По-миналият месец беше вторият най-горещ септември, регистриран някога. Дойде след

...
По-миналият месец беше вторият най-горещ септември, регистриран някога. Дойде след
Коментари Харесай

Защо горещите вълни в бъдещето могат да бъдат дори по-смъртоносни от очакваното

По-миналият месец беше вторият най-горещ септември, регистриран в миналото. Дойде след най-топлото лято в света, в година, която е на път да бъде най-изпепеляващата в историята.

Човешкото тяло не може да поеме толкоз доста. Горещините са умъртвили 60 000 души единствено в Европа през 2022 година и минимум 55 000 души в Русия през 2010 година Сега възходящите проучвания демонстрират, че хората може да са по-уязвими от повишението на температурите, в сравнение с учените имаха вяра преди.

„ Адски ужасно е “, сподели Матю Хубер, шеф на Института за стабилно бъдеще към университета Пърдю.

През 2010 година доктор Хюбер и Стивън Шерууд, климатолог от Университета на Нов Южен Уелс в Австралия, за първи път предложиха ограничаване за това какъв брой топлота може да понесе тялото.

Те знаеха, че влажността пречи на изпарението и понижава способността на тялото да се охлажда посредством изпотяване. А потта е от решаващо значение: тя е отговорна за до 80 % от загубата на топлота от тялото. Така че откривателите се обърнаха към премерване, което регистрира този резултат, наречено температура по влажен термометър или Tw.

Мокрият термометър е всъщност термометър, завит във мокър памучен тампон. Тъй като водата се изпарява, тя охлажда крушката, което я прави комфортен сурогат на метода, по който изпотяването охлажда тялото.

Разсъждавайки върху главните физиологични правила, те заключиха, че Tw от 35 градуса по Целзий би била границата на човешката приемливост към топлота. Тази цифра е по-екстремна, в сравнение с звучи, тъй като регистрира както влажността, по този начин и топлината. 

Тези положения са редки. Тъй като въздухът придвижва повече водни пари, до момента в който се затопля, е извънредно да се доближат толкоз високи равнища на мокрота при тези температури. Все отново, оттатък този предел, охлаждащите механизми на тялото стартират да се провалят и вътрешната температура стартира да се покачва. А топлинния удар е единствено въпрос на време.

Топлината е рискова и при надалеч по-ниски температури по Tw. Но това равнище от 35 градуса по Целзий е безусловно, заключиха доктор Хубер и доктор Шерууд - точката, при която даже здрав младеж, на сянка, с безкрайно количество вода, би се поддал за към шест часа.

Преди се смяташе, че толкоз мощни продължителни горещи талази в никакъв случай не са се случвали. Д-р Хубер и доктор Шерууд предвидиха, че тези условия могат да се появят при световно стопляне от пет до седем градуса по Целзий спрямо прединдустриалните равнища, „ поставяйки под въпрос обитаемостта на някои райони “.

Въпреки че възможностите за толкоз доста стопляне са дребни, заключението към момента беше обезпокоително. The New Scientist го нарече Термагедон.

През 2018 година откриватели, употребяващи обновени климатични модели, откриха, че Китай, без огромни понижения на излъчванията, може постоянно да бъде изложен на човешкия предел до 2070 година До края на века също може да се случи с Персийския залив, Индия и Югоизточна Азия.

Като цяло, близо два милиарда души може да се сблъскат с температури, които тялото не може да понесе за дълго. Смъртността от рискови горещини може да надмине тази от всички инфекциозни заболявания взети дружно и да съперничи на тази от рака и сърдечните болести.

Температурата на влажния термометър от 35 градуса по Целзий бързо се трансформира в разбираема мантинела измежду учените, борд, който човечеството не би трябвало да прекрачва.

След това, през 2020 година, откривателите откриха признаци, че няколко района в Близкия изток към този момент са минали прага няколко пъти от 2005 година насам, въпреки и за малко. Един създател на публикацията означи, че „ може да сме по-близо до същинската повратна точка по въпроса, в сравнение с си мислим “.

И има по-голям проблем с този признат предел. „ Не е същинско “, сподели Лари Кени, професор по физиология.

Ограничението на мокрия термометър постоянно е било теоретично, а не пробно, добави той: „ Хората не се потят като термометър. “ Всъщност нашата физическа приемливост към топлота може да е по-ниска.

