Петър Чолаков е социолог и политолог, доцент е по социология

...
Петър Чолаков е социолог и политолог, доцент е по социология
Коментари Харесай

Планът на Русия за "Камчия" – каква е целта

Петър Чолаков е социолог и политолог, доцент е по социология в Института за проучване на обществата и знанието, Българска академия на науките. Анализът му е препечатан от " Дойче веле ".

Навръх Коледа в България пристигна новината, че Русия обмисля следния проект: курортният комплекс " Камчия ", ситуиран на 25 км южно от Варна, да стане " съществена задгранична културно-хуманитарна площадка за пробутване на съветските ползи в Европа ". Защо тази тематика се повдига тъкмо в този момент? И какво цели Москва, обявявайки обществено своите планове?

Две вероятни пояснения

Първото пояснение е банално. Във въпроса за развиването на " Камчия " няма външнополитическа конспирация, тъй като той стои от дълго време на дневен ред. Санаторно-оздравителният комплекс, ситуиран на 31 хектара, е благосъстоятелност на кметството на Москва. Договорът за построяването му е подписан през 2008 година от държавното управление на господин Станишев. През 2016 година бе оповестено, че парцелът се продава на търг. Поради комплицираната финансова обстановка към комплекса още от 2015 се обмисля собствеността да бъде добита от Руската федерация (РФ) и по този начин да се откри опция за финансирането му от федералния бюджет.

Защо обаче се подвига толкоз доста звук? Така стигаме до второто допустимо пояснение: съгласно мен, разгласяването на проекта цели минимум две неща. Първо: да се покаже на висок глас, че Русия освен не се е отказала от претенцията да бъде водещ геополитически състезател, а има безапелационното желание да продължи да работи за нея. Второ: да се направи следващ опит за " респектиране " на членката на НАТО България.

От срещата сред Тръмп и Борисов стана ясно, че България възнамерява да построи координационен център на военноморските сили на НАТО в Черно море. Той ще бъде във военноморска база Варна. Отговорът на Кремъл - РФ да осъществя покрай Варна " пример за мека мощ ", както се изрази Сергей Лавров.

В изгода на този разбор приказва и фактът, че още при започване на обръщението си пред Федералното заседание, на чието съвещание бе подложен въпросът за ориста на " Камчия ", господин Лавров съобщи: " Нашите американски сътрудници, дружно с най-близките си съдружници, се пробват да забавят, в това число със мощ, обективния развой на основаване на по-справедлива и демократична полицентрична система за международен ред. Те се пробват да лимитират развиването на нови международни центрове ".

Разбира се, от позиция на Кремъл " по-справедливата и демократична система " по всяка възможност е тази, в която " обективно " се дава задоволително шир на съветските имперски упоритости. А Русия напълно не се лимитира до потреблението на " мека мощ " за реализирането на своите кроежи, в които влиза и контрирането на " сътрудниците ". Покушенията против Гебрев и Скрипал, зад които се счита, че стои Русия, както и въобще осветяването въз основата на ГРУ за " мокри поръчки " в департамента Горна Савоя във френските Алпи, приказват в интерес на тази теза.

Вече е късно за реакции

Може ли българската страна, която през есента на 2019 година внезапно реши да лови " съветски шпиони ", да противодейства по някакъв метод на превръщането на " Камчия " в плацдарм за съветската агитация или, в случай че използваме по-неутралния термин, площадка за " културно въздействие "?

Отговорът, наподобява, е негативен. Вече е късно за реакции. Докато " Камчия " остава съветска благосъстоятелност и нейното стопанисване се движи някъде на " ръба на закона ", само че без да го минава, българските управляващи мъчно могат да създадат каквото и да било. Излишно е да питаме и за какво България, една страна от НАТО, е разрешила част от нейното крайбрежие, която, казано не напълно на смешка, е комфортна за десант, да бъде закупена от главния конкурент (за да не използваме по-остри думи като " съперник " или " зложелател " ) на Пакта.

От години България се мъчи да " балансира " сред НАТО и Русия. От една страна, плащаме милиарди за американски изтребители и заявяваме, че сме отворени за американски полутечен газ LNG, от друга - размразяваме " Белене " и строим " Балкански поток ", от който печели " Газпром ". Случаят " Камчия " е резултат от този " шпагат ".

Въпросната геополитическа " тактика " е наивна. Тя провокира безпокойствие измежду сътрудниците ни в Брюксел и Вашингтон, а по всичко проличава, че за Русия България е твърдо част от " противниковия тим ". " Финтовете " на София по никакъв метод не заблуждават съветските политици.

Но и външнополитическата " тактика " на Кремъл, която от време на време цели да " нервира " и " троли " изгубените съветски колонии, не разсънва по-голямо почитание към някогашния " по-голям брат ". Нито го прави " по-популярен ". Изказвания от най-високо равнище в Русия - като това, че " Червената войска е избавила българските евреи " (М. Захарова) или това, че " славянската книжовност е пристигнала в Русия от Македония " (Вл. Путин) - не усилват броя на русофилите в България. За сметка на това обаче те активизират всички, на които им е пристигнало до гуша от имперските мечти на Кремъл.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР