Ивицата Газа: Болници са под обсада от израелските сили
По-рано през днешния ден израелските сили обсадиха лечебни заведения и убежища за разселени хора в северната част на Ивицата Газа , откакто ускориха интензитета на интервенциите си против палестинските бойци от „ Хамас “, оповестиха за локални поданици и медици. По думите им военнослужещите са задържали мъжете и са наредили на дамите да изоставен бежанския лагер „ Джабалия “ . При израелски въздушен удар , нанесен против къща в „ Джабалия “, са починали петима души , а няколко други са били ранени , потвърдиха медици.
Палестинската организация на Организация на обединените нации за бежанците UNRWA осведоми, че израелските управляващи пречат на филантропични чиновници да доближат до региони в северната част на палестинския анклав, което попречва доставките на жизненоважни артикули , в това число медикаменти и храна.
„ Хората, които се пробват да избягат, са убивани, а телата им остават на улицата, “, съобщи ръководителят на UNRWA Филип Лазарини в обществената мрежа X.
Медици от Индонезийската болница в Газа оповестиха за „ Reuters “, че израелските военни сили са нахлули в учебно заведение и са задържали мъжете, след което са запалили постройката на образователното заведение. Огънят бързо е достигнал до генераторите на болничното заведение , чиято постройка се намира наоколо, и е предизвикал спиране на електрозахранването . Здравните чиновници обявиха, че са отказали заповедта на израелската войска, която предприе нова инвазия в северната част на Газа преди повече от две седмици, да изтеглят трите лечебни заведения в региона или да оставят пациентите без контрол. По думите им военнослужещи са пристигнали пред болничното заведение, само че не са влезнали в постройката. Медици от друга болница, „ Камал Адван “ , също оповестяват за мощен обстрел напълно наоколо през нощта.
„ Израелската войска пали учебните заведения, които се намират покрай болничното заведение, и никой не може да влезе или излезе от нея, “, сподели една от медицинските сестри в Индонезийската болница, която помоли да не бъде назовавана по име.
Палестински здравни чиновници оповестиха, че минимум 18 души са били убити в „ Джабалия “ и осем на други места в Ивицата Газа при израелски удари.
В изказване на израелските военни сили се споделя, че те са работили против „ терористи и терористична инфраструктура “ в региона на бежанския лагер „ Джабалия “ . Според изказването членовете на армията са помогнали на хиляди цивилни да се изтеглят безвредно по проведени направления, а Израел е в непрекъснат контакт с интернационалната общественост и здравната система на Газа , с цел да подсигурява действието на болничните служби за незабавна помощ. Информацията гласи още, че през миналия ден израелските сили са разрушили инфраструктура на „ Хамас “ , както и тунелни шахти, които са били употребявани са укритие на членове на групировката, като са предизвикали гибелта на бойци в региона на „ Джабалия “.
Израел ускори военните си акции както в Газа, по този начин и в Ливан , откакто убийството на водача на „ Хамас “ Яхия Синуар , осъществено предходната седмица, породи очаквания за започване на договаряния за преустановяване на огъня , които да сложат завършек на продължаващия повече от година спор. Израел още веднъж даде дума да отстрани бойците на групировката, които преди направляваха Ивицата Газа и чиято офанзива против Израел предходната година провокира войната. Както е известно, войната аргументи огромни опустошения в огромна част от територията на Газа и лиши живота на десетки хиляди хора. Над 1,9 милиона души останаха без прехранване и в този момент обезверено се нуждаят от храна и заслон.
„ Изправени сме пред гибелта от бомбите, от жаждата и глада. Лагерът „ Джабалия “ е срутен и няма очевидци на закононарушението, светът си затваря очите ”, показа пред медията мъж на име Раед , гражданин на лагера ‚Джабалия “.
Принудени да живеят в тоалетни
Хадеел Обейд , здравна сестра в Индонезийската болница, твърди, че медицинските консумативи , в това число стерилни марли и медикаменти, са на изчерпване . Водоснабдяването в лечебното заведение е прекратено , а храна за пациентите няма към този момент четвърти следващ ден.
Организацията на обединените народи ( Организация на обединените нации ) разгласи, че не е съумяла да доближи до трите лечебни заведения в северната част на Газа , а Службата на Организация на обединените нации за правата на индивида упрекна остро израелските сили в противозаконна интервенция в филантропичната помощ и в издаване на заповеди , които провокират наложително разселване на стотици хора. Хуманитарните чиновници предизвестиха, че това държание може да докара до заличаване на палестинското население в най-северната провинция на Газа посредством гибел и разселване.
Филип Лазарини от UNRWA разкри, че ранените хора лежат без грижи в лечебните заведения, които са били обект на израелските удари.
„ Останалите приюти за разселени хора са толкоз пренаселени, че някои от настанените са принудени да живеят в тоалетните, “, сподели още той.
В отговор на тези изказвания Израел съобщи, че улеснява процеса по напредването на огромни количества филантропични доставки в Ивицата Газа по сухопътен и въздушен път. Страната също по този начин твърди, че е улеснила евакуацията на пациентите от болничното заведение „ Камал Адван “ . Палестинците на собствен ред настояват, че в северните региони на Газа, където интервенцията е в разгара си, не са били доставени никакви колета с филантропична помощ.
Жители и медици споделят, че израелските сили са стегнали обсадата на „ Джабалия “ , като са разположили танкове в околните градове Бейт Ханун и Бейт Лахия и са наредили на жителите да изоставен региона. Израелски високопоставени лица обявиха, че заповедите за евакуация имат за цел да отделят бойците на „ Хамас “ от цивилните, с цел да предпазят почтените жители, като отхвърлиха да има последователен проект за прогонване на цивилни лица. Те акцентираха още, че силите, настоящи в северната част на Газа, са умъртвили десетки бойци и са разрушили инфраструктурата им. Коментирайки това изказване, „ Хамас “ упрекна Израел , че прави актове на „ геноцид и етническо пречистване “ , с цел да принуди хората да изоставен северната част на Газа.
Предварителни резултати от референдума в Молдова: Малка преднина за участие в Европейски Съюз




