Срещу скъпите горива: Държавата ще компенсира хората с най-ниски доходи с по 20 евро
По 20 евро на месец ще получат българите с кола или лизинг и приход под два пъти линията на бедността. Тази мярка за компенсиране на жителите поради нарасналите цени на бензина, разгласи през днешния ден служебният министър председател Андрей Гюров. Тя ще стартира през този месец и ще трае до момента в който цените са нараснали. Гюров сподели и че на следващия ден ще сезира Конституционния съд поради решението на Народното събрание Министерският съвет да внесе закон за ратификация на Съвета за мир на Тръмп.
Между 20 и 30 милиона евро ще бъдат изплатени като обезщетения поради нарасналите цени на горивата. Това сподели служебният министър председател Андрей Гюров. Те ще постъпят по сметките на българските жители, без да има нуждае да подават заявление или получават ваучери. Средствата ще бъдат обезпечени от бюджета въз основата на планове на Министерството на финансите.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " Нашите ограничения не са хеликоптерни пари и няма да изкривят пазара, те са ориентирани непосредствено към българските жители. Ние сме определили критерии, които са подоходни. Тези, които са до два пъти под линията на беднотия с владеене на кола или лизинг и са си платили налозите и санкциите ще получат непосредствено по сметката 20 евро в месеците, в които ние виждаме високо равнище на цените. "
Линията на беднотия за 2026 година е малко над 390 евро. Служебният министър председател сподели още, че нарастването на цените на горивата в България са най-ниски в Европа, по-ниски даже от прилежащите страни.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " В момента към този момент виждаме едно нарастване, което отива в диапазона, който е сред 15 и 25 % от равнищата в предходните преди спора седмици, тъй че ще активираме мярката в най-скоро време, в границите на месеца. "
Помощта ще продължи до момента в който цените останат високи, добави министър председателят, и до момента в който най-уязвимите българи усещат натиска от спора в Близкия изток. Гюров разяснява и решението на Народното събрание да задължи кабинета да внесе закон, с който да се ратифицира присъединяване ни в Съвета за мир на Доналд Тръмп.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " Работим още от петък по тематиката, допускам, че на следващия ден ще можем да внесем жалбата в Конституционния съд. Мисля, че има доста ясна, проследима и устойчива процедура на Конституционния съд във времето, която демонстрира, че това решение на Народно събрание не дава отговор на наредбите на Конституцията на България. "
фотоси: Българска телеграфна агенция, БГНЕС
Колкото до главната цел на служебното държавно управление, честните избори, министър председателят сподели, че сега се употребява географска осведомителна система с данни за рисковите секции в страната. Благодарение на нея към този момент има седем досъдебни производства за нарушаване на изборните права на жителите. Гюров даде обещание и специфични полицейски интервенции, който ще въздействат превантивно на купения и корпоративния избор.
Между 20 и 30 милиона евро ще бъдат изплатени като обезщетения поради нарасналите цени на горивата. Това сподели служебният министър председател Андрей Гюров. Те ще постъпят по сметките на българските жители, без да има нуждае да подават заявление или получават ваучери. Средствата ще бъдат обезпечени от бюджета въз основата на планове на Министерството на финансите.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " Нашите ограничения не са хеликоптерни пари и няма да изкривят пазара, те са ориентирани непосредствено към българските жители. Ние сме определили критерии, които са подоходни. Тези, които са до два пъти под линията на беднотия с владеене на кола или лизинг и са си платили налозите и санкциите ще получат непосредствено по сметката 20 евро в месеците, в които ние виждаме високо равнище на цените. "
Линията на беднотия за 2026 година е малко над 390 евро. Служебният министър председател сподели още, че нарастването на цените на горивата в България са най-ниски в Европа, по-ниски даже от прилежащите страни.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " В момента към този момент виждаме едно нарастване, което отива в диапазона, който е сред 15 и 25 % от равнищата в предходните преди спора седмици, тъй че ще активираме мярката в най-скоро време, в границите на месеца. "
Помощта ще продължи до момента в който цените останат високи, добави министър председателят, и до момента в който най-уязвимите българи усещат натиска от спора в Близкия изток. Гюров разяснява и решението на Народното събрание да задължи кабинета да внесе закон, с който да се ратифицира присъединяване ни в Съвета за мир на Доналд Тръмп.
Андрей Гюров, длъжностен министър-председател : " Работим още от петък по тематиката, допускам, че на следващия ден ще можем да внесем жалбата в Конституционния съд. Мисля, че има доста ясна, проследима и устойчива процедура на Конституционния съд във времето, която демонстрира, че това решение на Народно събрание не дава отговор на наредбите на Конституцията на България. "
фотоси: Българска телеграфна агенция, БГНЕС
Колкото до главната цел на служебното държавно управление, честните избори, министър председателят сподели, че сега се употребява географска осведомителна система с данни за рисковите секции в страната. Благодарение на нея към този момент има седем досъдебни производства за нарушаване на изборните права на жителите. Гюров даде обещание и специфични полицейски интервенции, който ще въздействат превантивно на купения и корпоративния избор.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




