Пилотът Макс Верстапен извоюва пета победа от началото на сезона

...

Триумф за Верстапен и тотален провал за Ферари в Баку

Пилотът Макс Верстапен извоюва пета победа от началото на сезона във Формула 1, до момента в който Ферари тотално се провали в Гран При на Азербайджан.

В Баку и двете коли на Скудерията отпаднаха поради щета, което отвори пътя на международния първенец и съотборника му Серхио Перес към двойна победа за Ред Бул.

Карлос Сайнц рано се отхвърли от конкуренцията поради проблем в хидравликата на колата. В деветата обиколка испанецът спря отвън пистата, което провокира виртуална кола за сигурност. 11 тура по-късно надпреварата завърши и за Шарл Льоклер, който започва от първа позиция. Причина за това бе щета на мотора откакто водачът на Ферари излезе на старт-финалната права.

Джордж Ръсел с Мерцедес още веднъж се качи на подиума, а Люис Хамилтън затвърди положителното показване на Сребърните стрели с четвърто си място.

В генералното класиране класирането Верстапен към този момент е със 150 точки след 25-ата победа в кариерата си, а Перес излезе втори със 129. Шарл Льоклер остана със 16, а Джордж Ръсел събра 99, като остава единственият с място в Топ 5 във всеки старт.

При конструкторите Ред Бул съществено усили разликата до Ферари – 279 против 199. Мерцедес се приближи до Скудерията, като има 161. Сезон 2022 във Формула 1 продължава още идната седмица с конкуренцията за Гран При на Канада, която се завръща в календара след двугодишно неявяване поради пандемията от ковид.