БСП в Пловдив предлага чествания за 2 юни да има и пред Братската могила
По мотив 2 юни – Денят на Ботев и на починалите за свободата и
независимостта на България, общинският консултант и ръководител на Българска социалистическа партия в Пловдив Калин Милчев предлага от идната година част от формалните тържества в града да се организират пред Братската могила. Инициативата цели да утвърди мемориалния комплекс като равностойно място на национална памет и благодарност в публичния обред на Пловдив.
" Братската могила е мемориален комплекс, отдаден на героите, паднали в битките за национално избавление от османско господство, в Балканските войни, Първата международна война, Септемврийското антифашистко въстание и Втората международна война. Създадена е като мавзолей на признателността и точно такова е нейното предопределение и през днешния ден. Това е опция Братската могила да възвърне своето почтено място в публичната памет на града като пространство за респект към всички българи, дали живота си за свободата, независимостта и по-доброто бъдеще на родината ", акцентира Милчев.
„ На 2 юни свеждаме глава пред всички, които са отдали живота си за България. Братската могила е основана точно като мавзолей на тази благодарност и е време да й върнем подобаващото място в публичния живот на Пловдив. Историята не би трябвало да ни разделя. Тя би трябвало да ни припомня, че свободата е реализирана с жертвите на доста генерации българи. Бъдещето принадлежи на помиряването, уважението и паметта “, безапелационен е Милчев.
Мемориалът е приет със своята архитектурна и художествена стойност от голям брой специалисти. Създателите на мемориала – архитектите Любомир Шинков и Владимир Рангелов, както и скулпторите проф. Любомир Далчев, Ана Далчева и Петър Атанасов, са построили комплицирана архитектурна и художествена комбинация, в която всяка фигура и всеки детайл символизира генерации българи, пролели кръвта си за свободата, независимостта и достолепието на своя народ.
независимостта на България, общинският консултант и ръководител на Българска социалистическа партия в Пловдив Калин Милчев предлага от идната година част от формалните тържества в града да се организират пред Братската могила. Инициативата цели да утвърди мемориалния комплекс като равностойно място на национална памет и благодарност в публичния обред на Пловдив.
" Братската могила е мемориален комплекс, отдаден на героите, паднали в битките за национално избавление от османско господство, в Балканските войни, Първата международна война, Септемврийското антифашистко въстание и Втората международна война. Създадена е като мавзолей на признателността и точно такова е нейното предопределение и през днешния ден. Това е опция Братската могила да възвърне своето почтено място в публичната памет на града като пространство за респект към всички българи, дали живота си за свободата, независимостта и по-доброто бъдеще на родината ", акцентира Милчев.
„ На 2 юни свеждаме глава пред всички, които са отдали живота си за България. Братската могила е основана точно като мавзолей на тази благодарност и е време да й върнем подобаващото място в публичния живот на Пловдив. Историята не би трябвало да ни разделя. Тя би трябвало да ни припомня, че свободата е реализирана с жертвите на доста генерации българи. Бъдещето принадлежи на помиряването, уважението и паметта “, безапелационен е Милчев.
Мемориалът е приет със своята архитектурна и художествена стойност от голям брой специалисти. Създателите на мемориала – архитектите Любомир Шинков и Владимир Рангелов, както и скулпторите проф. Любомир Далчев, Ана Далчева и Петър Атанасов, са построили комплицирана архитектурна и художествена комбинация, в която всяка фигура и всеки детайл символизира генерации българи, пролели кръвта си за свободата, независимостта и достолепието на своя народ.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




