По данни на БНБ общият брой на банкоматите в България

...
По данни на БНБ общият брой на банкоматите в България
Коментари Харесай

Броят на банкоматите в България застрашително намалял | Спад в броя на активните банкомати за четвърта поредна година

По данни на Българска народна банка общият брой на банкоматите в България понижава. Статистиката сочи спад сред 1 и 5 % всяка година, като в интервала 2019 и 2020 година разликата е най-голяма, научи Moreto.net.

За последните 5 години над 400 дейни ATM устройства в страната са отстранени.

Тази наклонност не е нова, общият брой банкомати постепенно понижава от пика им през 2016 година, когато има над 5750 такива дейни устройства в България. През последните две години обаче, резултатът на пандемията ускорява процеса на унищожаване на АТМ машини, както и на банковите клонове в страната. Така през 2021 година е регистриран най-ниският брой банкомати на територията на България за последните 10 години.

Въпреки растежа на заплащанията с карта от началото на пандемията, в България към момента кешовите заплащания са желан способ на разплащане. Затова е тревожна новината, че почти 10% от българските банкомати излизат от приложимост през последните 5 години. АТМ устройствата също по този начин се отстраняват основно от нисконаселени места, изолирани местоположения и труднодостъпни райони и това затруднява всекидневието и финансовите благоприятни условия на доста българи, поданици и гости на тези региони. Възрастните хора мъчно получават достъп до пенсиите си, би трябвало да плануват спомагателни разноски за превоз и да отделят особено време, с цел да вървят до банкомат отвън обитаемото си място. При сегашните епидемиологични условия това става все по-голям проблем и лимитира солидна част от българското население.

Липсата на достъп до банкомати води до редица проблеми, които засягат нисконаселените места в България. Например, от началото на пандемията редица села останаха публичен превоз, лекарска помощ, аптека и банкомат. Липсата на банкомат и достъп до финансови услуги носи със себе си съществени второстепенни последствия, които могат да афектират локалната стопанска система, население и опазване на здравето. Обикновено в един нисконаселен район или населено място е конфигуриран един банкомат, а от време на време, в редки случаи участва и банков клон. Така хората са принудени да отделят време и да провеждат пътешестване, единствено и само с цел да изтеглят пари, част от които би трябвало да отделят за превоз и разходи, до момента в който стигнат до въпросния банкомат.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР