По-малко от 15 дни преди мачовете на България с Черна

...

Какво се случва с националните вратари на България?

По-малко от 15 дни преди мачовете на България с Черна гора и Англия селекционерът Красимир Балъков сигурно има доста въпросителни за вратарския пост. Проблемите пред него не стопират от назначението му, а и той самичък си сътвори други с някои свои решения. " В този миг минимален проблем са ми вратарите ", съобщи Бала преди мачовете с Англия (0:4) и Ейре (1:3). Сега обаче надали мисли по този начин, откакто влезе в историята с антирекорд от 4 загуби в първите си четири мача отпред на националния тим, пристигнали най-много поради вратарските неточности против англичани и ирландци. Тогава тримата определени от него бяха Пламен Илиев, Христо Иванов и Мартин Луков, а представителите на Лудогорец и Етър записаха цялостни 90 минути. Стражът на първенците пази на " Уембли ", а 37-годишният състезател на " виолетовите " стана най-възрастният дебютант с националната фланелка на " Авива Стейдиъм " в Дъблин. Двамата обаче разочароваха селекционера и почитателите. Илиев безусловно подари първото попадение на англичаните в миг, когато определената от Балъков тактичност работеше съвършено и не се виждаше по какъв начин " трикольорите " ще получат гол. След това последваха други самостоятелни неточности на отбраната пред него, които пък доведоха до тежката загуба с 0:4 против " трите лъва ".  Англия - България 4:0 @@@
Няколко дни по-късно Иванов влезе със самочувствие на терена и през първите 45 минути играеше постоянно с крайници, помагайки доста на отбраната пред него, нещо което се хареса на селекционера. Тогава също не се виждаше по какъв начин ирландците ще се разпишат. В най-хубавите минути от мача на родните национали незабавно след почивката обаче Иванов позволи сериозна неточност, с помощта на която падна първото попадение в българската врата и това го срина. Тимът ни се подвигна и изравни, само че при 1:1 в края на мача, стражът на " виолетовите " направи още една огромна неточност, която докара до втори гол във вратата на " лъвовете " и надлежно до нова загуба на националите. Тя беше завършена с нова нерешителна интервенция на вратаря и отбраната пред него в последните минути, когато се оформи крайното 1:3.  Ейре - България @@@
Критиките към Балъков за това негово решение заваляха с цялостна мощ, само че казусът е, че след мачовете на националния тим през септември, въпросителните му станаха още повече. Христо Иванов е квалифициран всекидневно от треньора на вратарите в националния тим Калоян Чакъров, само че не е впечатлил особено с изявите си в последните мачове от efbet Лига. Специалисти и почитатели пък не виждат в негово лице бъдещия титулярен вратар на България и по тази причина се питат за какво още веднъж е измежду избраниците.  България - Кипър 2:1 @@@
Пламен Илиев загуби титулярното си място в Лудогорец при завръщането от националния отбор и не пази в три следващи срещи, само че записа цялостни мачове против Нефтохимик за Купата на България и против Дунав в последния дуел на “орлите”, където позволи една неточност в края, която можеше да коства скъпо на разградчани, в случай че реферът беше решил да отсъди дузпа за русенци. При състояние, че Ренан пази в Унгария през седмицата против Ференцварош в Лига Европа, то това значи, че Илиев се трансформира в опция на бразилеца. Все отново точно роденият в Ботевград състезател има най-вече мачове за " лъвовете " последните няколко години - 14, като наподобява любимец да пази в идните квалификации.

Положението при главния му съперник за вратата на България Николай Михайлов, който има близо 40 мача с националната фланелка, изобщо не е цветущо. Той едвам предходната седмица изигра първия си мач под управлението на Петър Хубчев, освен това за Купата на България. Опитният пазач дебютира през сезона с цялостни 90 минути против новобранеца на Втора лига Спартак (Варна). Михайлов, който напролет изигра цялостни 90 минути в 16 от всичките 17 срещи на клуба, през този сезон няма нито една минута в шампионата. Изненадващо стражът не влиза в сметките на Хубчев, който до момента залага напълно на Миятович, макар че българинът пази под негово управление в последните му мачове отпред на България против Черна гора (1:1) и Косово (1:1), спасявайки отбора от загуби в 90-ата минута.  България - Черна гора част I @@@
Балъков обаче го викна в състава за идните два мача. Бившата десетка на Щутгарт декларирал пред околните си, че 31-годишният пазач има лидерски качества, интернационален опит, самочувствие и въздействие в съблекалнята на " лъвовоте ", като се надява с Ивелин Попов да играят основна роля за атмосферата измежду играчите. Такава, каквато не е съумял да изиграе Николай Бодуров на предния лагер.
 Пресконференция на Красимир Балъков @@@
Като цяло моментната обстановка с българските вратари не е по никакъв начин добра. Самият факт, че Балъков до последно се колебаеше с кой вратар да стартира на " Уембли ", потвърждава какъв брой доста е нерешителен в избора си на състезател за този пост. Със сигурност Бала ще си задава още повече въпроси до идните конфликти в Подгорица и София. Селекционерът има и тежестта, че започва с четири провали, а под негово управление тимът позволи цели 12 гола в тези мачове. Нещо, на което би трябвало бързо да се откри решение, защото статистиката демонстрира, че преди този момент България имаше 11 позволени гола в предните си 13 мача, в които записа 5 победи, 5 равенства и 3 загуби.

Ето обстановката при другите вратари, които са в полезрението на щаба на националния отбор на България:
 Пресконференция и подготовка на националния тим по футбол @@@
Мартин Луков пази постоянно за Локомотив (Пловдив) без да демонстрира страхотната форма от Дунав. Той не получи късмет против Ейре, за което Балъков беше подложен на критика, само че от щаба на " лъвовете " не останали по никакъв начин удовлетворени от физическото му положение, към което имали съществени забележки. Интересното е, че Луков беше викан и от предния треньор на вратарите Армен Амбарцумян, само че след това също не получи повиквателна.
 Арда - ЦСКА 1948 @@@

Иван Караджов е различен от дребното български вратари, които са титуляри с състава си и също са в полезрението на щаба на Бала.  Националите с първа подготовка преди Турция и Малта @@@
Доскорошният национал Благой Макенджиев няма изпусната минута за Дунав, до момента в който в Славия трима вратари са пазили през този сезон, а най-вече мачове има Георги Георгиев. Ветеранът Георги Петков, който пред година записа името си в историята на България, като най-възрастният футболист играл с националната фланелка - 42 години, има единствено един мач през тази акция.  България - Словения 1:1 @@@

Във Варна младежкият национал Иван Дюлгеров игра в първите осем кръга, само че по-късно Илиан Илиев стартира да постанова Миодраг Митрович, макар че швейцарецът нямаше мач от една година, а също по този начин дебютира кошмарно против Левски.

България - Черна гора част I @@@
Зад граница постоянно пази Димитър Евтимов. Той няма изпусната минута за Акрингтън през този сезон. 26-годишният вратар, който дълги години живее на Острова, получи повиквателни от Хубчев за старта на квалификациите, а в този момент е корав титуляр за отбора от Първа лига на Англия, като е играл във всичките 10 кръга.
 Националите упражняват преди мача с Швеция @@@
Последните девет следващи мача в Румъния пази някогашният юношески национал Георги Китанов, който от лятото е част от състава на седмия в Лига 1 Астра (Гюргево). Юношата на Черно море беше на пейката при успехите с Холандия и Швеция преди две години. Седем дуела в румънския хайлайф записа и някогашният вратар на България Божидар Митрев, който има 10 мача с екипа на " лъвовете " сред 2015 година, и 2016 година. 32-годишният столичанин беше титуляр в първите шест кръга на тази акция, след което не игра четири мача, само че последния кръг още веднъж се върна на вратата от първата минута за последния Волунтари.
 България - Швеция част II @@@

б.а. Напомнямаме, че през вчерашния ден от Изпълкома беше признато предложение на Треньорската школа от идващия сезон да не се картотекират вратари с паспорти от страни отвън Европейския съюз. Това идва след изработен от експертите в ТШ разбор, че в елита на България има 10 задгранични вратари, което пречи за развиването на българските футболисти на този пост и поради това страдал най-много националният отбор на България.