През 2021 година доктор Кени набира 24 доброволци, които да обхванат капсулен термометър и да се качат в термокамера, до момента в който негови студенти набират температурата вътре. 

Прагът за оптималната резистентност на топлота в действителност беше към температура на влажен термометър от 31 по Целзий. „ Това е ограничаването за всички искащи “, сподели той. Над това „ температурата в сърцевината прави това “, сподели той, като прокара линия с пръст към тавана.

Самият аз се завъртях през термокамерата. След това един студент ми сподели графика на температурата ми, измерена от дребния термометър, който бях глътнал онази заран в кабинета ми, сподели докторът.

След няколко минути в камерата температурата ми леко се увеличи, преди да доближи лимита. Това отразява активирането на адаптивните механизми на тялото ми. Но по-късно, след към 45 минути при Tw 31 по Целзий, линията на графиката още веднъж се издигна и продължи да се повишава. В един миг студентите ме изведоха от камерата.

„ Това е най-хубавият сюжет със здрави младежи “, сподели Дан Вечелио, един от сътрудниците на доктор Кени, за моите резултати. „ Направихме тази работа и с по-възрастни хора и прагът е по-нисък. “

По време на горещата вълна в Европа през 2022 година близо 60 % от смъртните случаи са настъпили измежду хора над 80 години. Откакто доктор Кени разгласява първичните си резултати, откриватели от университета в Сидни издадоха удостоверение: Те откриха, че границата може да е толкоз ниска, колкото температура по влажен термометър от 22 градуса по Целзий измежду по-възрастните участници.

Ако действителната граница на човешката приемливост към топлота е по-малка от Tw 35 по Целзий, тогава опасността от смъртоносна топлота може да е по-голяма, в сравнение с се счита. Миналия октомври екипът на доктор Кени си сътрудничи с доктор Хубер, за да публикува документ, който картографира новия, по-нисък предел върху климатичните прогнози.

Те разкрили, че продължителното излагане на температура на влажен термометър от 31 по Целзий е лимитирано под 2 градуса по Целзий на стопляне. Глобалните повърхностни температури до момента са се увеличили с към 1,4 по Целзий от прединдустриалната епоха.

Но темпото на стопляне се чака да се форсира, като Междуправителственият панел по изменение на климата предвижда повишаване с три градуса по Целзий до 2100 година при сегашните климатични политики. Над два градуса може бързо да се появят смъртоносни горещи талази в някои от най-гъсто обитаемоте райони в света, в това число Източен Китай, Индия и Субсахарска Африка, съгласно доктор Кени и сътрудниците му.

Ако стоплянето надвиши четири градуса, тези условия ще стартират да засягат Югоизточна Азия, Австралия, Близкия изток, Южна Америка и няколко американски града, в това число Чикаго, Хюстън и Вашингтон.

При това равнище на стопляне три милиарда души биха могли да бъдат изложени на най-малко една седмица температури на човешкия предел всяка година, сподели доктор Кени. Около 1,5 милиарда биха могли да преживеят един месец такива условия, а няколкостотин милиона може да преживеят „ цялостен сезон “ на „ изменящи живота рискови горещини “.

„ Тези резултати демонстрират, че забележителна част от международното население ще изпита – за първи път в човешката история – дълготрайно излагане на некомпенсируема рискова влажна топлота “, пишат той и сътрудниците му в изследването.

Остава известна неустановеност - човешките проучвания към момента са в ранен стадий и степента на стопляне, която планетата ще изпита, остава незнайна.

„ Трябва да помним, че хората към този момент умират в жегата доста преди да достигнем тези прагове “, сподели доктор Вечелио. Над хиляда души са загинали тази година по време на хаджа в Саудитска Арабия, уточни той.

Д-р Вечелио означи, че задържането на световното стопляне до два градуса по Целзий значително заобикаля в действителност пагубните горещи талази, планувани от техните модели. „ Очевидно желаеме да не доближаваме даже до два градуса по Целзий “, сподели той. „ Но два градуса по Целзий е нещо като... това е всичко. “

Снимка: Пациент в болнично поделение, предопределено за пациенти с топлинен удар в Ченай, Индия, през май по време на смъртоносна гореща вълна. Getty Images
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР