Пиша и говоря правилно! Гласуващите се наредиха пред избирателните секции.Мина

...
Пиша и говоря правилно! Гласуващите се наредиха пред избирателните секции.Мина
Коментари Харесай

Пиша и говоря правилно! Гласуващите се наредиха пред избирателните секции

Пиша и приказвам вярно! Гласуващите се подредиха пред изборните секции.

Мина следващият ден за избори, а гласуващите се подредиха пред изборните секции. С вярата този път процентът на негласувалите да е по-нисък спрямо предходните избори. Но не би.

Важно е да знаем по какъв начин се написа частицата НЕ при използването на причастия и деепричастия. Сегашните деятелни причастия и предишните страдателни причастия постоянно се пишат слято с частицата НЕ: негласуващи, негласувани.

Минало свършено и минало несвършено деятелно причестяване се пишат слято, когато са в ролята на определение: негласували гласоподаватели.

Когато са в ролята на сказуемо, се пишат настрана.

Моите другари не дали своят вот и на тези избори.

При деепричастие частицата НЕ се написа настрана:

Не гласувайки , ние се отхвърляме от своето право.

Има няколко деепричастия, които са изключения: недовиждайки, нехаейки и други

Миналата седмица ви попитахме дали има неточност в следните фрази:
Предпочитана и утричана бутилираната вода се постанова като беспорен любимец на международният пазар измежду напитките. Тя е станала не разделна част от живота ни и е едно от най огромните потребителски феномени на нашето савремие. Засилената ѝ приложимост, се свързва с концепцията за понижаване на консомацията на беззалкохолните питиета, като следва да се регистрира и обстоятелството, че е и налична в търгофската мрежа.
Редактираме причастието отричана и слагаме запетая след обособената част, думата неоспорим има представка без и корен спор. Световният пазар в тази ситуация е обстоятелствено разяснение и би трябвало да се напише с къс определителен член. Редактираме причастието неразделна и прилагателното име най-големите, както и представката на съществителното име съвремие . В последното изречение махаме запетаята след приложимост и редактираме съществителните потреблението и безалкохолните.

Фактът би трябвало да бъде с цялостен определителен член, а комерсиалната има потребност от редакция.
ИГРА с награди – Flashnews.bg взаимно с Академия „ Елит “ стартира едномесечна акция, обвързвана с общата ни графа „ Пиша и приказвам вярно “.  Традиционно всяка неделя публикуваме текстове, свързани с българския правопис и пунктуация, тъй като сме уверени, че грамотността има значение.  В нея нашите сътрудници от Академия „ Елит “ слагат дребна задача, на която всеки от вас може да предложи решение в коментар под публикацията на страницата ни във Facebook. Правилният отговор ще бъде оповестен в текста, който излиза идната неделя.  След приключване на четирите седмици, екипът на Flashnews.bg дружно с представител на Академия „ Елит “ ще изтегли 4 награди посредством чоп. В жребия ще бъдат включени всички, които са предложили решение в коментар. Наградите са 4 книги на български създатели и ще бъдат изпратени до адрес, посочен от спечелилия. Пожелаваме триумф на участниците!
Благодаря на всички, които вземат участие в играта на уеб страницата flashnews.bg и Академия „ Елит “. Всеки, който разяснява под публикацията, ще взе участие за премиите.

Тази седмица ви питаме има ли неточност в следните фрази:

Петър непознал отговорът на въпроса и изгубил точките, само че продалжил присъединяване си в играта. След това, няколкократно дал вярни отговори и от ново започнъл да печели.

Очаквам Вашите мнения под изявленията ни във Facebook! Участвайте в играта на уеб страницата flashnews.bg и Академия „ Елит “. Редактирайте текста и коментирайте на страницата на уеб страницата flashnews.bg, по този начин ще имате късмет да спечелите някоя от нашите награди! Благодаря на всички, които наблюдават рубриката и се вълнуват от правописните правила.

Ако публикацията ви е била забавна, очаквайте продължението идната седмица. Тогава ще разгледаме още забавни проблеми и ще напомним правила за думи, които звучат всекидневно край нас.

Илияна Иванова – учител в частната школа Академия за отличници ЕЛИТ
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР