По повод професионалния празник на столичните пожарникари - 14 юли

...
По повод професионалния празник на столичните пожарникари - 14 юли
Коментари Харесай

Столичната пожарна отбелязва 141 години от създаването си

По мотив професионалния празник на столичните пожарникари - 14 юли и годишнината от основаването на СД “Пожарна сигурност и отбрана на населението”, управлението и чиновниците сервираха венци пред паметника на сътрудниците си, починали при осъществяване на служебния си дълг. Това оповестиха от пресцентъра на Министерство на вътрешните работи.
18
Те отдадоха самопризнание пред изключителната храброст и всеотдайност на сътрудниците си. На последвала тържествена гала шефът на Столичната дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията “ старши комисар Веселин Гетов награди 20 пожарникари, показали мъжество и геройство при локализирането и ликвидирането на рискови и тежки пожари, аварийно-спасителни действия и наводнения.
18
Шест от отличените са със заповед на шефа на ГДПБЗН гл.комисар Николай Николов, а други 14 – със заповед на шефа на столичната пожарна.
18
На 14 юли през 1878 година в София за първи път е основана организация от доброволци – пожарникари, формирана от столични поданици по родове и класи. Протоколът, с който е документирано решението за основаването на първата пожарна команда е съхранен в протоколната книга на Софийския градски директорски съвет от 1878 година, намираща се в Софийски държавен списък. Така, преди 141 години стартира забележителната история на Столичната пожарна, белязана с професионални достижения и изпълнена с прояви на достолепие, геройство и мъжество на генерации огнеборци.
18
Първите български пожарни командири - Захари Коритаров, опълченецът Атанас Канарев, Димитър Тролев, Руси Караджов, Светослав Бойчев и други са ръководели потушаването на доста пожари, проявявайки удивително умеене, смелост и съобразителност. Юрий Захарчук, с чието име е обвързван един от най-ярките интервали в историята на столичната пожарна и пожарното дело в България, още приживе печели прозвището „ Рицар на огнеборската чест”, а през 1999 година е определен за “Пожарникар на ХХ век”.
18
Пожарната „ толумба”, както я наричали първоначално, е разчитала на конска двигателна сила и каруци, натоварени с бурета, секири и канджи. Първите пожарникарски уреди идват от Виена през 1879 година - три ръчни помпи, 14-метрова стълба, каски и брадвички, а през 1925 година е подложен на дежурство първият противопожарен автомобил.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР