Пилотен проект за дистанционно поставяне на диагноза тръгва в четири

...
Пилотен проект за дистанционно поставяне на диагноза тръгва в четири
Коментари Харесай

Телемедицина в училищата: ще поставят диагноза на ученици от дистанция

Пилотен план за отдалечено слагане на диагноза потегля в четири софийски учебни заведения. На демонстрацията за този вид на телемедицина участваха двама министри от служебното държавно управление - просветният Сашо Пенов и здравният Асен Меджидиев.

Четирите учебни заведения са 55-о, 25-о, Транспортното учебно заведение и Втора британска гимназия. 

Двете лечебни заведения, които вземат участие от другата страна на плана, са " Св. Анна " и " Пирогов ".

При учителя или учебната здравна сестра идва дете с недоволства. Прави се връзка и дежурният доктор от съответното лечебно заведение преценя по какъв начин би трябвало да се работи - дали да се изпрати екип, дали детето да се насочи към персонален доктор и т. н., изясни действието на системата здравният министър.

Спред него тя би била подобаваща във всеки случай - при висока температура, хранително разстройство, коремна болежка. В работна среда, където има доста възпитаници, сигурно тази система е доста потребна, с цел да се работи по-бързо,смята още Меджидиев.

Здравното министерство обмисляло и уголемение на опциите на телемедицината като употребява мобилните екипи, основани за имунизационни цели, за взимане на кръв и други проби за профилактични проучвания и прегледи.

В започващия пилотен план за отдалечено диагностициране на възпитаници били подготвени и преподавателите им по какъв начин да работят със системата, която била елементарна и не изисквала специфични умения. Идеята е този вид да бъде употребен в по-отдалечени региони, само че изпробването му стартира в столицата - населеното място, което е най-добре подсигурено откъм здравни грижи.

2347 учебни заведения има в България, не всички са в огромни центрове като София, изясни служебният министър на образованието.

Меджидиев не даде облечен в цифри отговор на въпроса за какви средства става въпрос. Според него в случай че се стигне до внедряване на системата, те няма да бъдат големи.

" Този уред е по-евттин от един ехограф, сподели единствено той.

За пари щяло да става въпрос, откакто мине пилотният план и му бъде направена оценка. 
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР