По предложение на Лена Бориславова и депутати ПП-ДБ днес парламентът

...
По предложение на Лена Бориславова и депутати ПП-ДБ днес парламентът
Коментари Харесай

По предложение на ПП-ДБ парламентът задължи кабинета да предприеме мерки за справяне с недостига на медицински сестри

По предложение на Лена Бориславова и депутати ПП-ДБ през днешния ден Народното събрание одобри решение, с което задължи държавното управление да отбрани и подтиква специалността на медицинските сестри и акушерките и да обезпечи почтено възнаграждение на техния труд от най-малко 90 на 100 от междинната работна заплата в страната. Инициативата за решението беше на някогашния народен представител от ПП-ДБ Васил Пандов, създадено дружно с депутатите от групата Александър Симидчиев и Катя Панева, оповестиха от прецентъра на обединението.

Решението планува в период до два месеца от приемането му министърът на опазването на здравето да показа на Народното събрание тактика за увеличение минимум с 30 на 100 на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за интервала до 2030 година, като тактиката да включва:

1. Подобряване достъпа до висше обучение и броя на местата държавна поръчка за образование по специалностите " здравна сестра “ и " акушерка “;

2. Финансиране от държавния бюджет на таксите за образование, за общежития и стипендии на студенти от специалностите " здравна сестра “ и " акушерка “;

3. Организиране и осъществяване на осведомителни акции за повишение престижа на специалността " здравна сестра “ и " акушерка “ за поощряване на приема във висшите медицински учебни заведения и колежи на студенти в професионално направление " Здравни грижи “ по специалностите " здравна сестра “ и " акушерка “.

4. Осигуряване на минимално главно трудово заплащане на медицинските сестри и акушерките в размер на 90 на 100 от междинната работна заплата в Република България.

В период до два месеца от приемането решението, министърът на образованието и науката и министърът на опазването на здравето да подхващат нужните дейности за определянето на специалностите " здравна сестра “ и " акушерка “ като " предпазени специалности “. До три месеца министърът на опазването на здравето би трябвало да предприеме законодателни дейности, с които да даде опция НЗОК да финансира директно активността на лечебни заведения, регистрирани от медицински сестри и акушерки. Също до два месеца би трябвало да се показа на Народното събрание обстоен финансов проект за реализиране задачите на решението.

" Българското опазване на здравето е тежко и хронично болно. То страда освен от дефицит на медицински сестри и акушерки, само че и от редовно недофинансиране, ниско възнаграждение и неравномерно систематизиране всички типове експерти, което значи понижен достъп до здравни грижи за всички нас, неприятна материална база, остаряло съоръжение и занижен надзор “, съобщи Лена Бориславова. Според нея в опазването на здравето има политическо въздействие, преодоляване на съвсем всички ръководнипостове и частни ползи, които се слагат над тези на пациентите. " Недостигът на медицински сестри е единствено един

от многото проблеми в българското опазване на здравето, само че той е сериозен. В момента в България не се правят животоспасяващи интервенции на деца точно заради липса на медицински сестри, " сподели Лена Бориславова. Тя напомни, че за качествено опазване на здравето се работи още от кабинета " Петков “, като редица от ограниченията за това са залегнали в Плана за възобновяване и резистентност.

Предложението на ПП-ДБ цели да подкрепи Министерството на здравеопазването в създаването на повсеместен проект за решение на казуса с дефицита на медицински сестри. То е резултат от градивни диспути в здравната комисия и съвещания с голям брой организации в бранша и беше признато единомислещо от Народното събрание.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР