Пета нощ на ожесточени сблъсъци и протести в Истанбул. Полицията

...
Пета нощ на ожесточени сблъсъци и протести в Истанбул. Полицията
Коментари Харесай

Пета нощ на ожесточени сблъсъци и протести в Истанбул

Пета нощ на яростни конфликти и митинги в Истанбул. Полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия против протестиращите. Съобщава се и за арестувани. Лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия прикани за протест на проправителствените компании.

Вълната от митинги, невиждани в Турция от дванадесет години, стартира откакто опозиционният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу беше отхвърлен от служба и вкаран в пандиза по обвинявания в корупция.  



Кметът, главен конкурент на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, беше отведен в пандиза Силиври, западно от Истанбул, съгласно неговата партия, дружно с голям брой други подсъдими.

Отстранен от служба, той осъди това, което дефинира като " екзекуция без съд и присъда " в известие, изпратено от юристите му и прикани " нацията да се бори ".

Франция подсети на Турция устоите на демокрацията

Арестът на кмета на Истанбул Имамоглу и на доста други видни персони " съставлява съществено посягане против демокрацията ", съобщи нощес френското външно министерство, като посочи, че Турция е поела ангажимент да зачита правата на определените членове на опозицията, съобщи Франс прес.

" Спазването на тези задължения е централен детайл в нашите връзки и в връзките сред Турция и Европейския съюз ", акцентира Паскал Конфаврьо, представител на френското външно министерство, като означи, че като член на Съвета на Европа и страна кандидатка за участие в Европейския съюз " Турция непринудено е поела задължения в тази област ".

" Франция още веднъж показва дълбоката си угриженост ", съобщи и представителят на Ке д`Орсе (френското външно министерство). " Зачитането на правата на определените членове на опозицията и свободата на демонстрации и изложение са съществени стълбове на правовата страна ", акцентира той.



ТЕМА преди 7 дни 1717 преди 11 дни 6806 преди 12 дни 1525
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР