Иранският заместник-министър на външните работи към САЩ: Не може хем вълкът да е сит, хем агнето да е цяло
По-рано през днешния ден стратегия „ Today “ на BBC излъчи извънредно 15-минутно изявление със заместник-министъра на външните работи на Иран - Сайед Хатибзаде.
Ето резюме на главните моменти от диалога:
След като израелските офанзиви против Ливан продължиха и в сряда, макар контрактуваното с посредничеството на Съединени американски щати преустановяване на огъня, министърът съобщи, че Иран е изпратил нощес обръщение до Овалния кабинет.
Хатибзаде добави: „ Не може да искаш преустановяване на огъня, да приемеш изискванията и всички зони, за които то се отнася, като категорично посочиш Ливан, а по-късно твоят съдружник [Израел] просто да стартира всеобщо изтребване “.
Според него Съединени американски щати „ би трябвало да изберат “ дали желаят война, или мир. „ Не могат да имат и двете по едно и също време. Те взаимно се изключват, това е напълно ясно “, акцентира той.
На въпрос дали Иран ще се отдръпна от договарянията, в случай че израелските удари продължат, той отговори: „ Ние сме мощно фокусирани върху благоденствието на целия Близък изток “.
Министърът съобщи, че Иран ще „ обезпечи безвредно прекосяване “ през Ормузкия пролив, само че отварянето му ще се случи едвам „ откакто Съединените щати фактически прекратят тази експанзия “, визирайки израелските офанзиви против Ливан.




