По-малко от 1500 жени са били на профилактичен преглед за

...
По-малко от 1500 жени са били на профилактичен преглед за
Коментари Харесай

Увеличават се случаите на рак на маточната шийка у нас

По-малко от 1500 дами са били на профилактичен обзор за рак на маточната шийка по Здравна каса през тази година. Това е второто по периодичност онкологично заболяване измежду дамите. Заболеваемостта у нас се усилва. Програма за ранно разкриване няма. А прегледите по каса са единствено за дами сред 30 и 39 години.

Ваксината против човешкия папиломавирус е най-сигурното средство за битка с рака на маточната шийка. В България е безвъзмездна за девойките от 10 до 13 години. Но ползата не е огромен.

" В страни като Австралия и Швеция това заболяване - карцином на маточната шийка - съвсем е изчезнало ", сподели доктор Радко Тоцев - гинеколог, СБАЛАГ `Майчин дом ".

У нас случаите се усилват.

" При нас пациентите постоянно идват поради проблеми. В избран % не желая да уточнявам, към този момент нещата са закъснели и нас ни търсят за оперативното лекуване на този вид заболяване ", уточни доктор Радко Тоцев.

Здравното министерство стартира акция за безвъзмездни прегледи за рак на маточната шийка. В нея вземат участие лечебни заведения и медици от цялата България, които работят със Здравната каса.

" Тя обгръща възрастовите групи сред 20 и 29 години и 40 и 49 години, в това число без значение какъв е здравноосигурителният статус. Не се минава през персоналния доктор за направление ", сподели Румен Минчев - основен специалист в Дирекция " Методология " на НЗОК.

Безплатно в границите на акцията могат да се прегледат и неосигурените дами сред 30 и 39-годишна възраст. В " Майчин дом " 10 лекари ще преглеждат по програмата през целия месец ноември.

" Задължително ще има цитонамазка вътре. Ако би трябвало и колоноскопия. И към този момент при групи, при които в случай че се диагностицира някаква патология, се уголемява диагностиката ", изясни доктор Радко Тоцев.

Кампанията в страната би трябвало да завърши до края на годината. В България няма стратегия и за ранно разкриване и на рак на гърдата. Това е първото по периодичност онкологично заболяване при дамите.

" Все повече са дамите, които са наранени - в младото общество, в целия свят. Като последните данни демонстрират, че към този момент не една от 8, а една от седем дами се разболява от рак на гърдата ", сподели доктор Ваня Митова - шеф на поделение по Хирургия в УСБАЛО " Проф. Иван Черноземски ".

На профилактичен обзор за рак на гърдата по Здравна каса през тази година са отишли над 220 000 дами.

" Увеличиха се пациентите, които минават на профилактика в месеца за битка с рака на гърдата, който е октомври - точно в този момент. Иначе през останалата час от годината пропущаме, че можем да се разболеем. Все по-често срещаме дами, които са заболели и са на възраст под 30 години. Всяка седмица имаме такива пациентки А сред 30 и 40 години дамите в действителност са доста ", сподели доктор Ваня Митова.

Направленията за профилактични проучвания за рак на гърдата са годни два месеца.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР