Плик с размер половината на формат А4, кутия пури и

...
Плик с размер половината на формат А4, кутия пури и
Коментари Харесай

Всеки месец вие ще идвате ли за картички?. Какво е имало в пликовете от офиса на Божков

" Плик с размер половината на формат А4 ", " кутия пури и уиски ", " пачка с банкноти, сложена с дългия борд нагоре ". Обвинения в корупция и търговия с въздействие. Сюжет, в който основните герои са политици и хора с пари. Какво споделят пред прокуратурата предприемачът Васил Божков и още към 80 очевидци?

Хазартният предприемач Васил Божков няма да апелира решението на прокуратурата да против водача на ГЕРБ Бойко Борисов , някогашния финансов министър в кабинета му Владислав Горанов и пиарката на партията Севд е лина Арнаудова . То беше за изнудване на Божков.

Прекратяването му е заради липса на доказателства за осъществено закононарушение, заяви прокуратурата преди седмица.

" Необжалвайки, оставям късмет идващите две години прокуратурата да огледа обективно доказателствата и да повдигне обвиняване ", сподели Божков в изявление за Свободна Европа.

Твърденията на предприемача от последните три години в корупция против висши политици. Те доведоха на Борисов, Горанов и Арнаудова през март 2022 година Няколко месеца по-късно обаче съдът

Горанов и Божков от Съединени американски щати по световния закон " Магнитски ". През 2020 година против Божков бяха повдигнати. Той се укриваше в Дубай в продължение на три години, само че през август и е под домакински арест.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с Божков за обвиняванията му в рекет, аргументите да подпише контракт за реклама в Нова телевизия, както и за връзките сред Делян Пеевски и Бойко Борисов.
Най-важното от изявлението
" Естествено, че нямам [доказателства за даването на пари]. Аз не съм подобен човек, че да протоколирам. После да изнудвам хората, да обявявам, да изобличавам с това. Мен са ме рекетирали, изнудвали. Аз съм се съгласил и съм смятал въпросът за завършен ".

" Аз съм се чувствал недостижим, тъй като съблюдавам всички закони ".

" Влади Горанов се намесва в сюжета с Нова телевизия, с цел да се знае, че страната я желае. Да се знае, че това не идва от името на Киро [Домусчиев] единствено ".

" Аз съм имал кавги с [Делян Пеевски] да не закупувам малкия екран, тъй като аз също желаех да купя Нова телевизия ".

" Може ли да желая да подпиша контракт, в който се споделя, че, в случай че някой различен рекламодател, занимаващ се с хазарт, се откаже, аз би трябвало да заплащам и тези пари за неговата реклама. Или мога ли да подпиша контракт, когато съм притежател на " Левски ", да давам реклама на " Лудогорец ". Сигурно това не е било по мое предпочитание ".

" [Продължаваме] смяната са наивни момчета. Може да са доста образовани, само че са неопитни и също така се оказват и алчни. Политическите играчи са " Да, България ". Вие си правете извода с кой може да се контракти Пеевски ".

" Може официално да се карат за пред света, да си опонират, само че там делене [между Борисов и Пеевски] няма. Един път единият надвива, различен път - другият. Формално не мога да кажа кой е по-силен. Мрежата на Пеевски е по-силна, само че политическата партия на Борисов е по-голяма ".
" Пликове с размер А4 "
Васил Божков сподели, че няма да апелира решението на прокуратурата да приключи следствието за изнудване.

„ Няма да апелирам, тъй като за мен има задоволително доказателства това дело да влезе в съда и Бойко Борисов да бъде упрекнат. Ако апелирам и съдът удостовери прекратяването, това дело е завършено вечно. Ако не апелирам, то остава в прокуратурата и имаме късмет в идващите две години още веднъж да бъде прегледано “, сподели Божков.

Около 80 души са разпитани по отношение на инспекцията на прокуратурата за изнудване на хазартния предприемач. Свидетели, които работят в офиса на Божков, споделят, че там постоянно са идвали разнообразни хора, с цел да взимат пликове „ с размер А4 или половината на А4 “.

Като съществени получатели на тези пликове са посочени Севделина Арнаудова и брачният партньор ѝ Делян Димитров.

„ Всеки месец имало подаръчни, които от обектовата защита трябвало да предават “, написа в постановлението. Свидетел споделя, че при досег „ усещал, че има пари “. Друг очевидец споделя, че „ два пъти поглеждал в пликовете и видял пачка банкноти, сложена с дългия борд нагоре “.

 Твърдо са решили да ме отстранен. Кой е Васил Божков  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available

Пред прокуратурата Божков споделя, че е давал паричните суми, тъй като му е било казвано от Бойко Борисов, че " в случай че не дава пари, няма да има бизнес ". В показанията си Борисов отхвърля. Арнаудова споделя, че, „ когато е ходила до офиса на Божков, е получавала единствено предложения за събития, приветствени адреси и каталози за изложения “. Съпругът ѝ Делян Димитров споделя същото.

" Всеки месец вие ще идвате ли за картички? ", попита риторично Божков в Студио България в сряда.

„ Естествено, че нямам [доказателства за даването на пари]. Аз не съм подобен човек, че да протоколирам. После да изнудвам хората, да обявявам, да изобличавам с това. Мен са ме рекетирали, изнудвали. Аз съм се съгласил и съм смятал въпроса за завършен “, добави той.
" Кутия с пури и уиски "
Божков твърди също по този начин, че е за три години е предал на Владислав Горанов към 60 млн. лв.. Горанов отхвърля.

При разпитите в прокуратурата свидетелка споделя, че е виждала по какъв начин преди да отиде на среща с Горанов, Божков е „ слагал пачки с банкноти 500 евро в пликовете “. Тя споделя, че Божков желал от нея да „ приготви кутия с пури и уиски “.

В хода на следствието е постановено откриване на банкова загадка.

„ След разбор на предоставените документи се откри, че за интервала фактически има осъществени тегления в брой на каса от банковите сметки с титуляр Васил Божков на огромни парични суми “, написа в постановлението на прокуратурата.

Разследващите споделят, че не могат да открият по какъв начин са били разходвани.

„ Аз в случай че бях записвал, щях да имам страшни записи и за Борисов, и за Горанов “, сподели Божков. Той добави, че „ се чувствал недостижим, тъй като съблюдавам всички закони “.
Покупката на Нова телевизия
Пред прокуратурата Божков споделя, че откакто предприемачът Кирил Домусчиев е купил Нова телевизия, „ му се обадил Владислав Горанов и изискал да се срещнат в кабинета (…) Горанов му споделил, че би трябвало да подпише контракт с Нова телевизия, какъвто му предложат от там “.

С този диалог е обвързвана и паметната записка за “, която Божков разгласява през май 2020 година

„ Може ли да желая да подпиша контракт, в който се споделя, че в случай че някой различен рекламодател, занимаващ се с хазарт, се откаже, аз би трябвало да заплащам и тези пари за неговата реклама. Или мога ли да подпиша контракт, когато съм притежател на „ Левски “, да давам реклама на „ Лудогорец “. Сигурно това не е било по мое предпочитание “, сподели Божков пред Свободна Европа.

През март 2019 година Кирил Домусчиев и брат му Георги получиха Нова телевизия след серия от спорни решения на Комисията за защита на конкуренцията.

Още през 2020 г със скица за изнудване. Той твърдеше, че е бил заставен да подпише контракт за реклама в Нова телевизия, както и да покрива възможни загуби на рекламодатели в малкия екран и футболния клуб „ Лудогорец “ , който също е благосъстоятелност на Домусчиев. Тогава Божков сподели, че в подмяна е получавал подпомагане при работата си с Държавната комисия по хазарта (ДКХ) .

В сряда Свободна Европа потърси Кирил Домусчиев с въпроси по тематиката, само че не получихме отговори.
" Сиамските близнаци " Борисов и Пеевски
В изявлението си за Свободна Европа Божков сподели още, че Борисов и глобеният за корупция по световния закон „ Магнитски “ народен представител от Движение за права и свободи Делян Пеевски са като „ сиамски близнаци “.

По думите му „ те не могат да се развържат. Имат доста общи ползи, доста общи бизнеси, доста общи обири. Може официално да се карат за пред света, да си опонират, само че там делене няма. Един път единият надвива, различен път - другият. Формално не мога да кажа кой е по-силен. Мрежата на Пеевски е по-силна, само че политическата партия на Борисов е по-голяма “.

В момента Пеевски е ръководител на парламентарната група на Движение за права и свободи и е претендент за лидерския пост в партията. Той е и част от парламентарното болшинство, което поддържа държавното управление. В отговор на въпрос за връзките в така наречен управническа " сглобка " сред ПП-ДБ, ГЕРБ и Движение за права и свободи, Божков дефинира „ Продължаваме промяната “ като „ наивни момчета “, които „ може да са доста образовани, само че са неопитни и също така се оказват и алчни “.

Според него за разлика от тях, „ политическите играчи са „ Да, България “.

„ Вие си правете извода с кой може да се контракти Пеевски “, сподели Божков.

Официално Движение за права и свободи не е част от ръководещото болшинство, само че през последните месеци взе участие интензивно в взаимни законопроекти с ПП-ДБ и ГЕРБ. Гласовете на партията бяха нужни за, които станаха факт в сряда.
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР