Прокуратурата с подробности за източването на НЗОК, сред задържаните - двама лекари
Петима души, измежду които двама лекари, са арестувани при огромна акция против проведена незаконна група, източвала средства от Националната здравноосигурителна каса и Национално осигурителния институт, заяви Окръжният прокурор Ваня Христева. Досъдебното произвеждане се следи от към месец от Окръжна прокуратура.
Разследването е почнало при започване на 2026 година и обгръща интервал от една година обратно, като по случая работят регионалните дирекции на Министерство на вътрешните работи в Пловдив и Смолян, предават.
Според събраните доказателства уредник на схемата е притежател на три центъра по физиотерапия в Пловдив и Асеновград, а в групата са взели участие и двама практикуващи лекари.
Те са употребявали служебното си състояние, с цел да регистрират фиктивни прегледи и рехабилитационни процедури на всеобщо набирани пациенти, които по-късно са пренасочвани към санаториуми за следващо лекуване, финансирано напълно с обществени средства.
Директорът на полицията Васил Костадинов разясни, че в схемата са употребявани над 4000 непозволено издадени посоки. Разследващите са открили три съществени механизма за източване на бюджета, в това число и издаването на 14-дневни болнични листове с подправени тежки диагнози. Като образец от държавното обвиняване показаха случаи с българи, работещи в чужбина, които са употребявали тези документи, с цел да удължават отпуските си.
Само по линия на санаториалното лекуване и клиничните пътеки вредите за бюджета се правят оценка на към 500 000 евро. От прокуратурата обаче акцентират, че крайната сума е доста по-голяма, защото страната е заплащала както самите процедури, по този начин и престоя на мнимите пациенти в лечебните заведения.
Работата по откриване на цялостния мащаб на закононарушението продължава.
Разследването е почнало при започване на 2026 година и обгръща интервал от една година обратно, като по случая работят регионалните дирекции на Министерство на вътрешните работи в Пловдив и Смолян, предават.
Според събраните доказателства уредник на схемата е притежател на три центъра по физиотерапия в Пловдив и Асеновград, а в групата са взели участие и двама практикуващи лекари.
Те са употребявали служебното си състояние, с цел да регистрират фиктивни прегледи и рехабилитационни процедури на всеобщо набирани пациенти, които по-късно са пренасочвани към санаториуми за следващо лекуване, финансирано напълно с обществени средства.
Директорът на полицията Васил Костадинов разясни, че в схемата са употребявани над 4000 непозволено издадени посоки. Разследващите са открили три съществени механизма за източване на бюджета, в това число и издаването на 14-дневни болнични листове с подправени тежки диагнози. Като образец от държавното обвиняване показаха случаи с българи, работещи в чужбина, които са употребявали тези документи, с цел да удължават отпуските си.
Само по линия на санаториалното лекуване и клиничните пътеки вредите за бюджета се правят оценка на към 500 000 евро. От прокуратурата обаче акцентират, че крайната сума е доста по-голяма, защото страната е заплащала както самите процедури, по този начин и престоя на мнимите пациенти в лечебните заведения.
Работата по откриване на цялостния мащаб на закононарушението продължава.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




