Пирин продължава да бъде 100-процентов у дома през пролетта след

...

Орлетата отново клъвнаха у дома, но платиха висока цена

Пирин продължава да бъде 100-процентов вкъщи напролет след триумф над Дунав. В 24-ия кръг на Първа лига момчетата на Милен Радуканов надиграха русенци с 1:0 посредством единственият, само че пък извънредно хубав гол на Радослав Кирилов. Попадението бе първо за нападателя, откогато той носи екипа на „ орлетата”, за които обаче имаше и доза неприятни вести. В хода на мача травми получиха двама съществени играчи като халфа Антон Костадинов и вратаря Георги Георгиев.

За Дунав загубата е втора подред след тази от ЦСКА с 0:2 от предния кръг. Хората на Малин Орачев още веднъж не съумяха да отбележат гол, въпреки и положения да не им липсваха. Те остават на 12-ата позиция с 21 пункта, до момента в който Пирин е 10-и с 26.

Първите минути на конфликта в Благоевград няма по какъв начин да аплайват за най-интригуващите, само че мачът последователно откри своето движение. Пирин имаше очевиден териториален превес, което - в полза на истината – влизаше в тактическите проекти на Дунав. Неслучайно гостите първи стигнаха до благоприятни условия за гол. В 20-ата минута Васил Шопов предизвика първата от тях, като проби към дъгата и пусна паралелен пас пред дъгата. Халфовете на Пирин не реагираха добре и това отвори късмет пред присъединилия се в офанзива Андреас Васев да шутира с чиста видимост към вратата. Изпълнението на последния не бе изключително добре и топката мина на най-малко метър и половина около десния дирек.

Секунди по-късно „ драконите” сътвориха надалеч по-сериозна заплаха. Христо Лемперов се включи отдясно по офанзивата и центрира нелошо към наказателното поле, където някак си Васил Шопов получи късмет да засече с глава. Вратарят Георги Георгиев реагира бързо и парира, след което се оправи и с опита за добавка на Шопов във дребния пеналт.

Оттук нататък Пирин стартира да реди ситуациите едно след друго, а като всяко от тях бе плод на умелите осъществявания при статични положения. В 25-ата Суда извърши ъглов удар отляво по офанзивата и насочи подаването към близката греда. Там Ничев с глава плъзна топката към вратата и Луков мазета. Последвалият шут от 7-8 метра на Хендерсън бе блокиран, а всичко завърши, когато Антон Костадинов от дъгата изпрати кълбото към небесата.

Четири минути по-късно серия от статични положения още веднъж сътвори напрежение пред Луков. В 29-ата, при следващия корнер за домакините Хендерсън отдясно не центрира, а даде мощен пас по тревата към точката на дузпата. Там Башлиев имаше цялото време на света да приготви изстрела си от придвижване, защото отбраната на Дунав проспа обстановката. Десният бек обаче се оправи не по-добре от Костадинов в миналата обстановка и изстрелът отлетя високо над задачата.

В 31-ата минута Луков избави Дунав от сигурен гол, откакто Конър Хендерсън центрира от фаул и изсипа топката към вратарското поле. Никой от скочилите футболисти не игра с нея, а след тупването тя потегли към десния низък ъгъл. Намесата на вратаря предотврати по-жестоки главоболия за „ драконите”.

На полувремето наставникът на Пирин Милен Радуканов потърси още повече експанзия в офанзива и по този начин на терена дебют за „ орлетата” записа добре познатият Преслав Йорданов. Първият късмет след почивката обаче беше за Дунав. При още един от пробивите на Лемперов отдясно крайният защитник центрира, а притиснатият от Н’Диайе Сандев не почисти добре с глава. Топката попадна у намиращия се към границата на пеналта Юли Ненов, който нанесе удовлетворителен шут към долния десен ъгъл. Георги Георгиев се разтегна оптимално, с цел да парира.

Три минути по-късно Пирин съумя да открие по впечатляващ метод. Мартин Ковачев почисти центриране отвън наказателното поле на Дунав, само че не изключително добре, тъй като Ради Кирилов овладя кълбото на метър пред пеналта. Нападателят го настройки на десния си крайник, след което изпрати прелестен фалцов шут под лявата сглобка. Мартин Луков, въпреки и да пипна топката, нямаше безусловно никакъв късмет да избави – 1:0.

Дунав реагира на смяната в резултата и в 61-ата минута Н’Диайе най-накрая се прояви. Васил Шопов центрира от корнер, а топката някак прескочи купа от играчи, с цел да стигне до тъмнокожия нападател при точката на дузпата. Той имаше време да спре и овладее, което го задължаваше да насочи надалеч по-успешен шут, в сравнение с в действителност Н’Диайе стори.

В 69-ата отново новото попълнение на русенци се регистрира с пропуск. Влезлият безусловно преди секунди на промяна Бранимир Костадинов проби отдясно и даде отлично центриране към близката греда. Там Н’Диайе изпревари и надскочи пазача си единствено с цел да стреля извънредно неопределено над гредата от към 6-7 метра.

Десетина минути преди края Преслав Йорданов можеше да ознаменува дебюта си с съдбоносен гол. Тодор Траянов проби отдясно в наказателното поле на Дунав и центрира ниско към границата на дребния пеналт. Там Йорданов мина пред Петър Патев и засече мощно с шпагат. За негово злощастие шутът прелетя в навън около близката греда.

В заключителните минути пристигна и травмата за вратаря на Пирин Георги Георгиев. Той пострада неуместно при осъществяване на навън, като десният му крайник се изви безпределно неприятно.

ПИРИН – ДУНАВ 1:0

1:0 Радослав Кирилов 56'

Пирин (4-5-1): Георги Георгиев (84' - Красимир Костов) – Александър Башлиев, Румен Сандев, Костадин Ничев, Юлиян Попев /к/ - Анти Рениа, Аймен Суда, Конър Хендерсън, Антон Костадинов (54' - Тодор Траянов), Димитър Благов (46' - Преслав Йорданов) – Радослав Кирилов

Старши треньор: Милен Радуканов

Дунав (4-2-3-1): Мартин Луков – Христо Лемперов, Петър Патев, Мартин Ковачев, Андреас Васев – Диян Димов /к/ (61' - Луис да Силва), Красимир Станоев (46' - Насим Зитуни) – Виктор Сандес, Васил Шопов, Юлиан Ненов (68' - Бранимир Костадинов)– Мухамаду Н'Диайе

Старши треньор: Малин Орачев

Стадион: „ Христо Ботев” (Благоевград)

Главен арбитър: Ангел Баялцалиев