По инициатива на вицепремиерa и министър на транспорта и съобщенията

...
По инициатива на вицепремиерa и министър на транспорта и съобщенията
Коментари Харесай

България работи по внедряването на U-space въздушно пространство за управление на трафика с дронове

По самодейност на вицепремиерa и министър на превоза и известията Христо Алексиев, под управлението на заместител министър Николай Найденов и взаимно с Групово дело „ Гражданска въздухоплавателна администрация “ (ГД ГВА) е образувана работна група за определяне на механизъм за съгласуване на определянето на U-space въздушно пространство. U-space е европейската система, която се създава за ръководство на безпилотния трафик с дронове. Това е набор от характерни цифрови услуги и процедури, предопределени да обезпечат безвреден и ефикасен достъп на операторите на дронове до въздушното пространство.

Въздушно пространство U-space е географска зона за дронове, избрана от всяка страна членка. Внедряването на U-space се реализира последователно в цяла Европа заради възходящата нужда от услуги и технологии за ръководство на безпилотния трафик. Както при пилотираната авиация, операторите на дронове и доставчиците на U-space услуги ще би трябвало да съблюдават наредбите, избрани от EASA (European Union Aviation Safety Agency). Европейската регулаторна рамка и първите регламенти за U-space, признати от Европейската комисия през 2021 година, влизат в действие през януари 2023 година и ще насърчат съгласуван метод при внедряването на U-space.

Част от дейностите, които е допустимо да се правят благодарение на дронове са картографиране, инфраструктурни инспекции, точно земеделие, доставка на артикули, електронна търговия и други. Целта на U-space е да се реализира автоматизирано ръководство на дроновете, което разрешава огромен брои интервенции, доста от които едновременни. Процесът би трябвало да бъде интегриран с актуалната система за ръководство на въздушното придвижване.

Първата стъпка е да се дефинират и обозначат въздушните пространства U-space. Услугите в U-space се дават от снабдители на обслужване за U-space. За разлика от даването на обслужване на въздушното придвижване, където единствено един снабдител дава отговор за избран размер въздушно пространство, в едно въздушно пространство U-space може да има голям брой снабдители, които да го обслужват.

Подготвен е Проект на Наредба за изискванията и реда за употреба на безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, който следва да бъде подписан от министъра на превоза и известията.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР