По повод публикации, появили се в някои медии за опити

...
По повод публикации, появили се в някои медии за опити
Коментари Харесай

Военното ни министерство проверява имало ли е теч на „чувствителна“ информация

По мотив изявления, появили се в някои медии за опити за нерегламентирано придобиване на сензитивна информация от съюзнически сили, основани в България , от Министерството на защитата излязоха с публична позиция, в която обявиха, че страната ни е благонадежден съдружник в НАТО.

" Ние не можем да допуснем да бъде хвърляна сянка на подозрение върху нашата дарба да поддържаме доверени съюзнически връзки. При нито една съюзническа задача в България не е имало сигнал за сходни нарушавания. Въпреки това способените органи правят нужната инспекция . България може да подсигурява своята сигурност единствено в границите на НАТО . Благодарни сме на всички наши съдружници, които оказват поддръжка в гарантирането на сигурността на страната и на българските жители ", показаха още от военното ни министерство. 

Нидерландски водач на F-35 в България към този момент е получил предложение да показа информация за изтребителите . Това твърди нидерландският уебсайт „ Нов вестник Ротердам “ в репортаж за задачата на изтребителите в България, представен от БНР. Материалът показва изявление на командира на Военновъздушните сили на Нидерландия генерал-лейтенант Денис Лаут, съгласно който още при започване на задачата нидерландските водачи е трябвало да предадат персоналните си телефони „ с цел да предотвратят приключването на персонална информация и изнудване “. А за предаването на информация за изтребителите е било препоръчано възнаграждение, показва изданието, без да прецизира повече детайлности.

В публикацията се споделя за политическата сензитивност, с която се отнася България към Русия. Последните диспути към съветския дипломат у нас, изискването на Българска социалистическа партия за овакантяване на обединението при военна помощ за Украйна, даже и дебата за унищожаване на паметника на Съветската войска. Авторът на публикацията отбелязва неналичието на ясно дефиниране на Русия като агресор в Украйна даже и в речта на българския шеф на защитата адмирал Емил Ефтимов от предишния четвъртък, когато стартира взаимна задача с българските Военновъздушни сили.

F-35 са самолети от последно потомство и 4 от тях остават в България до края на май , с цел да засилят защитата на източния фланг на НАТО. Според решението на държавното управление ни – броят им може да стигне до 8.   

Междувременно Съединени американски щати отсрочват с две години доставката на 8-те самолета F-16, за които към този момент е платено от България, защото се притесняват от приключване на секретни данни за самолетите към Русия. Това написа през вчерашния ден Евроактив, като се базира на мнението на двама някогашни български министри на защитата, показва БГНЕС.

" Забавянето на доставката на новите американски изтребители F-16 може да се дължи на неналичието на доверие в българските управляващи, които не са потвърдили, че могат надеждно да пазят тайните на НАТО. Мисля, че даже договорът за F-16 е замразен затова, защото сигурността на технологията не може да бъде обезпечена на 100 % ", цитира изданието думите на някогашния министър Велизар Шаламанов.

" Изпитваме усложнения с процедурите за отбрана на класифицираната информация. Работил съм в НАТО в продължение на 10 години и знам по какъв начин издават документи за достъп до класифицирана информация след изследване, което продължава шест до осем месеца. А тук нашите хора издадоха позволение на Пеевски за по-малко от пет работни дни ", съобщи още Шаламанов.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР