По официална статистика на СЗО повече от 300 млн. души

...
По официална статистика на СЗО повече от 300 млн. души
Коментари Харесай

Доц. Стаевска: Около 40% от пациентите със сенна хрема правят и астма

По публична статистика на СЗО повече от 300 млн. души по света страдат от астма, а изследване у нас, направено през 1997 година, демонстрира, че към 9% от популацията има астма. Това сподели пред bTV доцент Мария Стаевска, шеф на Клиниката по алергология в Александровска болница. По думите й това е най-честата хронична болест в детска възраст, която основава изключително огромни проблеми и в учебно заведение, и в оправянето с всекидневието.

Доц. Стаевска заяви още, че към 40% от пациентите със сенна хрема вършат и астма. „ Този сезон беше много нападателен и доста от пациентите получиха пристъпи за първи път. Това много ги стресира. Искам обаче да ги успокоя, че поленовата астма не е нещо ужасно и се управлява добре с медикаменти и даже може да бъде излекувана с подобаваща имунотерапия, назначена от алерголог “, сподели тя.

Алергологът посочи, че недоволствата може да стартират още от ранна детска възраст, а пикът на сенната хрема нормално е тийнейджърската възраст. По данни във Англия към 50% от децата към този момент са със сенна хрема. „ Не е невероятно на 30 или 40-годишна възраст човек да отключи сенна хрема. Всичко, което ни заобикаля, има голямо значение за хроничните незаразни заболявания. Замърсяването на околната среда и консервантите трансформират нашия миробиом, а оттова и взаимоотношенията с имунната система. От една страна се борим с неприятните бактерии, само че убиваме и положителните “, добави доцент Стаевска.

Вече един път развита, астмата се управлява с лекарства. Доц. Стаевска посъветва бременните и майките с дребни деца да не пушат, тъй като това усилва шанса децата им да станат хронични астматици, тъй като тогава лекуването е хронично.

„ Това е другият проблем. Все още астмата убива, макар че грижата за астматиците е доста по-добра в актуалната медицина. Има лекуване, само че пациентите не го употребяват. Инхалаторните кортикостероиди не са най-лошото нещо, което може да се случи на човек. Помпите са, с цел да не се взимат орални кортикостероиди. Направени са по този начин, че да влиза доста малко и единствено да потиска възпалението, без да пречи на индивида “, изясни още алергологът.

Доц. Стаевска посочи, че в този момент е дървесният сезон, а в края на май е пикът на тревния, а в България най-вече пациенти имат алергии към треви. „ Хубаво е тези хора да заобикалят да се движат в паркове в пика на цъфтежите. Когато се прибират у дома, да измиват ръцете си. Носенето на маска също значително защищава. В пика на полените е хубаво жилището да се проветрява заран и вечер, а не денем “, посъветва още тя.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР