Петнадесет години след като подаде молба за членство в Организацията

...
Петнадесет години след като подаде молба за членство в Организацията
Коментари Харесай

Добре дошли в ОИСР

Петнадесет години откакто подаде молба за участие в Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР), България получи публична покана да стартира договаряния за присъединение. Такова предложение са получили още Бразилия, Аржентина, Перу, Румъния и Хърватия.

Организацията за икономическо сътрудничество и раз е основана през 1961 година Тя е правоприемник на учредената през 1948 година Организация за европейско икономическо съдействие, която ръководи вложенията по Плана „Маршал“ за следвоенно възобновяване. Понастоящем в Организацията за икономическо сътрудничество и раз членуват 38 страни, измежду които Съединени американски щати, Канада, Австралия, Чили, Исландия, Израел, Япония, Република Корея, Мексико, Нова Зеландия, Норвегия, Турция и Швейцария. Всички страни членки на Европейски Съюз, като се изключи България, Румъния, Хърватска, Кипър и Малта, са и членове на Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

Пробив

„Това е голям дипломатически пробив. Приемането на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и раз ще направи доста по-лесно привличането на непознати вложения у нас. България ще е в интернационалните бази данни за страни с невисок риск, на финансирането на нашите компании и на страната ще бъде видяно по напълно друг метод.“ С тези думи министър председателят Кирил Петков разяснява поканата към нашата страна за договаряния за участие в Организацията за икономическо сътрудничество и раз. „Радвам се да кажа, че България влиза в един клуб на развити нации“, добави той. И евентуално е прав – Организацията за икономическо съдействие и развиване може да се опише в резюме като Клуба на богатите. Защото в нея членуват единствено 38 страни, само че те дават 70 на 100 от международния Брутният вътрешен продукт. Сред тях са най-развитите стопански системи в света като Съединени американски щати, Япония, Германия, Франция, Англия.

Членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и раз дава опция и за доста ускорение на стопанската система ни. Редица страни, сходно на нашата, след интервали на бързо развиване попадат в така наречен капан на междинните приходи, при който растежът е прекомерно муден. А всяка година политиките в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и раз минават през сериозен разбор и отчет за всяка страна, който демонстрира пропуските и дава насоки за отстраняването им. И тъкмо заради това влизането в организацията може да е от основно значение за по-нататъшното ни икономическо развиване.

Пример

Южна Корея, да вземем за пример, се причислява през 1996 година и в границите на 25 години съумява да усили Брутният вътрешен продукт на глава от популацията близо три пъти. Решението за отправяне на покана към България е взето на база на маркирания прогрес в осъществяването на поставените условия след първичното подаване на документи за кандидатстване. Страната ни в действителност желае да е член още от 2007 година През 2017 година бе основан координационен механизъм, който да се занимава с нужните промени за осъществяване на участието. Процедурата планува да се изготвят самостоятелни пътни карти, в които да се заложат периодите, изискванията и процесът за присъединение и отразяване на предпочитаните области.

Минава се през подробна оценка от над двадесет механически комитета. Проверките на Организацията за икономическо сътрудничество и раз ще обзет необятен набор от браншове, ще се съсредоточат върху предпочитани въпроси, в това число отворена търговия и вложения, прогрес в общественото ръководство, честност и старания за битка с корупцията, както и ефикасната отбрана на околната среда и дейностите във връзка с климата.

В резултат, преди всяка покана за присъединение, може да се наложат и промени в законодателството, политиката и практиките. Основните проблеми, по които Организацията за икономическо сътрудничество и раз работи, са запазването на персоналната независимост, полезностите на демокрацията, върховенството на закона и отбраната на правата на индивида, както и цената на отворените търговски, конкурентни, устойчиви и транспарантни пазарни стопански системи.

Ангажимент

Страните кандидатки би трябвало да се базират на уговорката да предизвикват резистентен и приобщаващ стопански напредък. Допълнителни старания би трябвало да бъдат ориентирани и към задачите на организацията за справяне с изменението на климата, в това число прекъсване на загубата на биологично многообразие и обезлесяването.

Официално не е разгласен краен период за присъединение на всяка от шестте страни, само че всекидневно процедурата лишава сред 3 и 5 години.

Пандемията прекъсна впечатляващия стопански прогрес на България, се показва във втория стопански обзор на страната ни, изработен от специалисти от Организацията за икономическо сътрудничество и раз преди година. Тогава към момента нямаше консенсус за започване на договаряния. Явно обстановката е изменена.

В същото време в прегледа се акцентира, че ножицата сред небогати и богати се разтваря съществено в България. Необходимо е и възстановяване на бизнес средата, като акцентът пада върху по-малко регулации и по-ясна нормативна уредба. Експертите на Организацията за икономическо сътрудничество и раз упорстват и напъните в битката с корупцията и престъпността да продължат.

Детайлно е прегледан въпросът за малцинствените групи – 10% от популацията у нас е от ромски генезис, само че то живее в изолирани квартали. Друг значим акцент е върху нуждата от възстановяване на квалификацията и значими промени в образованието, а като мотив е посочено, че българските възпитаници имат междинен общ резултат в проучването PISA.

КОВИД-кризата засегна съществено пазара на труда, най-много заетостта при мъжете и младежите, считат анализаторите и показват, че държавните схеми за запазването й са лимитирали отрицателния резултат, само че са нужни още старания за възобновяване на предкризисните равнища.

В стопански проект – организацията чака стопанската система ни да означи растеж тази година от 3,3%, а безработицата да остане под 6%. Иновациите, транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура са от основен приоритет за развиването на стопанската система, която би трябвало да премине в по-екологични правила и да се откаже от високовъглеродните производства, заключават специалистите от организацията.

Евгени ГАВРИЛОВ

duma.bg
Източник: svobodnoslovo.eu

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР