магазин в центъра на монтанското село Габровница. За разлика от другите две села в него българите и ромите са съвсем поравно. Причината Мая да не гласоподава е, че нищо не се трансформира. В Габровница има битова престъпност, и то основно заради обстоятелството, че идват и се заселват роми от други обитаеми места, и по думите й " разкостват " къщите, в които никой не живее, и влизат в домовете да крадат.
Различно обаче е и гласуването в селото на евроизборите. От 373 поданици на Габровница, отишли до урните, ГЕРБ има 139 гласа, Движение за права и свободи - 56, Българска социалистическа партия - 37, и изненадващо Вътрешна македонска революционна организация са получили 98. " Ние сме роми и сме подложени на два удара. Циганите ги е гняв на нас, тъй като не приказваме цигански, а българите не ни харесват, тъй като сме роми ", споделят мъж и жена. Споделят, че дълги години са работили в Испания и последния път, когато са дали своят вот, било за Желю Желев. Мъжът се зарича, че ще продължи да не гласоподава, тъй като създали канализация на половината село, само че тяхната къща е в частта, където няма, тъй като " не са с връзки ". Няма и пояснение за какво в селото са се получили такива резултати, тъй като никой от политиците не е идвал по време на предизборната акция. Твърди, че в Габровница " няма Вътрешна македонска революционна организация ", а гласуването за Движение за права и свободи дефинира като " договорка ". " Тук Движение за права и свободи не съществува с изключение на в Бяла Слатина, където живеят към 10 и повече турски фамилии ", споделя той. После се сеща, че към 10-15 души " работят във компанията на Галата (Димитър Аврамов) и може дружно със фамилиите си да за дали своят вот за Движение за права и свободи ".
Кметът на Габровница Борис Цветков вади лист, на който си е записал резултатите от вота. " Някаква вълна ги удари ГЕРБ в последния миг, сякаш всеки ги псуваше и внезапно 139 гласа ", разяснява той. Първите три мандата бил от Българска социалистическа партия, само че по-късно се е кандидатирал от обединението на кмета на огромната община Монтана Златко Живков. Разказва, че до момента в който бил кмет от Българска социалистическа партия, молил тогавашния министър председател Сергей Станишев и по-късно подкрепения от социалистите Пламен Орешарски за средства за ремонт на учебното заведение, читалището и за включването на селото в европейски стратегии, само че те нищо не създали. След това средства не идвали и от община Монтана поради това, че Живков е кмет от друга политическа мощ. " След това седнахме и се разбрахме. Аз се кандидатирах от неговата коалиция, а той отпусна средствата за ремонта на учебното заведение, следва и отпущането на пари за читалището ", изяснява Цветков. Казва, че е стоял настрани от евроизборите. " Явно Вътрешна македонска революционна организация си имат хора тук ", е обяснението му за гласовете на партията на Красимир Каракачанов. А за тези на Движение за права и свободи също твърди, че има двадесетина души от селото, които работят за Галата.
Как са се разпределили гласовете за партиите в Габровница може да се види по преференциите за претендентите. Хората, дали своят вот за ГЕРБ, са предпочели Ева Майдел, която има 45 преференциални гласа, и основния секретар на Съюз на демократичните сили Илия Лазаров. Според кмета през 90-те години селото е било разграничено сред Българска социалистическа партия и Съюз на демократичните сили и не е изключено синята партия да има последователи в Габровница. От листата на Вътрешна македонска революционна организация обаче цели 76 преференции е получил Вергил Кацов, който е от Земеделския национален съюз, съдружен сътрудник на Каракачанов, и най-вероятно по този метод земеделците са маркирали приноса си за резултата на Вътрешна македонска революционна организация. Гласувалите за Движение за права и свободи пък са заложили на Делян Пеевски с 23 преференции и 7 за Севим Мусак.
И в трите села обаче хората са безапелационни, че същинската борба сред партиите ще бъде на локалните избори. Цветков счита да се кандидатира за пети мандат в Габровница още веднъж от името на обединяването на монтанския кмет Златко Живков. " Не ми се мисли какво ще е на локалните избори ", споделя и индивидът от секционната изборна комисия в Долни Цибър, съгласно който кметът на селото Димитров също ще се бори още веднъж за поста. Към това мъжът от Септемврийци прибавя, че с нарастването на кметските заплати и безработицата в селата от района броят на искащите да станат кметове доста ще се усили: " В селото към този момент се приказва, че за локалните избори ще се кандидатират шестима души. "
*Израз за " плащаш - получаваш "
© Цветелина Белутова В ранния следобяд в монтанското село Долни Цибър, община Вълчедръм, съвсем не се виждат хора по улиците. Пред ниска сграда, която е заведение, има единствено една маса и към нея седят четирима възрастни мъже - двама играят карти, а останалите ги гледат. Когато ги питаме за европейските избори, двама съвсем по едно и също време дават отговор, че са дали своят вот за Българска социалистическа партия. Отговорът им е неочакван, тъй като от гласувалите общо 819 души в двете изборни секции в селото социалистите имат цифром и словом едвам 20 гласа.
Големият победител в Долни Цибър е ръководещата ГЕРБ, за която са дали своят вот внушителните 661 души, следвани от Движение за права и свободи със доста по-малък брой гласове - 107. Има 10 гласа и за Вътрешна македонска революционна организация. На забележката, че Българска социалистическа партия се е показала доста едва на тези избори, а ГЕРБ е победила безапелационно, мъжете поправят, че не ГЕРБ е победила, а " са победили парите ". " Парите бият. За нашите хора няма тия или ония. Те отиват при този, който дава парите. Те споделят по този начин и по този начин никой от тях няма да направи нищо и по-добре да взема тези 30 лева ", споделят мъжете. А на въпроса не са ли давали пари и от Българска социалистическа партия дават отговор: " Различни пари са дали. " И изясняват, че не ги били раздали авансово, както ГЕРБ, а обещавали за след изборите. Те обаче отхвърлят да кажат кой тъкмо е раздавал пари. Вместо това ни препращат към " махалата ". " Питайте махалата. Там всичко ще ви кажат ", споделят те. Това наподобява необичайно поради обстоятелството, че популацията в селото е най-вече ромско като се изключи " две-три къщи българи " съгласно уточнението на мъжете.
Абонирайте се за Капитал Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък Защо махалата гласоподава за ГЕРБ
" Махалата " се разгръща главно от двете страни на една улица, дълга 2-3 километра, по поречието на Дунав и първото нещо, което прави усещане, са новите бордюри и тротоари с плочки, както и квалифицираната за асфалтиране централна улица. " Да знаете какво беше тук, когато минаваха колите - и прахуляк, и знамение, а вижте в този момент ", споделя Лиляна Славчева. Това е едно от обясненията й за огромната изборна победа на ГЕРБ в селото. Оказва се, че тротоарът в махалата е приключен малко преди европейските избори и след повече от 15 години обещания пътят да се ремонтира асфалтирането на цялата улица е планувано да завърши в края на лятото, малко преди локалните избори тази есен. Другото пояснение на дамата е, че хората са удовлетворени, тъй като от към една година част от тях имат работа с помощта на обществените стратегии за претовареност. " Една година работим по този начин и сме удовлетворени. Преди нямахме една стотинка и се чудехме от кое място да си вземем един самун ", прецизира Славчева.
В махалата обаче има и друго пояснение за съкрушителната победа на ГЕРБ на евроизборите в селото. " 30 лв. ", дават отговор съвсем в хор трима мъже незабавно откакто чуват въпроса по какъв начин партията на Бойко Борисов е съумяла да реализира този резултат в Долни Цибър. " Нормално. Плащат си и... В това село 99% от хората са безработни ", споделя единият от мъжете, който се показва като Боби. И добавя: " Ти и да не гласуваш, отново все едно си дал своя вот, тъй като си има хора от комисията - задраскват те там, че си дал своя вот, и готово. Има си нагласено всичко. "
Разказва, че се връща в селото за малко, тъй като сходно на доста други свои съселяни върви постоянно в Германия, откъдето докарва разнообразни артикули, с цел да ги продава, тъй като тук " няма живот ". " Карат ни да се продаваме като Юда, дето продал Христос, но това е ", дава отговор метафизичен различен от мъжете, който пък е показан като жичкаджия (електротехник). А юноша, който споделя, че не е дал своя вот, тъй като преди малко се е върнал от Холандия, иронизира обстановката в селото към изборите по този начин: " Направиха тротоарите и изпълниха реката (Дунав - бел. ред.) с риба. "
Тротоарът на централната улица в махалата в Долни Цибър е построен тъкмо преди европейските избори, а проектите са пътят да бъде асфалтиран преди локалните избори през есента
Фотограф: Цветелина Белутова Мъжете дефинират като " невероятно " в селото да има хора, които да са дали гласа си за Вътрешна македонска революционна организация. " Това е невероятно, циганско село да гласоподава за най-големия нацист ", споделят мъжете. Нямат и пояснение по какъв начин Движение за права и свободи има толкоз гласове на изборите.
Пред кметството в Долни Цибър мъж, който сподели, че е бил ръководител на една от секционните комисии в селото, изяснява, че не можем да беседваме с кмета Камен Димитров, тъй като е тежко болен и го няма, макар че съгласно хората той е на работа. По думите му всичко, което се прави в селото, се прави с поддръжката на ГЕРБ и това е повода хората да гласоподават всеобщо за ръководещата партия. Оказва се, че кметът, който преди четири години се е кандидатирал за поста от Движение за права и свободи, в този момент към този момент е от ГЕРБ. " Преди време Движение за права и свободи се провалиха с техните обещания и затова кметът се е преориентирал към ГЕРБ ", изяснява мъжът. И обобщава: " Нашият кмет е гербаджия и ние си поддържаме кмета. "
Интересно е, че на евроизборите през 2014 година ГЕРБ няма гласове в селото, а Движение за права и свободи има 577. На парламентарните избори през 2014 година пък жителите на Долни Цибър бойкотирали вота, като единствено осем души отишли до урните в двете секции. Причината - всички партии обещавали преди изборите, само че нито една не изпълнявала обещанията си по-късно съгласно обясненията на локалните.
Любопитен подробност от гласуването в Долни Цибър на евровота е, че хората не са употребявали преференцията. От всички дали своят вот за ГЕРБ за Мария Габриел има шест преференциални гласа, два за Андрей Ковачев и един за Емил Радев. При Движение за права и свободи преференциално е гласувано единствено за Петър Чобанов (бившият финансов министър в кабинета " Орешарски " и някогашен народен представител от Движение за права и свободи в предходния парламент), който е събрал 34 гласа. " Той беше народен представител от Монтана и помагаше на хора от района на децата им по една обучителна стратегия ", обясни мъжът. А обяснението му за неналичието на преференции за ГЕРБ е, че хората не познават претендентите от листата.
Септемврийци за Движение за права и свободи
На двайсетина километра от Долни Цибър, в с. Септемврийци, отново в община Вълчедръм, резултатът от евроизборите е съвсем същият, единствено че за Движение за права и свободи. Там в двете секции от общо 450 дали своят вот придвижването получава 338 гласа против 50 за Българска социалистическа партия и 23 за ГЕРБ. Възрастен мъж, който седи на маса пред селския магазин, разяснява резултата с ромската фраза " Кач парата, шор бозата " (израз за " плащаш - получаваш " ).
В селото ромското население е към 80%. Мъжът споделя, че откогато Искра Фидосова и Димитър Аврамов не са към този момент в ГЕРБ, а Аврамов е към този момент народен представител от Движение за права и свободи, резултатът в селото е все подобен. Оказва се, че и тук цената на един глас е 30 лева " Тук пристигнаха и Вътрешна македонска революционна организация, и " Воля " с пари, но не можаха да надвият ", споделя мъжът. Обяснява, че и от ГЕРБ са се опитвали да купуват гласове, само че една жена се обадила на полицията в деня на изборите. После пък от полицията споделили, че нищо не е намерено. Разказва, че още в 5.30 сутринта в деня на изборите 4-5 момчета от селото, прекупвачи на гласове за Движение за права и свободи, почнали да раздават пари пред тото пункта. Той се обърнал към служителя на реда, който му дал отговор, че това не е негова работа, тъй като той отговарял единствено за пункта. Мъжът твърди също, че пари са раздавани и два дни преди изборите по време на събора в селото, на който участвал и депутатът от Движение за права и свободи Димитър Аврамов. Заради името на компанията му " Гала холдинг " в селата от Монтанско го назовават Галата. По думите на мъжа " 40-50 българи също са взели пари и са дали своят вот за Движение за права и свободи ".
Той има пояснение и за високия брой преференции за съвсем всички претенденти от листата на придвижването в селото. В едната секция да вземем за пример Мустафа Карадайъ има 39 преференциални гласа, Делян Пеевски - 22, 14 - Илхан Кючюк, 16 - Искра Михайлова, 21 - Севим Мусак, 35 - Танер Кабилов и 19 - Сунай Якуб. " Чрез преференциите регистрират гласовете. Примерно един от прекупвачите споделя, че може да докара гласове от две фамилии, различен повече. Когато са вкупом гласовете, не могат да заловен дали са си изпълнили обещанията, а по този начин ги хващат ", коментира мъжът.
За кмета на селото Емил Крумов споделя, че е от основаното от Аврамов съдружие " Бъдеще за Северозападна България ", макар че на локалните избори се е явил като претендент на Народен съюз. Чрез тази конструкция, която обгръща и кметове от други два региона - Враца и Видин, депутатът от Движение за права и свободи упражнява политическата си власт с изключение на икономическата, която има посредством бизнеса си. Освен това на локалните избори през 2015 година Аврамов е издигал претенденти за кметове посредством обединението " Бъдеще за Бойчиновци " и има общински съветници в града и селски кметове. Такъв е кметът на с. Портитовци Кирил Янев. На евроизборите Движение за права и свободи печели там безапелационно със 179 гласа от 231 дали своят вот. Подобно на Септемврийци и там преференциите за листата на Движение за права и свободи са разпръснати сред другите претенденти.
Пак пари
" Не съм гласувала на изборите, само че през целия ден в неделя (деня на вота - бел. ред.) следих кой гласоподава. Българи нямаше. След това не смогвах да скапвам двайсетолевките, с които ромите идваха да пазарят, откакто си бяха пуснали бюлетините. И това е всякога ", споделя Мая Тачева, която държи магазин в центъра на монтанското село Габровница. За разлика от другите две села в него българите и ромите са съвсем поравно. Причината Мая да не гласоподава е, че нищо не се трансформира. В Габровница има битова престъпност, и то основно заради обстоятелството, че идват и се заселват роми от други обитаеми места, и по думите й " разкостват " къщите, в които никой не живее, и влизат в домовете да крадат.
Различно обаче е и гласуването в селото на евроизборите. От 373 поданици на Габровница, отишли до урните, ГЕРБ има 139 гласа, Движение за права и свободи - 56, Българска социалистическа партия - 37, и изненадващо Вътрешна македонска революционна организация са получили 98. " Ние сме роми и сме подложени на два удара. Циганите ги е гняв на нас, тъй като не приказваме цигански, а българите не ни харесват, тъй като сме роми ", споделят мъж и жена. Споделят, че дълги години са работили в Испания и последния път, когато са дали своят вот, било за Желю Желев. Мъжът се зарича, че ще продължи да не гласоподава, тъй като създали канализация на половината село, само че тяхната къща е в частта, където няма, тъй като " не са с връзки ". Няма и пояснение за какво в селото са се получили такива резултати, тъй като никой от политиците не е идвал по време на предизборната акция. Твърди, че в Габровница " няма Вътрешна македонска революционна организация ", а гласуването за Движение за права и свободи дефинира като " договорка ". " Тук Движение за права и свободи не съществува с изключение на в Бяла Слатина, където живеят към 10 и повече турски фамилии ", споделя той. После се сеща, че към 10-15 души " работят във компанията на Галата (Димитър Аврамов) и може дружно със фамилиите си да за дали своят вот за Движение за права и свободи ".
Кметът на Габровница Борис Цветков вади лист, на който си е записал резултатите от вота. " Някаква вълна ги удари ГЕРБ в последния миг, сякаш всеки ги псуваше и внезапно 139 гласа ", разяснява той. Първите три мандата бил от Българска социалистическа партия, само че по-късно се е кандидатирал от обединението на кмета на огромната община Монтана Златко Живков. Разказва, че до момента в който бил кмет от Българска социалистическа партия, молил тогавашния министър председател Сергей Станишев и по-късно подкрепения от социалистите Пламен Орешарски за средства за ремонт на учебното заведение, читалището и за включването на селото в европейски стратегии, само че те нищо не създали. След това средства не идвали и от община Монтана поради това, че Живков е кмет от друга политическа мощ. " След това седнахме и се разбрахме. Аз се кандидатирах от неговата коалиция, а той отпусна средствата за ремонта на учебното заведение, следва и отпущането на пари за читалището ", изяснява Цветков. Казва, че е стоял настрани от евроизборите. " Явно Вътрешна македонска революционна организация си имат хора тук ", е обяснението му за гласовете на партията на Красимир Каракачанов. А за тези на Движение за права и свободи също твърди, че има двадесетина души от селото, които работят за Галата.
Как са се разпределили гласовете за партиите в Габровница може да се види по преференциите за претендентите. Хората, дали своят вот за ГЕРБ, са предпочели Ева Майдел, която има 45 преференциални гласа, и основния секретар на Съюз на демократичните сили Илия Лазаров. Според кмета през 90-те години селото е било разграничено сред Българска социалистическа партия и Съюз на демократичните сили и не е изключено синята партия да има последователи в Габровница. От листата на Вътрешна македонска революционна организация обаче цели 76 преференции е получил Вергил Кацов, който е от Земеделския национален съюз, съдружен сътрудник на Каракачанов, и най-вероятно по този метод земеделците са маркирали приноса си за резултата на Вътрешна македонска революционна организация. Гласувалите за Движение за права и свободи пък са заложили на Делян Пеевски с 23 преференции и 7 за Севим Мусак.
И в трите села обаче хората са безапелационни, че същинската борба сред партиите ще бъде на локалните избори. Цветков счита да се кандидатира за пети мандат в Габровница още веднъж от името на обединяването на монтанския кмет Златко Живков. " Не ми се мисли какво ще е на локалните избори ", споделя и индивидът от секционната изборна комисия в Долни Цибър, съгласно който кметът на селото Димитров също ще се бори още веднъж за поста. Към това мъжът от Септемврийци прибавя, че с нарастването на кметските заплати и безработицата в селата от района броят на искащите да станат кметове доста ще се усили: " В селото към този момент се приказва, че за локалните избори ще се кандидатират шестима души. "
*Израз за " плащаш - получаваш "
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ




