ВАС с окончателно решение:Струма ще се строи без нова оценка на въздействието върху околната среда
Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави в действие определението на тричленен състав на съда, с което се позволява авансово осъществяване на капиталовото предложение за автомагистрала " Струма " без осъществяването на Оценка за влияние на околната среда (ОВОС), оповестиха от съда.
Става дума за " Подобряване на трасето на Лот 3.2 на Автомагистрала " Струма " по Източен вид Г 10.50 ". което планува лявото платно (посока Кулата-София) да се осъществя по нов терен отвън пролома, а дясното платно (посока София-Кулата) по съществуващия първокачествен интернационален път Е79 в пролома, с създаване на нов обход на Кресна.
От Върховен административен съд показват, че делото е формирано по частна тъжба на Българска фондация биоразнообразие, която счита, че първоинстанционният съд е разгледал делото като искане за прекъсване на предварителното осъществяване /чл. 166, алинея 2 и алинея 3 АПК/, а не като тъжба по член 60, алинея 5 Административнопроцесуален кодекс.
Допускането на авансово осъществяване е направено с решение на министъра на околната среда и водите и с него е признато да не се прави Оценка на въздействието върху околната среда на капиталовото предложение " Изменение на капиталовото предложение " Подобряване на трасето на Лот 3.2 на Автомагистрала " Струма " по Източен вид Г 10.50 ".
Върховните магистрати одобряват, че пътят няма дублираща опция, затова не би могъл да бъде затворен за придвижване, а това попречва и възстановяване на експлоатационното му положение.
В изложените по преписката данни категорично е потвърдено, че от закъснението при осъществяването на административния акт може да последва забележителна щета за страната, заради нужда от възобновяване на разходени европейски средства.
Съдиите от Върховен административен съд означават, че нуждата от навременното осъществяване на обект Автомагистрала " Струма " в неговата целокупност е обвързвано с Трансевропейската транспортна мрежа, както и с обезпечаване на поетите задължения по отношение на участието на страната в Европейския съюз. С Решение № 250 от 25 април 2013 година на Министерски съвет обектът е разгласен за народен, а Лот 3.2 е избран за обект със стратегическа значимост.
Преценката на съда за неподходящото влияние върху околната среда от авансово осъществяване на плана е в две насоки - първо, дали такова ще настъпи и второ, преценка за пропорция. Върховните магистрати одобряват, че с предварителното осъществяване на решението да не се прави Оценка на въздействието върху околната среда на капиталовото предложение ще докара до ускорено започване на градежа на автомагистрала в обсъждания сектор, вследствие на което околната среда, въпреки и непряко ще бъде наранена. В случая става въпрос за преценка за пропорция, а точно кой публичен интерес надвива - този, бележит и предпазен от административния орган или този на жалбоподателя.
Тъй като последният не показва съответни доказателства, че засягането на околната среда от предварителното осъществяване е противопоставимо на държавните и публични ползи и изключително на нуждата от бърза държавна интервенция за обезпечаване живота и здравето на жителите посредством попречване на по-нататъшни пътно-транспортни катастрофи, съдът няма съображение да одобри, че изтъкнатият от жалбоподателя и противоположен на страната интерес е с приоритет пред публичните ползи, предпазени от административния орган. По тези съображения определението е вярно и следва да бъде оставено в действие.
Определението на съда е дефинитивно и не предстои на обжалване.