Община Варна изслуша притесненията на гражданите относно разширяването на булевард „Цар Освободител“
„ Планът за разширение на бул. „ Цар Освободител “ е в своята предварителна фаза. Към плана, който има дълъг небосвод, могат да бъдат отправяни стимулирани оферти на жители и експертни мнения, с които той да бъде съгласуван “.
Това сподели по време на публичното разискване на плана за уголемение на бул. „ Цар Освободител “ заместник-кметът по строителството инж. Пламен Китипов . Дискусията беше проведена от управлението на Община Варна и се организира в зала „ Пленарна “ при огромен интерес от страна на специалисти, поданици на засегнатите от плана квартали, притежатели на парцели наоколо или в обсега на плана.
Бул. „ Цар Освободител “ е част от първостепенната улична мрежа на Варна и е една от главните транспортни артерии както за автомобилния, по този начин и за тежкотоварния директен трафик . Поради интензивното придвижване единствено в две ленти в част от булеварда, пропускателната му дарба е съвсем изчерпана . Дейностите по него са заложени като приоритет в Общия организационен проект (ОУП) на града след продължението на бул. „ Васил Левски “.
Начална точка на създаването е пътен възел „ Летище “ , който попада отвън териториалния обсег на община Варна. Проектът предлага Автомагистрала „ Хемус “ да продължи като непосредствено направление по бул. „ Цар Освободител “. Така той ще стане главно трасе за тежкотоварния директен трафик до възела с бул. „ Христо Смирненски “ . Крайна точка на плана е пътния възел с бул. „ Васил Левски “.
Идеята е да се осъществя цялостният му габарит с пътни възли на две равнища с пресичащите се бул. „ Константин и Фружин “, ул. „ Атанас Москов “, бул. „ Янош Хунияди “, бул. „ Република “, бул. „ 3-ти март “/ул. „ Вяра “, ул. „ Поп Димитър “, бул. „ Христо Смирненски “. При еднотипните пътни възли от типа „ Диамант “ директното трасе на бул. „ Цар Освободител “ се явява основно направление, а всички пресичащи го улици – второстепенни, със светлинно контролирани кръстовища на две равнища. Така се обезпечава безконфликтно секване на основната мрежа и по-бързо и безвредно отклоняване на целия директен трафик по посока изток – запад, разясниха представителите на проектантския екип.
Съгласно класификацията на първостепенната улична мрежа в Общ устройствен план и Генералния проект за организация на придвижването (ГПОД) на град Варна за плановия сектор е заложена скорост от 50 км/ч . Отредената регулация за цялостния габарит на булеварда е с широчина от 50 м до 100 м в другите подучастъци.
В обсега на плана има резервирано трасе за градска железница , което обаче не е предмет на самия план. Трасето е напълно северно от бул. „ Цар Освободител “ с габарити от 15 м от началото на обекта до пътен възел с бул. „ Христо Смирненски “ и 7 м в сектора от бул. „ Христо Смирненски до бул. „ Васил Левски “. Предвидено е леката железница да се движи паралелно на булеварда .
По време на разискването стана ясно, че в сегашния прелиминарен план не е планувано надлъжно създаване на велоалеи . Проектантите обясниха, че въпреки всичко има техническа опция такива да се прибавят към по-нататъшните разработки .
Основните запаси от страна на жителите, изказани по време на публичното разискване, бяха свързани с това, че планът дава приоритет на директния трафик , вместо да се съобрази с потребностите на жителите на крайните квартали. Други повдигнаха въпроса с целесъобразността на градската железница и различните благоприятни условия за публичен превоз. Изказани бяха и запаси във връзка с опциите за включване в булеварда от по-малките улици в кварталите и от засягането на площи, които биха могли да се употребяват за създаване на паркове.
Заместник-кметът Пламен Китипов прикани всички стимулирани оферти да бъдат изпратени до общината в писмен тип , с цел да залегнат в по-нататъшните разработки по плана. Той акцентира, че те ще бъдат съобразени от Експертния съвет по устройство на територията и могат да бъдат дефинирани като задание за правене на окончателния план. След утвърждението на окончателния вид на плана ще се пристъпи към действане на Подробен организационен пла н и капиталовото планиране, което евентуално ще бъде на етапи, изясни Пламен Китипов.