/Пголед.инфо/ В понеделник в Москва се състоя среща на секретаря

...
/Пголед.инфо/ В понеделник в Москва се състоя среща на секретаря
Коментари Харесай

Китайски експерти: Русия има положително отношение към сътрудничеството на Китай със страните от Централна Азия

/Пголед.инфо/ В понеделник в Москва се състоя среща на секретаря на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев с Чън Уънцин, член на Политбюрото и секретар на Комисията по политически и правни въпроси към Централния комитет на Китайската комунистическа партия. Чън Уънцин е в Русия за присъединяване в 11-ата интернационална среща по въпросите на сигурността и 8-ата среща на китайско-руския механизъм за съдействие в региона на правоприлагането и сигурността, съгласно известие на китайското Външно министерство.

Според Цуей Хън от Центъра за съветски проучвания към Източнокитайския естествен университет, договарянията по въпросите на сигурността са извънредно нужни на Китай и Русия, с цел да се оправят с възходящите опасности, пред които са изправени дружно в Евразия, в това число тези подбудени от съперничеството сред огромните сили след началото на военния спор в Украйна, сянката на нуклеарния спор, завръщането на тероризма в Централна Азия и нетрадиционните закани за сигурността. За да се оправят с тези провокации пред сигурността, Китай и Русия се надяват освен да реализират пробиви на двустранно равнище, само че и да задълбочат съдействието в многостранни механизми като Шанхайската организация за съдействие и БРИКС, счита Цуей Хън.

На фона на преди малко завършилата среща на върха в Сиан, анализатори акцентират смисъла на Централна Азия както за Китай, по този начин и за Русия, давайки за образец ролята на района като възел в самодейността „ Един пояс, веднъж “ и Евразийския стопански съюз.

Русия има позитивно отношение към съдействието сред Китай и страните от Централна Азия и обръща все по-голямо внимание на ролята на Пекин за стабилността и просперитета на района, счита Джао Хуейжун, специалист по Източна Европа в Китайската академия за обществени науки.

Коментирайки западни изказвания, че усилване на съдействието сред Китай и Централна Азия би изнервило Русия, Цуей Хън споделя, че тази теза се основава на предпоставката за игра с нулева сума, неправилно предполагайки, че размерът на „ тортата “ е избран и повече участници значи по-малко „ парче “ от нея.

Китай се стреми да направи „ тортата “ по-голяма посредством задълбочаване на съдействието с Централна Азия, както и с Русия, тъй че всички да могат да се възползват, и този тип общ разцвет несъмнено не е опасност за Русия, акцентира Цуей Хън.
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР